REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wierzytelność, Windykacja należności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak rozmawiać z dłużnikiem?

Czy Twoja firma miewa problemy z odzyskaniem należności? Czy zdarza się, że z niepokojem sprawdzasz stan firmowego konta i odliczasz kolejne dni opóźnienia? Zanim sięgniesz po telefon, aby zażądać spłaty faktury, dowiedz się, jak w rozmowie odzyskać dług i nie stracić klienta.

Zajęcie rachunku bankowego w drodze egzekucji

W drodze egzekucji administracyjnej i sądowej odpowiedni organ dokonuje zajęcia wierzytelności z rachunku bankowego. W pierwszej kolejności ustanawia blokadę na wszystkich kontach dłużnika do wysokości egzekwowanej kwoty.

Szkolenie "Skuteczna telewindykacja" - 7 października 2014 r.

Zapraszamy na szkolenie "Skuteczna telewindykacja", które odbędzie się 7 października 2014 r. w Warszawie.

Jak bronić się przed niewypłacalnością dłużnika?

W przypadku niewypłacalności dłużnika, wierzycielowi przysługuje wniesienie do sądu tzw. skargi pauliańskiej, która ma na celu ochronę przez wyzbyciem się przez dłużnika majątku. Skargę wnosi się według miejsca zamieszkania pozwanego. Jakie konieczne elementy powinna zawierać?

REKLAMA

Problemy firm z odzyskiwaniem należności z zagranicy

Wraz z rosnącą wymianą handlową z zagranicą polskie przedsiębiorstwa zgłaszają coraz więcej problemów z zaległymi płatnościami. Terminy spłat się wydłużają, a samodzielne odzyskiwanie należności – przez znaczną odległość, barierę językową czy kulturową – jest dla polskich firm dużym wyzwaniem.

Windykacja czy sprzedaż długu – co wybrać, żeby nie stracić?

Ze względu na zawiłości prawne i skomplikowane wyliczenia, oferta firm windykacyjnych i giełd wierzytelności często budzi konsternacje. Przedsiębiorcy nie zawsze wiedzą, czym właściwie różni się windykacja na zlecenie od sprzedaży długu, z jakimi kosztami powinni się liczyć, a także która z opcji będzie dla nich korzystniejsza finansowo. Eksperci z Grupy Kapitałowej Pragma Inkaso SA podpowiadają, jakie rozwiązanie dla jakiej wierzytelności wybrać, aby nie być stratnym.

Co to znaczy być niewypłacalnym i kiedy należy "ogłosić upadłość"?

W razie niewypłacalności i niemożności spłaty długów, firmy podejmują decyzję o złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości. Upadłość oznacza niemożność wykonania swoich zobowiązań pieniężnych. Kiedy przedsiębiorcy zobowiązani są „ogłosić upadłość”?

Kto może, a kto musi złożyć wniosek o głoszenie upadłości?

Moment, kiedy należy złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości, należy w porę zauważyć, gdyż w takiej sytuacji dłużnik ma dwa tygodnie na zgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości.

REKLAMA

Uznanie długu jako okoliczność przerywająca bieg terminu przedawnienia

Co do zasady, wszelkie roszczenia majątkowe ulegają przedawnieniu. Znaczy to tyle, iż - pomimo upływu terminu przedawnienia - roszczenia te nadal pozostają wymagalne i mogą być dochodzone przed sądem, jednakże po upływie terminu przedawnienia ten, przeciwko komu przysługuje roszczenie, może uchylić się od jego zaspokojenia, podnosząc właśnie zarzut przedawnienia.

Ustanowienie hipoteki a podatek od czynności cywilnoprawnych

Ustanowienie hipoteki umownej zabezpieczającej wierzytelności istniejące objęte jest podatkiem od czynności cywilnoprawnych w wysokości 0,1 proc. kwoty zabezpieczonej lub zabezpieczonych wierzytelności.

Czym jest limit faktoringowy?

Właściwie dobrany limit faktoringowy decyduje o tym, czy finansowanie przyniesie przedsiębiorcy maksymalne korzyści. W niniejszym tekście postaram się odpowiedzieć na pytania: czym jest limit faktoringowy i na jakich zasadach się go dobiera.

Sprzedaż wierzytelności z niezapłaconych faktur

Pieniądze z nieopłaconych faktur można próbować odzyskać samodzielnie lub za pośrednictwem firmy windykacyjnej. Można również pozbyć się kłopotu szybciej, sprzedając wierzytelności. Czy sprzedaż wierzytelności to dobry pomysł?

Jak ustanowić zastaw rejestrowy?

Zastaw jest ograniczonym prawem rzeczowym ustanawianym na rzeczach ruchomych lub zbywalnych prawach majątkowych w celu zabezpieczenia wierzytelności. Zabezpieczenie takie jest dla wierzyciela o tyle korzystne, że może on domagać się zaspokojenia z przedmiotu zastawu bez względu na to, kto jest jego właścicielem.

