REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Będą wspólne rachunki spółek

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata

REKLAMA

Umowę wspólnego rachunku bankowego będą mogły zawierać osoby prawne. Umożliwi im to wspólne zarządzanie finansami.

zmiana prawA

REKLAMA

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt nowelizacji kodeksu cywilnego, prawa bankowego i ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Zmiana przepisów umożliwi zakładanie wspólnych rachunków dla tzw. ułomnych osób prawnych; osób fizycznych i osób prawnych; osób fizycznych i ułomnych osób prawnych.

Teraz współposiadaczami rachunku mogą zostać nawet dwie obce sobie osoby fizyczne, np. będący osobami fizycznymi wspólnicy spółki jawnej lub cywilnej.

Natomiast wspólnego rachunku bankowego nie mogą założyć będący osobami fizycznymi wspólnicy spółki jawnej razem z tą spółką, która jest ułomną osobą prawną. Nie wolno im tego zrobić, mimo że solidarnie ponoszą odpowiedzialność za zobowiązania spółki. W podobnej sytuacji są będący osobami fizycznymi wspólnicy spółki cywilnej, z ograniczoną odpowiedzialnością lub komandytowej. W dodatku wspólnego rachunku nie mogą posiadać wspólnicy np. spółki cywilnej lub z o.o. wówczas, gdy niektórzy z nich są osobami fizycznymi, a pozostali prawnymi.

Niefortunna wykładnia

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sytuacja taka jest rezultatem wykładni art. 51 prawa bankowego, która wyłącza prawo zawierania umowy wspólnego rachunku przez osoby prawne i ułomne.

- Brak możliwości posiadania wspólnego rachunku bankowego przez podmioty gospodarcze ogranicza możliwość prowadzenia przez nie działalności - uważa Patrycja Rogowska-Tomaszewska z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

- Przedsiębiorcy oczekują na umożliwienie im zakładania wspólnych rachunków dla osób prawnych, tym bardziej że od dawna są one znane w UE - tłumaczy Jerzy Bańka ze Związku Banków Polskich.

Natomiast Grupa Robocza Rady Prawa Bankowego przy Związku Banków Polskich uważa, że trzeba szybko uregulować sprawę wspólnych rachunków bankowych, aby można było w Polsce stosować usługę zwaną cash pooling.

- Polega ona na skumulowaniu środków z jednostkowych rachunków poszczególnych osób, czyli z rachunków uczestników na wspólnym rachunku tych osób i zarządzaniu zgromadzoną w ten sposób kwotą przez tzw. uczestnika wiodącego, czyli tzw. pool leadera - tłumaczy radca prawny Wojciech Biernacki z Kancelarii Radców Prawnych Biernaccy.

Dzięki temu można będzie prowadzić wspólne zarządzanie finansami przez podmioty powiązane ze sobą, na przykład przez grupy kapitałowe.

Kompensowanie nadwyżek

Umożliwi to też kompensowanie przejściowych nadwyżek finansowych wykazywanych przez niektóre podmioty z przejściowymi niedoborami finansowymi, które występują u innych właścicieli rachunku. W ten sposób będą one mogły kredytować się, wykorzystując środki własne grupy, co doprowadzi do zminimalizowania ogólnych kosztów kredytowania działalności podmiotów grupy. Ograniczone zostaną też koszty odsetkowe z tytułu kredytowania działalności.

Niektórzy prawnicy nie negują możliwości tworzenia wspólnych rachunków dla osób prawnych, ale kwestionują konieczność uregulowania tej sprawy w kodeksie cywilnym.

Nie w kodeksie cywilnym

REKLAMA

- Kodeks cywilny jest podstawową ustawą z zakresie prawa prywatnego i dlatego możliwość zakładania rachunków wspólnych dla podmiotów gospodarczych należy uregulować w prawie bankowym. Jeżeli kodeks cywilny będzie regulował wszystko, to rozrośnie się do monstrualnych rozmiarów - mówi adwokat Bartosz Grohman z Kancelarii White & Case.

Projekt nowelizacji kodeksu cywilnego przewiduje, że każdy ze współposiadaczy wspólnego rachunku będzie mógł dysponować środkami zgromadzonymi na rachunku oraz wypowiedzieć umowę rachunku w każdym czasie ze skutkiem dla pozostałych współposiadaczy. Gdy jednak to zrobi bez ważnego powodu, to wówczas będzie musiał naprawić szkodę poniesioną z tego powodu przez pozostałych współposiadaczy. Natomiast na podstawie tytułu wykonawczego wystawionego w postępowaniu egzekucyjnym w administracji przeciwko zobowiązanemu można będzie zająć wierzytelność z tego wspólnego rachunku. Domniemywać się wówczas będzie, że udziały zobowiązanego oraz innych osób w rachunku są równe, jeżeli umowa nie określi inaczej udziału w wierzytelności. W projekcie zaproponowano również, że po ustaleniu udziału zobowiązanego pozostałe udziały zostaną zwolnione spod egzekucji.

Natomiast po ogłoszeniu upadłości umowa wspólnego rachunku bankowego, którego stroną byłby upadły ma się rozwiązywać.

Wspólne rachunki bankowe

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

SŁOWNIK

Ułomna osoba prawna - podmiot, który nie ma osobowości prawnej, ale ma zdolność prawną. Może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, występować jako powód albo pozwany.

MaŁgorzata Piasecka-Sobkiewicz

malgorzata.piasecka@infor.pl

OPINIA

PIOTR JAWORSKI

ekspert prawno-gospodarczy Krajowej Izby Gospodarczej

Osoby fizyczne, prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej powinny mieć pełną swobodę zakładania wspólnych rachunków dla realizacji różnych inicjatyw i rozliczeń wzajemnych. Dziś mamy kuriozalną sytuację, że wspólny rachunek mogą mieć wspólnicy spółki cywilnej z uwagi na fakt posiadania przez nich statusu osób fizycznych. Jednak w sytuacji, gdy jeden ze wspólników jest spółką, nie ma możliwości założenia wspólnego rachunku. Sytuacja ta jest utrudnieniem dla innych przedsiębiorców, zwłaszcza tych, którzy występują wspólnie w przetargach. Nie zawsze przedsiębiorcy dla realizacji określonego celu gospodarczego zainteresowani są tworzeniem spółki, ale celowe dla nich jest posiadanie wspólnego rachunku dla realizacji tego przedsięwzięcia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

REKLAMA

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

REKLAMA

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

REKLAMA