REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Rynek pieniężny, Stopy procentowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Polska będzie musiała oszczędzać

Polska przystąpiła do paktu fiskalnego, który zobowiązuje do oszczędzania. Narzucenie nam szczególnej dyscypliny finansowej nie oznacza braku problemów z oszczędzaniem. Rozsądny oszczędzający nie powinien wydawać więcej niż zarabia.

Jak wzrost inflacji wpłynie na gospodarkę?

W tym roku prawdopodobnie utrzyma się silna presja inflacyjna. Za rosnącą inflacją przemawiają najnowsze dane, świadczące o wzroście cen. Nie tylko prognozy banku centralnego, ale również sytuacja rynkowa wskazują na rosnącą inflację.

Kredyt hipoteczny w euro z niższą ratą

W ciągu pół roku rata kredytu hipotecznego w euro obniżyła się o blisko 12 proc. Z tańszymi kredytami hipotecznymi we wspólnej walucie mamy do czynienia dzięki umocnieniu się złotego. Jednocześnie Rada Polityki Pieniężnej nie podniosła stóp procentowych, co sprzyja osobom, spłacającym kredyty hipoteczne w złotym.

Rynek finansowy a kurczenie się gospodarki

800 banków ze strefy euro pożyczyło od Europejskiego Banku Centralnego na trzy lata 529,5 mld euro – wspomniana transakcja repo będzie miała istotny wpływ na rynki finansowe. Oprocentowanie pożyczki wynosi zaledwie 1 proc., ale nie zrobiło to wrażenia na rynkach finansowych.

REKLAMA

Najważniejsze transakcje na rynkach finansowych

Na rynkach finansowych nastąpiła korekta. Trudno powiedzieć, ile czasu rynkom finansowym zajmie odreagowanie. Finansowanie długu nie upraszcza sytuacji.

Produkty strukturyzowane na życzenie

Jeżeli nie odpowiada nam oferta produktów strukturyzowanych, dostępnych na rynku, możemy poprosić bank, aby stworzył nową strukturę specjalnie dla nas. To rozwiązanie może jednak sprawić, że produktem strukturyzowanym zainteresują się również inni klienci. Przyjrzyjmy się produktom strukturyzowanym w private bankingu.

Najlepsze pożyczki hipoteczne – ranking

Pożyczka hipoteczna różni się od kredytu hipotecznego przede wszystkim tym, że można zaciągnąć ją na dowolny cel. Aby dostać pożyczkę hipoteczną, trzeba mieć wysoki wkład własny i nieruchomość, nieobciążoną hipotecznie. Jaka jest przewaga pożyczki hipotecznej nad kredytem hipotecznym i w którym banku warto ją zaciągnąć?

Co może zaszkodzić kursowi waluty polskiej?

O słabszym kursie waluty rodzimej mogą przesądzić słowa prezesa NBP, który przyznał, że wątpi w trwałe umocnienie złotego. Jednak to postanowienia, związane ze strefą euro, będą miały kluczowe znaczenie dla kursu waluty polskiej.

REKLAMA

Nie martw się o kredyt hipoteczny – raty są stabilne

Jesienią stawki WIBOR wzrosły, lecz utrzymanie przez Radę Polityki Pieniężnej stóp procentowych na tym samym poziomie sprzyja stabilizacji oprocentowania kredytów hipotecznych w złotym. Kursy walut są z kolei po myśli osób, które związały się z bankiem kredytem hipotecznym w obcej walucie. W ciągu miesiąca raty kredytu hipotecznego we franku szwajcarskim i euro spadły odpowiednio o 5 i 8,5 proc.

Rynek długu z perspektywy roku 2012

Wraz z Anno domini 2012 nastąpiło ocieplenie na rynkach ryzykownych aktywów, do których zaliczane są także polskie obligacje. Tylko w ciągu kilku pierwszych dni br. sytuacja rynkowa wydawała się mniej stabilna, co ma związek ze zmianami w zakresie działalności węgierskiego banku centralnego. Skutki przeobrażeń, do których rynki od początku były negatywnie nastawione, odbiły się także na rynku polskim.

Rynki finansowe w obliczu przeceny surowców

Od kilku miesięcy na rynkach finansowych można zaobserwować zniżkowanie surowców. Największa przecena na rynku finansowym miała miejsce w przypadku miedzi i zboża. Zboże tanieje w wyniku zwiększonej podaży rynkowej.

Polityka pieniężna Fed, EBC i Ludowego Banku Chin

Od dłuższego czasu można zaobserwować trend w polityce pieniężnej, polegający na dodruku pieniądza. Banki centralne coraz częściej luzują politykę pieniężną w reakcji na kryzys dłużny strefy euro i odczuwalne skutki spowolnienia gospodarczego. Ponadto zmianę w polityce pieniężnej wprowadziły Chiny.

Kto może dostać kredyt walutowy?

Komisja Nadzoru Finansowego upatruje w kredytach walutowych zagrożenie dla płynności finansowej banków. Nie zważa nawet na to, że kredyty walutowe należą do najlepiej spłacanych. W związku z tym obostrzenia, dotyczące kredytów walutowych, wzrosły.

Lokata bankowa kontra konto oszczędnościowe

Zwolennicy bezpiecznego oszczędzania często mają dylemat, co wybrać: lokatę bankową czy konto oszczędnościowe? Zanim podejmiemy decyzję o założeniu lokaty bankowej, powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy chcemy mieć bezpłatny dostęp do swoich oszczędności, czy wolimy zarobić więcej. Dzięki lokatom bankowym z reguły lepiej się zarabia, ale zgromadzone środki można stracić, jeżeli depozyt zostanie rozwiązany przed czasem.

Co wpłynęło na obniżkę rat: spready czy kursy walut?

Położenie osób, zadłużonych we franku, polepszyło się, w porównaniu do sytuacji sprzed roku, mimo że wysokość spreadów zasadniczo nie uległa zmianie. Wynika to stąd, że zamiast zmieniać wartość spreadu, niektóre instytucje obniżyły kursy walut. Raty kredytów mogą wzrosnąć, nawet jeżeli mamy do czynienia z niższymi spreadami, jeżeli banki podniosą kursy sprzedaży.

Rynek długu z perspektywy minionego roku

W 2011 roku z rynkiem długu były ściśle powiązane trzy czynniki. Mowa tu o inflacji, interwencji władz monetarnych na rynkach finansowych, wraz z aktywnością polityków i fiskusa oraz o czynnikach zewnętrznych. Nie bez znaczenia pozostawały również rynkowe stopy procentowe.

Co wybrać: obligacje czy fundusz obligacji?

Handlując obligacjami, fundusz może zarabiać na zmianach ich kursów. Jednocześnie dzięki obligacjom unikamy opłaty dla pośrednika. W zależności od sytuacji rynkowej, jednym razem więcej można zarobić na obligacjach, innym razem – na funduszach obligacji.

Kredyty hipoteczne w złotych zdominują rynek

Osoby zainteresowane kredytem hipotecznym powinny zdawać sobie sprawę z tego, że o finansowanie w obcej walucie będzie coraz trudniej. Teoretycznie jeszcze kilkanaście banków nie usunęło kredytów hipotecznych ze swojej oferty, jednak w praktyce Rekomendacja SII znacznie ograniczy nasze możliwości finansowania. Przyjdzie nam pożegnać się z kredytami hipotecznymi w euro.

Akcje banków europejskich a kryzys w latach 2007-2009

W 2011 r. lokowanie pieniędzy w akcjach banków okazało się najmniej opłacalne. Straty, związane z akcjami banków z grupy PIIGS, wyniosły 90-94 proc. Niewiele dobrego można również powiedzieć o akcjach banków niemieckich, francuskich czy amerykańskich.

Rynki finansowe w roku 2011

Rok 2011 był niezwykle trudny dla rynków finansowych. Zwolennicy dywersyfikacji portfela mieli nie lada trudne zadanie, inwestując na rynku finansowym. Rynkowi finansowemu zaszkodziły: kryzys dłużny strefy euro i USA, spowolnienie gospodarcze oraz stosowanie różnej polityki pieniężnej przez poszczególne kraje.

Dlaczego zmniejszą się raty kredytów w euro?

W przyszłym roku będzie można zaoszczędzić na kredycie, zaciągniętym w europejskiej walucie. Z tańszymi kredytami będziemy mieć do czynienia dzięki decyzji Rady Europejskiego Banku Centralnego. Rada EBC obniżyła stopy procentowe o 25 p.b., do 1,00 procent., co spowoduje, że kredyt w euro będzie miał niższe oprocentowanie.

Kredyty w euro a kryzys

Czy warto w tej chwili poważnie myśleć o kredycie w euro? Wydawać by się mogło, że wysoki kurs wspólnej waluty w połączeniu z niskim oprocentowaniem sprzyjają kredytom w euro. Eksperci są jednak zdania, że dysproporcje między kredytami złotowymi i walutowymi będą maleć.

Spowolnienie gospodarcze a wysokość stóp procentowych

Recesja jest dużym zmartwieniem światowych gospodarek. Tymczasem Rada Polityki Pieniężnej największą wagę przywiązuje do inflacji, a nie hamowania tempa wzrostu gospodarczego. Mamy jeszcze szansę uchronić polską gospodarkę przed recesją.

Czy da się oprzeć kryzysowi, inwestując w obligacje?

W związku z kryzysem dłużnym na rynku obligacji można zaobserwować sprzeczne ze sobą trendy. Nie tylko obligacje krajów z grupy PIIGS tanieją, ale również papiery Austrii, Belgii czy Francji przechodzą kryzys.

Przelewy – poprawność wymagana!

Zagraniczne przelewy, jak się okazuje, mogą przysporzyć sporo kłopotów i strat. Nie tylko ze względu na wybór tzw. opcji kosztowej. Równie ważna jest poprawność wpisanej dyspozycji, gdyż istnieje ryzyko, że za błędy, takie jak nieznajomość standardu IBAN, można słono zapłacić.

Czy warto teraz kupować akcje?

Analizując rynek akcji pod kątem popularnych wskaźników, można dojść do wniosku, że to dobry moment na zakupy. Czy jednak akcjonariuszom nie pokrzyżuje planów pogarszająca się koniunktura gospodarcza? Prawdopodobnie spowolnienie gospodarcze w pierwszej kolejności odczują inwestorzy, dysponujący akcjami surowcowymi i przemysłowymi.

Co europejscy politycy ustalili podczas szczytu państw strefy euro?

Pod koniec października 2011 powzięto postanowienia, dotyczące funkcjonowania Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej. Członkowie Unii Europejskiej postanowili zwiększyć pulę drugiego pakietu pomocowego dla Grecji do 130 mld EUR. Pytanie, czy europejska koniunktura gospodarcza pozwoli zrealizować założone przez fundusz cele.

Jak oszczędzać pieniądze na emeryturę?

Dzięki oszczędzaniu na emeryturę możemy zapewnić sobie godziwą przyszłość. Nie warto być na bakier z oszczędzaniem, ponieważ przyszli emeryci prawdopodobnie otrzymają emeryturę w wysokości 55 – 40% swojej ostatniej pensji. Istnieją różne sposoby gromadzenia środków pieniężnych, które pozwalają zaoszczędzić nawet kilkaset tysięcy złotych.

Jak wzrost stawki WIBOR przełoży się na oprocentowanie kredytów?

Stawka WIBOR rośnie w przyspieszonym tempie. Eksperci przyjrzeli się m.in. trzymiesięcznej stawce WIBOR, która w niespełna tydzień zwiększyła się z 4,76 do 4,87 proc. Jak poszczególne banki obliczają stawkę WIBOR?

Kredyt hipoteczny a rynkowa stopa procentowa

Eksperci wyjaśniają, czym różnią się WIBOR 3M, WIBOR 6M, EURIBOR, LIBOR EUR czy LIBOR CHF i jaki mają wpływ na wysokość rat kredytów hipotecznych. Przeglądając oferty z kredytami hipotecznymi, warto zwrócić uwagę na wysokość stopy procentowej i stan gospodarki. Dowiedz się, jaka jest zależność między stopą procentową a kredytem hipotecznym.

Jak operacja Twist wpłynie na rynek finansowy?

Rynki finansowe coraz bardziej odczuwają widmo recesji gospodarczej w USA i załamania na giełdach. Jakie wrażenie na rynkach finansowych chce wywrzeć Fed? Czy obniżenie rentowności długoterminowych obligacji pomoże rynkom finansowym?

Czy opłaca się brać kredyty studenckie?

Zdaniem ekspertów, dzięki kredytowi studenckiemu można pomnożyć środki pieniężne na swoim rachunku. Jeżeli transze kredytu studenckiego będziemy wpłacać na lokatę albo konto oszczędnościowe, odsetki urosną nawet do kilku – przeszło 6 tys. zł. Warto oszczędzać z kredytem studenckim.

Najlepsze lokaty bankowe – porównanie

Coraz częściej na lokatach można zarobić 6-7 proc. brutto. Tak wysokie oprocentowanie ma zwiększyć zaufanie posiadaczy lokat do instytucji finansowych w obliczu fluktuacji na rynkach finansowych. Sytuacja z polskimi lokatami wyjaśni się po wyborach, gdy już będzie wiadomo, co stanie się z możliwością omijania podatku Belki.

Kredyt studencki od A do Z

Dzięki kredytowi studenckiemu młodzież z mniej zamożnych rodzin może pozwolić sobie na rozpoczęcie nauki. Kredytu studenckiego nie trzeba spłacać przez pierwsze dwa lata od ukończenia studiów. Wszystko, co powinieneś wiedzieć o kredycie studenckim, znajdziesz w poniższej publikacji.

Czy NBP ma pod kontrolą kursy walut w Polsce?