Jak ustanowić hipotekę na nieruchomości?

Hipoteka jest wygodnym zabezpieczeniem wierzytelności, ponieważ pozwala właścicielowi korzystać z obciążonej nieruchomości. Wierzyciel natomiast, w przypadku zwłoki lub niewypłacalności dłużnika, może nawet domagać się licytacji nieruchomości i zaspokojenia z pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży. Jakie przesłanki muszą zostać spełnione, by ustanowienie hipoteki było skuteczne?

Prawa dłużnika w postępowaniu egzekucyjnym

Nawet po złożeniu wniosku o wszczęcie egzekucji dłużnik ma środki prawne, by bronić się przed komornikiem. Dotyczy to zarówno egzekucji jako całości, poszczególnych czynności komornika, jak i konkretnych części majątkowych dłużnika.

Jakie są skutki podpisania weksla?

Weksel stanowi formę zabezpieczenia wierzytelności i jest najczęściej stosowany wśród przedsiębiorców. Sporządzany jest w formie pisemnej, a do jego ważności konieczny jest podpis. Jakie będą skutki podpisania weksla?

Umowa przewłaszczenia na zabezpieczenie wierzytelności

Umowa przewłaszczenia stanowi rodzaj zabezpieczenia spłaty wierzytelności i nie jest ona uregulowana bezpośrednio w przepisach prawa, stąd jej forma jest co do zasady dowolna. Przewłaszczenia można dokonać na rzeczach ruchomych oraz papierach wartościowych, ale czy może dotyczyć również nieruchomości?

Jak odzyskać dług?

Jakie prawa przysługują wierzycielowi, gdy chce skutecznie odzyskać dług? Czy istnieją pozasądowe, alternatywne drogi jego wyegzekwowania? Dowiedz się w jaki sposób można odzyskać swój dług.

Szkolenie "Skuteczna telewindykacja" - 13 czerwca 2014 r.

Zapraszamy na szkolenie "Skuteczna telewindykacja", które odbędzie się 13 czerwca 2014 r. w Warszawie.

Dobrowolne poddanie się egzekucji przez dłużnika

Spośród instrumentów prawnych pozwalających na przyspieszenie przeprowadzenia postępowania egzekucyjnego a wręcz „przeskoczenie” etapu postępowania sądowego zmierzającego do uzyskania prawomocnego wyroku (tytułu wykonawczego) na uwagę zasługuje dobrowolne poddanie się egzekucji przez dłużnika.

Forum Windykacji 7-8 kwietnia 2014 r.

Zapraszamy na Forum Windykacji, które odbędzie się w Warszawie 7-8 kwietnia 2014 r. To jedno z największych i najbardziej prestiżowych spotkań z obszaru windykacji.

Gospodarowanie kredytem handlowym w firmie cz. II.

Wypracowanie procedur weryfikacji wiarygodności, to często proces na lata. Co więcej, to proces ciągły. To znaczy, że jak już dopracujemy się właściwego systemu, to i tak należy na bieżąco sprawdzać i weryfikować jego przydatność w danym czasie. Procedurą najprostszą i chyba najbardziej rozpowszechnioną (kto wie czy nie słusznie, pomimo jej licznych wad) jest zapewne warunek kilku zakupów gotówkowych i przejście na odroczone terminy płatności. Jeżeli się ta procedura sprawdza, to nie ma powodu jej negowania. Często jednak się nie sprawdza i trzeba sięgać po narzędzia bardziej złożone.

Jak sprawdzić wypłacalność kontrahenta?

W czasach dużej konkurencyjności kontrahenci mają możliwość wyboru usługodawcy nie tylko zwracając uwagę na cenę oferowanej usługi czy produktu ale również, sprawdzają go pod wieloma względami, również jego wypłacalność. W tej sytuacji utrzymanie płynności finansowej w firmie stanowi ważny element budowania przewagi konkurencyjnej. Dodatkowo świadczy to o jej stabilnej sytuacji umożliwiającej wydłużanie terminów płatności za faktury, co pozytywnie wpływa na dalsze relacje z odbiorcami. Jak sprawdzić wypłacalność klienta?

Negocjacje z bankiem przy opóźnieniu w spłacie raty kredytu

Czynności obrony przed komornikiem zaczynają się właściwie już w momencie pojawienia się opóźnienia w płatności raty kredytu. Po kilku dniach od terminu wymagalności raty kredytu, gdy rata nie została zapłacona, próbę kontaktu podejmuje pracownik banku odpowiedzialny za monitoring płatności. W tym momencie nasuwają się skojarzenia o bezwzględnych windykatorach, jednak w praktyce uprzejmy głos pracownika banku zachęca nas do przedstawienia powodów opóźnienia w spłacie raty.

Ile lat musi minąć do przedawnienia długu?

Z nadejściem 2014 roku cześć istniejących długów ulegnie przedawnieniu. Ile lat musi minąć do przedawnienia długu i jakie są tego konsekwencje? Czy utraconych w ten sposób pieniędzy nie da się już odzyskać?

Trudni dłużnicy - jacy są i w co "grają"

Firmy windykacyjne, na co dzień spotykają się z dłużnikami, krótko mówiąc nieskorymi do współpracy. Tak zwani trudni dłużnicy zdarzają się bardzo często, ale co należy rozumieć pod tym pojęciem? Kim jest „trudny” dłużnik? Jakich gier używa, aby uniknąć spłaty zobowiązania?

Legalna egzekucja wierzytelności, uprawnienia firm windykacyjnych

W dobie coraz powszechniejszej działalności i faktu pojawiania się kolejnych firm „windykacyjnych” zasadnym jest pytanie, jakie kompetencje przysługują firmom windykacyjnym i ich pracownikom, a także kto może dokonać zgodnie z prawem egzekucji z majątku dłużnika.

Obrona przed komornikiem - argumenty prawne i faktyczne

Wskazane jest szczegółowe wyjaśnienie pojęcia „obrony przed komornikiem” i przedstawienie wszystkich związanych z tym okoliczności. Celem obrony przed komornikiem jest wyeliminowanie potencjalnych szkód w majątku lub życiu osobistym dłużnika, które mogą powstać na skutek czynności windykacyjnych i egzekucyjnych podejmowanych przez wierzyciela i komornika na wniosek wierzyciela lub przygotowanie dłużnika na jak najmniej uciążliwe doświadczenie owych skutków.

Obrona przed komornikiem - wstęp

Otrzymanie wezwania do zapłaty wraz z wypowiedzeniem umowy kredytowej wcale nie przekreśla sytuacji prawnej dłużnika. Nie powoduje, że dłużnik skazany jest na „stracenie” (czyli komornika) i uzależniony tylko od woli pracownika banku. Okazuje się bowiem, że przy zastosowaniu odpowiednich metod negocjacyjnych można zyskać nawet kilka miesięcy odsuwając od siebie wizję egzekucji.

Czym jest roszczenie windykacyjne?

Roszczenie windykacyjne przysługuje właścicielowi rzeczy w przypadku naruszenia prawa przez osobę faktycznie władającą jego rzeczą. Jest to podstawowe roszczenie, z jakim może wystąpić właściciel. Jaka powinna być treść roszczenia windykacyjnego?

Egzekucja z majątku wspólników w razie upadłości spółki jawnej

Spółka jawna ogłosi upadłość, jeżeli nie będzie w stanie wykonać zobowiązań pieniężnych. Egzekucji z majątku wspólnika można dokonać jedynie wówczas, gdy egzekucja z majątku spółki okaże się bezskuteczna. Jednakże sąd oddali wniosek o ogłoszenie upadłości, jeżeli spółka nie będzie w stanie opłacić kosztów postępowania.

Monitoring należności

Zgodnie z art. 353 § 1 Kodeksu cywilnego zobowiązanie polega na tym, że wierzyciel może żądać od dłużnika świadczenia a dłużnik powinien świadczenie spełnić. Oczywiście nie zawsze jest tak, jak przewiduje przepis, ale jest na to sposób – monitoring należności.

Kompensata zobowiązań

Kompensata jest jedną z metod rozliczeń zobowiązań. Chodzi w niej zawsze o wzajemne umorzenie wierzytelności. W przypadku skompensowania się długu z wierzytelnością pokrywają się one wzajemnie i kontrahenci nie muszą się rozliczać pieniężnie.

Sytuacja finansowa małych firm w 2013 roku

Coraz więcej firm z sektora MŚP ma problemy z płynnością finansową wynikające stąd, że więksi kontrahenci płacą im po terminie, a zdarza się też, że nie płacą w ogóle. Małe firmy często skarżą się, że przy współpracy z dużymi firmami wyegzekwowanie zapłaty za wykonane usługi trwa długo i jest bardzo trudne. Wynika to przede wszystkim z tego, że dużym firmom o dużych obrotach często zdarza się pomijać faktury na „drobne” kwoty, które dla tych małych stanowią podstawę do funkcjonowania oraz dalszego rozwoju.

Skuteczna windykacja - wpisz dłużnika do rejestru

Rośnie liczba nieregulowanych w terminie należności. Zatory płatnicze przeszkadzają coraz bardziej w prowadzeniu małych i średnich firm. BIG InfoMonitor uruchamia Akcję Mobilizacja, mającą na celu uświadomienie firmom korzyści płynących z korzystania z narzędzi umożliwiających w prosty i szybki sposób odzyskiwanie należności, dając im możliwość do nieograniczonego wpisywania dłużników do Rejestru BIG.

Lepsza ochrona dłużników, trudniejsze egzekucje

Uchwalona przez Sejm 22 marca 2013 r. nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego wzbudza niepokój PKPP Lewiatan. Wątpliwości budzi szczególnie sposób sformułowania i możliwa dowolność interpretacji przepisów, które nakładają na wierzycieli i ich pełnomocników sankcję w postaci kary grzywny za wskazywanie adresu strony pozwanej w „złej wierze" lub „wskutek niezachowania należytej staranności".

Zastaw na prawach

Zastaw jako rzeczowe zabezpieczenie wierzytelności może zostać ustanowiony nie tylko na rzeczach ruchomych, ale również na prawach. Prawa mogą być przedmiotem zastawu, o ile są zbywalne.

Hipoteka na wierzytelności hipotecznej

Przedmiotem hipoteki może być również wierzytelność zabezpieczona hipoteką. Taka hipoteka nosi nazwę „subintabulat”.

Zastaw na rzeczach ruchomych

Zastaw to rzeczowe zabezpieczenie wierzytelności. Polega na oddaniu wierzycielowi lub osobie trzeciej (zastawnikowi) rzeczy przez właściciela w celu zabezpieczenia wierzytelności.

Wygaśnięcie hipoteki

Główną przyczyną wygaśnięcia hipoteki jest wygaśnięcie wierzytelności zabezpieczonej hipoteką. Ustawodawca przewidział także inne sytuacje powodujące jej wygaśnięcie.

Zgłoszenie wierzytelności w postępowaniu upadłościowym

Problematyka dopuszczalności, przebiegu jak również skutków ogłoszenia upadłości normowana jest w obowiązującej od dnia 1 października 2003 r. ustawie - Prawo upadłościowe i naprawcze (Dz.U. Nr 60, poz. 535 z późn. zm., dalej: ustawa).

Rozporządzenie opróżnionym miejscem hipotecznym

Hipoteka stanowi niewątpliwie jeden z najbardziej popularnych środków zabezpieczania wierzytelności w obrocie gospodarczym. Z faktem możliwości obciążania danej nieruchomości wieloma hipotekami wiąże się jednak ryzyko dla wierzycieli dotyczące możliwego braku uzyskania zaspokojenia w ramach postępowania egzekucyjnego.

Skarga na zaniechanie czynności przez komornika.

Co może zrobić wierzyciel, gdy komornik ten działa w sposób opieszały, przykładowo zaniedbuje obowiązek dokonania konkretnej czynności?

Jak wygląda postępowanie windykacyjne?

Windykacja to zbiór czynności prawnych, procesowych oraz faktycznych, które na celu mają doprowadzenie dłużnika do wykonania zobowiązania. Jakie są etapy postępowania?

Niewypłacalny kontrahent – co zrobić?

Niewypłacalny kontrahent to bariera rozwoju dla ponad 60 proc. małych i średnich firm. Dowiedz się jak twoja firma może poradzić sobie z zatorami płatniczymi.

Rejestr dłużników niewypłacalnych - warunki wpisu

W gospodarce wolnorynkowej, z jaką obecnie mamy do czynienia, niejednokrotnie zdarzają się sytuacje kiedy osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą nie jest w stanie na czas realizować swoich zobowiązań finansowych wobec innych podmiotów, tudzież wierzycieli. Co w takim stanie rzeczy mogą oni zrobić, aby ewentualnie ustrzec innych przed brakiem wypłacalności ze strony takiej osoby?

Windykacja przedawnionego długu

Firmy windykacyjne to podmioty gospodarcze, które zawodowo zajmują się ściąganiem należności. Nie mają jednak uprawnień komornika. Czy mogą żądać spełnienia przedawnionego roszczenia?

Czy firma windykacyjna może zająć majątek dłużnika?

Coraz więcej dłużników ma problem z firmami windykacyjnymi. Warto wiedzieć co w takiej sytuacji może zrobić firma windykacyjna względem dłużnika. Czy może zająć jego majątek?

Uprawnienia firm windykacyjnych - porada

Problemy z terminową spłatą zobowiązań mogą spotkać każdą firmę. Czego można się spodziewać, gdy wierzytelność trafi do obsługi firmy windykacyjnej?

Dlaczego w czerwcu ubyło złych kredytów?

W czerwcu pula nieuregulowanych na czas kredytów, zaciągniętych przez firmy i gospodarstwa domowe, zmalała o 643 mln zł – jak podał NBP. Eksperci zauważyli, że w ciągu roku dynamika przyrostu złych kredytów zmniejszyła się o 7 proc. Czyja jest to zasługa?

REKLAMA