reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > NBP: Gospodarka spowalnia w II kwartale

NBP: Gospodarka spowalnia w II kwartale

Z badań koniunktury przeprowadzonej przez NBP wynika, że II kwartał przyniesie spowolnienie gospodarki. Przedsiębiorcy obawiają się wpływu mocnego złotego i wysokich cen surowców.

 

Obraz, który wyłania się z badania, wskazuje, że do polskich przedsiębiorców dociera świadomość przyszłego spowolnienia gospodarczego - mówi Piotr Kalisz, ekonomista Citi Handlowego.

- W I kwartale badania koniunktury wskazywały na bardzo dobre nastroje przedsiębiorców, teraz widzimy pogorszenie, ale poziom wskaźników nie jest tak zły, by mówić o jakimś gwałtownym i dramatycznym spowolnieniu gospodarczym. Pierwsza połowa tego roku powinna być jeszcze dobra - dodaje. Ale dynamiki przyrostu produkcji przemysłowej czy zatrudnienia mogą być niższe.

- Z raportu NBP wynika, że w II kw. możemy spodziewać się niższej dynamiki produkcji przemysłowej, sprzedaży i zatrudnienia. Ale jednocześnie nie osłabia się zjawisko żądań płacowych, dodatkowo w tym roku płace rosną nie tam, gdzie rośnie wydajność - podkreśla Ernest Pytlarczyk, ekonomista BRE Banku.

Jego zdaniem wzrost PKB w II kwartale wyniesie ok. 5,0 proc., a zdaniem Kalisza ok. 5,3 proc.

Nie musi to jednak oznaczać wzrostu inflacji - tak przynajmniej wynika z deklaracji przedsiębiorców.

- Z badania wynika, że odsetek firm planujących podwyższyć ceny na swoje produkty nieznacznie się obniżył, a także to, że zmalała liczba firm, które chcą podwyższyć płace i przerzucić te podwyżki płac na swoich odbiorców - mówi Piotr Kalisz.

Główną przeszkodą w rozwoju, wskazywaną przez firmy, jest kurs walutowy. Szczególnie dotkliwa dla przedsiębiorców jest aprecjacja złotego względem dolara - wśród eksporterów wzrósł odsetek podmiotów, dla których kurs progowy dolara znalazł się powyżej kursu rzeczywistego i wynosi obecnie 63 proc., co oznacza wzrost o 7 pkt proc. w stosunku do badania z grudnia. W przypadku euro odsetek ten wynosi 39 proc. (spadek o 4 pkt proc.).

Zdaniem ekonomistów pogorszenie nastrojów i spowolnienie gospodarcze nie będą sprzyjać zapałowi do inwestowania.

- Nie chodzi nawet o zawarte w badaniu NBP plany przedsiębiorstw odnośnie do inwestowania, ale o fakt, że kiedy dochodzi do przedsiębiorców świadomość spowolnienia, to starają się oni ograniczać działalność inwestycyjną, choć oczywiście efekty tego procesu w postaci wyraźnego spadku dynamiki inwestycji zobaczymy pod koniec tego lub na początku następnego roku - ocenia Piotr Kalisz.

Główne bariery rozwoju wskazane przez przedsiębiorców

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MIREK KUK

mirek.kuk@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Rachunkowe BMGM Spółka z o.o.

Usługi księgowe i doradztwo biznesowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama