Prowadzenie egzekucji z majątku spółki cywilnej
REKLAMA
REKLAMA
Co tworzy „majątek” spółki cywilnej
Jak to było wskazane we wstępie niniejszego artykułu, spółka cywilna nie dysponuje własnym majątkiem (nie jest bowiem oddzielnym podmiotem prawa cywilnego; nie ma zdolności prawnej). Jednakże, przystępując (lub zakładając) spółkę, wspólnicy są zobowiązani (co do zasady) do wniesienia wkładów. Te mogą mieć różną formę- od wkładów pieniężnych, przez świadczenie usług i pracy, zapewnienie know-how, czy wreszcie przeniesienie własności ruchomości, czy nawet nieruchomości.
Rzeczy wniesione w ramach wkładu (czy także w trakcie istnienia spółki) do „majątku spółki”, tworzą tak naprawdę współwłasność łączną (bezudziałową) wspólników. Ma to swoje przełożenie na ewentualną egzekucję z tych praw i rzeczy.
REKLAMA
Zobacz: Co oznacza „wspólny cel gospodarczy” wspólników spółki cywilnej?
Do kogo można skierować roszczenia
Jeśli dochodzony przez wierzyciela dług, powstał w związku z wykonywaniem działalności w ramach spółki cywilnej, wszystkie roszczenia należy kierować przeciwko wspólnikom (również do ich majątku osobistego). Ponoszą oni bowiem nieograniczoną, osobistą i solidarną odpowiedzialność za zobowiązania powstałe w ramach działania spółki cywilnej. Solidarność roszczeń oznacza m.in. to, że całość roszczenia możemy dochodzić od jednego wybranego wspólnika, kilku lub wszystkich.
Kiedy trzeba pozwać wszystkich wspólników
Jeśli chcemy prowadzić egzekucję z praw i rzeczy należących do współwłasności łącznej pomiędzy wspólnikami (czyli „majątku spółki”) musimy dysponować tytułem wykonawczym (wyrok, czy nakaz zapłaty opatrzony klauzulą wykonalności) opiewającym na wszystkich wspólników. Oznacza to, że musimy wytoczyć powództwo przeciwko wszystkim wspólnikom. Jest to o tyle możliwe, o ile zobowiązanie, będące podstawą roszczenia powstało w związku z prowadzeniem przez dłużników działalności w ramach spółki cywilnej.
Zobacz: Jakie ważne powody uzasadniają rozwiązanie spółki cywilnej?
Postępowanie takie będzie zawsze prowadzone w ramach postępowania w sprawach gospodarczych.
Dopiero dysponując tytułem wykonawczym przeciwko wszystkim (aktualnym) wspólnikom spółki cywilnej możemy zaspokoić nasze roszczenia z majątku stanowiącego ich współwłasność łączną. W innym wypadku, możemy jedynie dochodzić roszczeń z majątków osobistych wspólników, w stosunku do których posiadamy tytuł wykonawczy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.