REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Będą wspólne rachunki spółek

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata

REKLAMA

Umowę wspólnego rachunku bankowego będą mogły zawierać osoby prawne. Umożliwi im to wspólne zarządzanie finansami.

zmiana prawA

REKLAMA

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt nowelizacji kodeksu cywilnego, prawa bankowego i ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Zmiana przepisów umożliwi zakładanie wspólnych rachunków dla tzw. ułomnych osób prawnych; osób fizycznych i osób prawnych; osób fizycznych i ułomnych osób prawnych.

Teraz współposiadaczami rachunku mogą zostać nawet dwie obce sobie osoby fizyczne, np. będący osobami fizycznymi wspólnicy spółki jawnej lub cywilnej.

Natomiast wspólnego rachunku bankowego nie mogą założyć będący osobami fizycznymi wspólnicy spółki jawnej razem z tą spółką, która jest ułomną osobą prawną. Nie wolno im tego zrobić, mimo że solidarnie ponoszą odpowiedzialność za zobowiązania spółki. W podobnej sytuacji są będący osobami fizycznymi wspólnicy spółki cywilnej, z ograniczoną odpowiedzialnością lub komandytowej. W dodatku wspólnego rachunku nie mogą posiadać wspólnicy np. spółki cywilnej lub z o.o. wówczas, gdy niektórzy z nich są osobami fizycznymi, a pozostali prawnymi.

Niefortunna wykładnia

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sytuacja taka jest rezultatem wykładni art. 51 prawa bankowego, która wyłącza prawo zawierania umowy wspólnego rachunku przez osoby prawne i ułomne.

- Brak możliwości posiadania wspólnego rachunku bankowego przez podmioty gospodarcze ogranicza możliwość prowadzenia przez nie działalności - uważa Patrycja Rogowska-Tomaszewska z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

- Przedsiębiorcy oczekują na umożliwienie im zakładania wspólnych rachunków dla osób prawnych, tym bardziej że od dawna są one znane w UE - tłumaczy Jerzy Bańka ze Związku Banków Polskich.

Natomiast Grupa Robocza Rady Prawa Bankowego przy Związku Banków Polskich uważa, że trzeba szybko uregulować sprawę wspólnych rachunków bankowych, aby można było w Polsce stosować usługę zwaną cash pooling.

- Polega ona na skumulowaniu środków z jednostkowych rachunków poszczególnych osób, czyli z rachunków uczestników na wspólnym rachunku tych osób i zarządzaniu zgromadzoną w ten sposób kwotą przez tzw. uczestnika wiodącego, czyli tzw. pool leadera - tłumaczy radca prawny Wojciech Biernacki z Kancelarii Radców Prawnych Biernaccy.

Dzięki temu można będzie prowadzić wspólne zarządzanie finansami przez podmioty powiązane ze sobą, na przykład przez grupy kapitałowe.

Kompensowanie nadwyżek

Umożliwi to też kompensowanie przejściowych nadwyżek finansowych wykazywanych przez niektóre podmioty z przejściowymi niedoborami finansowymi, które występują u innych właścicieli rachunku. W ten sposób będą one mogły kredytować się, wykorzystując środki własne grupy, co doprowadzi do zminimalizowania ogólnych kosztów kredytowania działalności podmiotów grupy. Ograniczone zostaną też koszty odsetkowe z tytułu kredytowania działalności.

Niektórzy prawnicy nie negują możliwości tworzenia wspólnych rachunków dla osób prawnych, ale kwestionują konieczność uregulowania tej sprawy w kodeksie cywilnym.

Nie w kodeksie cywilnym

REKLAMA

- Kodeks cywilny jest podstawową ustawą z zakresie prawa prywatnego i dlatego możliwość zakładania rachunków wspólnych dla podmiotów gospodarczych należy uregulować w prawie bankowym. Jeżeli kodeks cywilny będzie regulował wszystko, to rozrośnie się do monstrualnych rozmiarów - mówi adwokat Bartosz Grohman z Kancelarii White & Case.

Projekt nowelizacji kodeksu cywilnego przewiduje, że każdy ze współposiadaczy wspólnego rachunku będzie mógł dysponować środkami zgromadzonymi na rachunku oraz wypowiedzieć umowę rachunku w każdym czasie ze skutkiem dla pozostałych współposiadaczy. Gdy jednak to zrobi bez ważnego powodu, to wówczas będzie musiał naprawić szkodę poniesioną z tego powodu przez pozostałych współposiadaczy. Natomiast na podstawie tytułu wykonawczego wystawionego w postępowaniu egzekucyjnym w administracji przeciwko zobowiązanemu można będzie zająć wierzytelność z tego wspólnego rachunku. Domniemywać się wówczas będzie, że udziały zobowiązanego oraz innych osób w rachunku są równe, jeżeli umowa nie określi inaczej udziału w wierzytelności. W projekcie zaproponowano również, że po ustaleniu udziału zobowiązanego pozostałe udziały zostaną zwolnione spod egzekucji.

Natomiast po ogłoszeniu upadłości umowa wspólnego rachunku bankowego, którego stroną byłby upadły ma się rozwiązywać.

Wspólne rachunki bankowe

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

SŁOWNIK

Ułomna osoba prawna - podmiot, który nie ma osobowości prawnej, ale ma zdolność prawną. Może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, występować jako powód albo pozwany.

MaŁgorzata Piasecka-Sobkiewicz

malgorzata.piasecka@infor.pl

OPINIA

PIOTR JAWORSKI

ekspert prawno-gospodarczy Krajowej Izby Gospodarczej

Osoby fizyczne, prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej powinny mieć pełną swobodę zakładania wspólnych rachunków dla realizacji różnych inicjatyw i rozliczeń wzajemnych. Dziś mamy kuriozalną sytuację, że wspólny rachunek mogą mieć wspólnicy spółki cywilnej z uwagi na fakt posiadania przez nich statusu osób fizycznych. Jednak w sytuacji, gdy jeden ze wspólników jest spółką, nie ma możliwości założenia wspólnego rachunku. Sytuacja ta jest utrudnieniem dla innych przedsiębiorców, zwłaszcza tych, którzy występują wspólnie w przetargach. Nie zawsze przedsiębiorcy dla realizacji określonego celu gospodarczego zainteresowani są tworzeniem spółki, ale celowe dla nich jest posiadanie wspólnego rachunku dla realizacji tego przedsięwzięcia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA