| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Podział spółki kapitałowej bez podatku

Podział spółki kapitałowej bez podatku

Podział oraz przekształcenie spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową nie będą podlegały podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

zmiana prawa

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt zmian w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych. Nowelizacja ma na celu dostosowanie przepisów ustawy do Dyrektywy Rady nr 2008/7/WE. Zgodnie z projektem podatkowi nie będzie podlegała zmiana umowy spółki kapitałowej związana z przeniesieniem między państwami członkowskimi rzeczywistego ośrodka zarządzania spółki kapitałowej lub jej statutowej siedziby. Oznacza to, że obowiązek zapłaty PCC będzie dotyczył wyłącznie przeniesienia na terytorium Polski rzeczywistego ośrodka zarządzania spółki lub jej siedziby z terytorium państwa niebędącego państwem członkowskim.

W nowelizacji zaproponowano także wyłączenie z opodatkowania przekształcenia spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową oraz czynności, które dyrektywa uznaje za restrukturyzacyjne, tj. podział spółek kapitałowych oraz wniesienie do spółki aportu w postaci oddziału innej spółki kapitałowej.

Projekt zakłada także zmianę przepisu określającego zwolnienie z podatku umów pożyczek zawieranych między osobami obcymi. Polega ona na określeniu wysokości kwot wolnych od opodatkowania, czyli 5 tys. zł od jednego podmiotu i 25 tys. zł od wielu podmiotów w okresach trzech kolejnych lat, począwszy od 1 stycznia 2009 r.

Oznacza to, że ze zwolnienia w pełnej wysokości będą mogły korzystać osoby, które skorzystały z niego na podstawie przepisów obowiązujących do końca 2008 r.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Impel Facility Services spółka z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »