REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dostęp do kont bankowych możliwy tylko za zgodą sądu

Łukasz Kuligowski
Łukasz Kuligowski

REKLAMA

 • Czy zmiana przepisów prawa bankowego, która umożliwi dostęp prokuratorów do firmowych kont bankowych osób prowadzących działalność gospodarczą, narusza swobody obywatelskie?

- Tak, w mojej ocenie jest to naruszenie. Proponowana zmiana przepisów prawa bankowego nie jest dobrym pomysłem. Na kontach bakowych są dane osobowe i ich ochrona powinna być ścisła. Dostęp do takich informacji powinien być możliwy, ale dopiero po uzyskaniu zgody sądu. Rozumiem, że w niektórych przypadkach taki dostęp do informacji na kontach bankowych jest konieczny. Jednak należy zaznaczyć, że są to wyjątki i dlatego takie informacje nie mogą być dostępne w każdym przypadku.

REKLAMA

• Czy zmiany te mogą w konsekwencji okazać się niezgodne z konstytucją?

REKLAMA

- Są przypadki, gdy pewne swobody obywatelskie można ograniczać. Nie wiem jednak, czy ułatwienie dostępu do informacji na kontach bankowych jest koniecznym ograniczeniem swobód w demokratycznym państwie prawa. Takie przypadki powinny być dobrze uzasadnione, a w tej sytuacji jest wiele wątpliwości, czy zasady demokratycznego państwa nie będą w ten sposób naruszone.

Istnieje też ryzyko, że po tym wyłomie nastąpi dalsze ograniczenie tajemnicy. I wówczas podobne przepisy mogłyby objąć nie tylko osoby, które prowadzą działalność gospodarczą, ale także pozostałych obywateli. Zwolennicy takich rozwiązań mogliby użyć argumentów, że pozostali obywatele też mogą posiadać na kontach indywidualnych środki pozyskane nielegalnie.

• Bywa, że prokuratura musi szybko działać. W takiej sytuacji czekanie na zgodę sądu może odbić się na skuteczności pracy prokuratury?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Sądy powinny wydawać takie zgody w trybie nadzwyczajnym. Nie powinno to trwać dłużej niż np. zgoda na tymczasowe aresztowanie. Jednak nie należy odstępować od decyzji sądu w takich sprawach. Pominięcie zgody sądu mogłoby mieć daleko idące konsekwencje. Jeżeli prokurator miałby wgląd w dane na kontach bez zgody sądu, a zainteresowany odwoływałby się do sądu od postanowienia prokuratora, to bez względu na to, co później postanowiłby sąd, prokurator i tak miałby już dużą wiedzę o rachunku bankowym osoby podejrzanej.

Rozmawiał Łukasz Kuligowski

• PIOTR WINCZOREK,

profesor Uniwersytetu Warszawskiego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA