REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Spółka komandytowa, Spółka cywilna

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jakie są zasady podejmowania uchwał w spółce komandytowo-akcyjnej?

Przy podejmowaniu uchwał przez spółkę komandytowo-akcyjną część z nich wymaga zgody wszystkich komplementariuszy, część natomiast zgody większości komplementariuszy. Jakie są zatem zasady podejmowania uchwał w spółce komandytowo-akcyjnej?

Podejmowanie czynności przez wspólnika spółki cywilnej a sprzeciw pozostałych wspólników

Jak w każdej spółce, w spółce cywilnej podejmowane są codziennie czynności zwykłego zarządu i przekraczające zwykły zarząd. Czasami wspólnik podejmuje daną czynność, a następnie pozostali wspólnicy sprzeciwią się podejmowaniu takiej czynności. Jakie skutki ma taki sprzeciw?

Egzekucja z majątku wspólnika spółki cywilnej

Postępowanie egzekucyjne wobec wspólnika spółki cywilnej jest sprawne, gdy taka osoba dysponuje własnym majątkiem. Co jednak, gdy takiego majątku nie posiada?

Kształt firmy, a zasady odpowiedzialności wspólników

Podmioty gospodarcze występują w obrocie pod firmą. Firma jest elementem identyfikującym przedsiębiorcę. Podlega wpisowi do KRSu, jest niezbywalna oraz korzysta z ochrony prawnej. W przypadku osób prawnych i jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej firmą jest ich nazwa. Kodeks spółek handlowych dokładnie precyzuje jak firma w przypadku każdej spółki powinna wyglądać.

REKLAMA

Kiedy nadawany jest REGON?

Jeżeli planujesz rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej, będziesz musiał uzyskać REGON. Sprawdź jakie formalności Czekaja na Ciebie w urzędzie.

Kto jest uprawniony do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości w spółkach?

Zasadą jest, że wniosek o ogłoszenie upadłości może zgłosić dłużnik lub każdy z jego wierzycieli. Czy wiesz, kto w poszczególnych typach spółek jest uprawniony do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości.

Przekształcenie spółki cywilnej – krok po kroku

Spółka cywilna nie posiada podmiotowości prawnej. Jest jedynie umową prawa cywilnego, przez którą wspólnicy zobowiązują się dążyć w określony sposób do oznaczonego celu gospodarczego. W związku z tym, wspólnicy powiększając rozmiary swojej działalności mogą zdecydować się na przekształcenie spółki. Z przepisów KSH wynika, że spółka cywilna może zostać przekształcona w każdą inną spółkę prawa handlowego, a więc zarówno osobową, jak i kapitałową.

Co oznacza „wspólny cel gospodarczy” wspólników spółki cywilnej?

Wspólnicy spółki cywilnej zawierając umowę spółki zobowiązują się dążyć do wspólnego celu gospodarczego. Co oznacza pojęcie „wspólnego celu gospodarczego” i czy w umowie spółki wspólnicy mogą postanowić, że niektórzy z nich lub każdy z nich będzie się zajmował określonym rodzajem działalności?

REKLAMA

Jakie ważne powody uzasadniają rozwiązanie spółki cywilnej?

Ważne powody, uzasadniające rozwiązanie spółki cywilnej na drodze postępowania sądowego, bywają różne. Mogą dotyczyć tylko jednego wspólnika, grupy wspólników lub też samej spółki.

Jak rozwiązać spółkę cywilną?

Najczęściej rozwiązanie spółki cywilnej wiąże się z wystąpieniem zdarzeń wskazanych w umowie. Ponadto, rozwiązanie spółki cywilnej możliwe jest w następujących sytuacjach.

Jak rozpocząć działalność gospodarczą? - spółka komandytowa

Zastanawiasz się nad założeniem własnej firmy? Zastanów się nad wyborem formy prawnej działalności. Sprawdź jak funkcjonuje spółka komandytowa.

Czy wspólnik spółki cywilnej może rozporządzać swoim udziałem?

Wspólnik nie może rozporządzać udziałem we wspólnym majątku wspólników ani udziałem w poszczególnych składnikach tego majątku. W czasie trwania spółki wspólnik nie może także domagać się podziału majątku wspólników.

Czy wspólnik spółki cywilnej zawsze ponosi odpowiedzialności za zobowiązania spółki?

Czy zawsze odpowiedzialność za zobowiązania spółki cywilnej ponoszą wspólnicy solidarnie? Za co odpowiada wspólnik spółki cywilnej?

Jakie są skutki braku podmiotowości spółki cywilnej?

Spółka cywilna nie posiada podmiotowości prawnej i traktowana jest przez prawo jak umowa o charakterze wielostronnym. Fakt, że spóła cywilna nie posiada podmiotowości prawnej niesie za sobą liczne i ważne konsekwencje, odnoszące się do sposobu jej funkcjonowania w obrocie prawnym.

Czy wniesienie wkładów w spółce cywilnej jest konieczne?

Wspólnicy spółki cywilnej są zobowiązani do oznaczonych w umowie działań.  Jednym z takich działań może być wniesienie przez wspólników wkładów. Ale, czy wniesienie wkładów w spółce cywilnej jest konieczne?

Czym jest suma komandytowa?

Suma komandytowa jest wartością określaną w umowie spółki- stanowi granicę odpowiedzialności komandytariuszy za zobowiązania spółki.

Co może być wkładem do spółki komandytowej?

Wkład wnoszony przez komandytariusza nie tylko stanowi podstawę dla rozpoczęcia działalności spółki, ale także określa jego udział w zyskach oraz ogranicza odpowiedzialność za jej zobowiązania. Niesie to za sobą pewne ograniczenia w zakresie przedmiotów wkładu.

Pozycja wspólników w spółce komandytowej

Cechą charakterystyczną spółki komandytowej jest istnienie dwóch kategorii wspólników- o odrębnych funkcjach i obowiązkach w spółce.

Zmiana składu osobowego wspólników spółki cywilnej, a własność samochodu będącego składnikiem majątku spółki

Jedną z zasad, na których opiera się konstrukcja spółki cywilnej, jest zasada stałości składu osobowego spółki, jako stosunku prawnego opartego na wzajemnym zaufaniu, lojalności i ścisłej współpracy wspólników.

Jak rozliczać zyski ze spółki komandytowo-akcyjnej

Dochody wypłacane akcjonariuszowi przez spółkę komandytowo - akcyjną, w części przypadającej proporcjonalnie do prawa udziału w zyskach spółki, stanowią przychód z działalności gospodarczej podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Pozycja wspólników w spółce komandytowej

Cechą charakterystyczną spółki komandytowej jest istnienie dwóch kategorii wspólników - o odrębnych funkcjach i obowiązkach w spółce.

Jak utworzyć spółkę komandytowo-akcyjną?

Spółka komandytowo-akcyjna (dalej „S.K.A”) to spółka osobowa, mającą na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a co najmniej jeden wspólnik jest akcjonariuszem.

Spółka komandytowa - podstawowe informacje

Z wyborem spółki komandytowej wiąże się niewątpliwie zaleta w postaci ograniczenia odpowiedzialności komandytariusza za zobowiązania tylko do wysokości sumy komandytowej, a także brak ustawowych wymagań odnośnie sumy komandytowej. Ale istnieją też zagrożenia.

Samochód jako składnik majątku spółki cywilnej

Spółka cywilna jest umownym stosunkiem prawnym (zawartą pomiędzy stronami umową), w ramach którego wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego, przez działanie w oznaczony sposób, w szczególności przez wniesienie wkładów.

Śmierć wspólnika spółki cywilnej

Niejednokrotnie zdarza się, że rozwój dobrze prosperującej spółki cywilnej zostaje zatrzymany przez nieoczekiwaną śmierć jednego ze wspólników. Na etapie konstruowana umowy spółki cywilnej warto gruntownie przemyśleć, co powinno stać się ze spółką w razie śmierci jednego ze wspólników.

Konflikt w spółce cywilnej

Umowa spółki cywilnej łączy co najmniej dwie osoby w celu osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego. Ustawodawca zakłada, że wspólnicy będą zgodnie działać na rzecz spółki. Ale w praktyce niejednokrotnie dochodzi do sytuacji, w której wspólnicy przestają się dogadywać i dochodzi między nimi do konfliktów.

Jak pozwać spółkę cywilną?

Już sam tytuł de facto jest błędny- spółki cywilnej nie można pozwać- jest tylko umową pomiędzy wspólnikami. Właściwymi adresatami naszych roszczeń są właśnie wspólnicy.

Firma spółki komandytowej

O ile co do zasady nazwa spółki komandytowej (firma) może być dowolna, istnieją pewne reguły, których naruszenie może spowodować negatywne konsekwencje dla wspólników.

Przystąpienie do spółki cywilnej

Spółka cywilna jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych form prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Podstawowe przepisy regulujące jej funkcjonowanie zawarte są w Kodeksie cywilnym (art. 860 – 875 kc), ale niestety ustawodawca przemilczał wiele kwestii związanych z praktycznymi aspektami prowadzenia działalności gospodarczej w tej postaci. Jedną z pominiętych w Kodeksie cywilnym kwestii jest przystąpienie nowego członka do już istniejącej spółki.

Zasady rejestracji spółek w Krajowym Rejestrze Sądowym

Osoby prawne a także jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, którym ustawa przyznaje zdolność prawną („ułomne osoby prawne”) podlegają obowiązkowemu wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego. Warto wiedzieć kto i kiedy ma obowiązek zgłoszenia podmiotu do KRS oraz jakie to rodzi skutki.Złożenie wniosku do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) jest bardzo ważne. Jeszcze ważniejszy jest moment dokonania wpisu. Z tym bowiem momentem podmioty uzyskują zdolność prawną lub osobowość prawną.

Działalność gospodarcza a dziedziczenie

Osoba fizyczna może prowadzić działalność gospodarczą w wielu formach: samodzielnie, wspólnie z innymi osobami (spółka cywilna) czy w ramach odrębnego podmiotu jakim jest spółka prawa handlowego. Śmierć przedsiębiorcy i kwestie dziedziczenia po nim mogą jednak sprowadzić na spadkobierców wiele problemów.

Kto reprezentuje spółkę cywilną?

Choć spółka cywilna nie posiada podmiotowości prawnej- możemy mówić o jej reprezentacji- ktoś musi działać w imieniu wspólników- inaczej konstrukcja ta byłaby nieużyteczna.

Kiedy wierzyciel może wypowiedzieć umowę spółki cywilnej?

W określonych sytuacjach wierzyciel wspólnika spółki cywilnej, może domagać się wypowiedzenia jego udziału w spółce.

Kiedy może nastąpić rozwiązanie spółki?

Rozwiązanie spółki cywilnej oznacza wygaśnięcie stosunku prawnego pomiędzy wspólnikami i rozdzielenie pomiędzy nich aktywów spółki.

Udział w zyskach spółki cywilnej

Spółka cywilna- to umowa zawarta do osiągnięcia określonego celu gospodarczego- ten w założeniu ma przynieść zysk. Jak jednak go podzielić pomiędzy wspólników.

Prowadzenie egzekucji z majątku spółki cywilnej

Z uwagi na to, że spółka cywilna jest tylko umową, nie można (formalnie) mówić o jej majątku- w praktyce, część majątku wspólników wniesiona do spółki- podlega odrębnym zasadom egzekucji.

Odpowiedzialność wspólników za zobowiązania spółek osobowych

W odróżnieniu od spółek kapitałowych (spółki z o.o. i spółki akcyjnej) wspólnicy spółek osobowych co do zasady ponoszą odpowiedzialność za zobowiązania przez nie zaciągnięte - wynika to z samej konstrukcji tzw. ułomnych osób prawnych.

Podstawowe informacje o spółce cywilnej

Spółka cywilna nie jest odrębnym podmiotem gospodarczym (tak jak spółki prawa handlowego) – tylko umową łączącą wspólników. Ma to pewne przełożenie na zasady odpowiedzialności wspólników i kwestie majątkowe spółki.

Jak założyć spółkę cywilną?

Spółka cywilna (z punktu widzenia przepisów prawa cywilnego) jest jedynie umową. Oznacza to, że nie posiada odrębnej podmiotowości prawnej – jej skuteczność wymaga jedynie zawarcia odpowiedniej umowy.

Odpowiedzialność za zobowiązania spółki komandytowej

Spółka komandytowa jest spółką osobową, a co za tym idzie „ułomną osobą prawną”. Pociąga to daleko idące skutki w zakresie odpowiedzialności wspólników za jej zobowiązania.

Co musi zawierać umowa spółki komandytowej?

Umowa spółki jest jednym z koniecznych warunków dla utworzenia każdej spółki- w ich obrębie występują jednak liczne różnice w zakresie jej obowiązkowej treści.

Własność rzeczy wniesionych do spółki cywilnej

Ważną kwestią dla osób rozważających zawarcie umowy spółki cywilnej, jest wniesienie wkładu do spółki. Wkładem wspólnika może być wniesiona do spółki własności lub inne prawa, a także osobiste świadczenie usług.

Podnajem nieruchomości spółce i wykorzystanie ułamkowej własności nieruchomości jako wkładu

Kontynuując temat dopuszczalnych form prawnych, w jakich wspólnik może umożliwić spółce cywilnej korzystanie z nieruchomości, należy wskazać na uprawnienia przysługujące wspólnikowi z tytułu najmu.

Udostępnienie nieruchomości spółce cywilnej przez wspólnika

Możliwość korzystania przez spółkę cywilną z nieruchomości spełniającej określone kryteria, może stanowić podstawowy warunek dla osiągnięcia celu gospodarczego, do którego zobowiązali się dążyć wspólnicy. Często zdarza się, że taką niezbędną – z punktu wiedzenia założeń ekonomicznych - nieruchomość (np. pomieszczenia produkcyjne, warsztat samochodowy, grunty rolne) posiada jeden z potencjalnych wspólników.

Wzmianka o spółce cywilnej w rejestrze przedsiębiorców KRS

Informacja o pozostawaniu przez przedsiębiorcę w spółce cywilnej często jest lekceważona przez kontrahentów handlowych. Warto ustalić czy będziemy zawierać umowę bezpośrednio ze spółką prawa handlowego, czy ze spółką prawa handlowego jako wspólnika spółki cywilnej. Może mieć to kluczowe znaczenie dla dochodzenia późniejszych roszczeń czy prowadzenia postępowania egzekucyjnego.

Jedno okienko - wspólnik spółki cywilnej w ZUS

Podstawą systemu rejestracji firmy przez osoby fizyczne w jednym okienku jest formularz EDG-1. Składa się go w gminie i informacje w nim zawarte pozwalają uzyskać wpis do gminnej ewidencji przedsiębiorców, nadanie NIP i REGON-u, zgłoszenie do ZUS jako płatnika składek. EDG-1 służy też do aktualizacji tych danych.

Czym jest przedsiębiorstwo?

W potocznym języku mówi się, ze ktoś prowadzi firmę albo przedsiębiorstwo. Jednak zgodnie z przepisami prawa powinno się jednak mówić o prowadzeniu działalności gospodarczej. Firma i przedsiębiorstwo mają inne znaczenie. A obydwa te pojęcia definiuje kodeks cywilny.

Czy warto przekształcić spółkę cywilną w jawną?

Od strony prawnej spółka cywilna jest tylko umową łączącą dwóch przedsiębiorców (jak umowa o dzieło czy zlecenia). Warto więc zastanowić się nad przekształceniem jej w spółkę jawną- która stanowi odrębny podmiot prawa.

Spółka komandytowa

Spółka komandytowa jest jedną ze spółek osobowych, która pozwala zwolnić niektórych (lecz nie wszystkich wspólników) od odpowiedzialności za jej zobowiązania. Wprowadza również dwie kategorie wspólników – komplementariuszy i komandytariuszy.

Dla kogo spółka cywilna?

Spółka cywilna jest najpopularniejszą formą współpracy kilku przedsiębiorców. Nie wymaga zachowania wielu formalności – przykładowo nie wymaga zgłoszenia do KRS. W odróżnieniu jednak od spółek prawa handlowego (regulowanych w KSH) spółka cywilna nie jest oddzielnym podmiotem prawa – jest jedynie umową łączącą wspólników. Ma to duże znaczenie w zakresie odpowiedzialności wspólników za zobowiązania powstałe podczas prowadzenia działalności.

REKLAMA