Zainteresowanie Ministerstwa Finansów i Narodowego Banku Polskiego kursami walut, a w szczególności PLN, zaowocowało interwencją MF i NBP na rynku walutowym. Działania NBP na złotym i obligacjach mogą odnieść sukces tylko wówczas, gdy kursom walut w Polsce będzie sprzyjać sytuacja globalna.

Czy opłaca się wziąć kredyt hipoteczny w euro?

Polacy zaczęli już utożsamiać kredyty hipoteczne z kredytami w euro. O kredycie hipotecznym we franku szwajcarskim mogą myśleć tylko najbogatsi.

SNB nie wydaje się już taki straszny

Inwestorzy przywykli już do spadków kursu franka. Wytłumaczenie zachowania szwajcarskiej waluty było proste – rynek spodziewał się kolejnej interwencji Narodowego Banku Szwajcarii, która miała zniechęcić spekulantów do tej bezpiecznej przystani.

Rynek w dalszym ciągu liczy na Fed

Wczoraj na rynek napłynęły kolejne wieści z Ameryki i Eurolandu. Dane, które poznaliśmy, nie były rewelacyjne, ale nie okazały się również na tyle słabe, żeby zachwiać optymizmem uczestników rynku.

Kolejne dane makro przed nami

Wczoraj opublikowano protokół z posiedzenia FED. Każda z interpretacji tego sprawozdania może być równie słuszna, chociaż wydaje się, że rozbudziło ono nieco bardziej nadzieje optymistów, którzy liczą na stymulacją wyhamowującej gospodarki USA.

Jak interpretować sierpniowe wystąpienie szefa Fed?

Ben Bernanke rozbudził nadzieje wśród inwestorów, zaś w kryzysowym momencie rynki przypomną sobie jego słowa. Eksperci zinterpretowali wystąpienie szefa Fed jako zapewnienie, że stymulacja gospodarki nastąpi wówczas, gdy będzie konieczna. Jakie dane makroekonomiczne będą rzutowały na decyzje banku centralnego USA?

Euro bez wsparcia

Zwieńczeniem poniedziałkowego handlu na Wall Street były zwyżki. Takim notowaniom sprzyjała dobra publikacja, informująca o wydatkach amerykańskich konsumentów. W lipcu wzrost wyniósł aż 0,8 proc. m/m. Inwestorzy z entuzjazmem przyjęli również zapowiedź fuzji banków Alpha Bank i EFG Eurobank Ergasias.

Ben Bernanke pozostawił inwestorom nadzieję

Piątkowe wystąpienie szefa Fed nie dało początku stymulacji amerykańskiej gospodarki. Jednocześnie Ben Bernanke dał do zrozumienia, że Rezerwa Federalna może bez zapowiedzi rozpocząć odpowiednie działania na rynku pieniężnym.

Czy inwestorzy mają powody do radości?

Piątkowe oświadczenie szefa FED doczekało się różnych interpretacji. Inwestorzy nie zareagowali nadmiernie emocjonalnie na informację o tym, że kroki, zmierzające do stymulacji gospodarki, nie zostały jeszcze podjęte. Przyjęli oni założenie, że FOMC wprowadzi odpowiednie środki działania w razie konieczności interwencji na rynku.

Nie dojdzie do skupu obligacji

W piątek indeksy giełdowe przejawiały dużą nerwowość, co jest zrozumiałe w kontekście popołudniowego wystąpienia szefa Fed. Wypowiedź Bena Bernanke niestety rozczarowała, a na podjęcie konkretnych decyzji przyjdzie nam czekać do drugiej połowy września.

Ben Bernanke zwleka z podjęciem decyzji

Piątkowe notowania giełdowych indeksów podporządkowane były wystąpieniu Bena Bernanke, które miało miejsce o godz. 16.00. Tego dnia na rynek napłynęły także istotne publikacje makroekonomiczne ze Szwajcarii i Wielkiej Brytanii.

Wystąpienie szefa FED nie musi być najważniejsze

Dzisiaj o godz. 16.00 w Jackson Hole rozpocznie się wyczekiwane od tygodnia wystąpienie Bena Bernanke. Większość inwestorów jest zdania, że szef Fed nie zdecyduje się na kolejną rundę skupu obligacji, tzw. QE3. Może jednak zapowiedzieć wprowadzenie innych, nietypowych działań w przyszłości.

Na którym koncie oszczędnościowym zarobimy najwięcej? – ranking z sierpnia 2011 r.

W sierpniu pojawiło się wiele nowych rachunków oszczędnościowych w promocji. Które banki zmieniły oprocentowanie depozytów na kontach na korzyść klientów? Eksperci przeanalizowali poszczególne oferty.

Jak zrobić konwersję funduszu?

Jak uciec do bezpiecznego funduszu, nie tracąc na tej operacji? Ekspert podpowiada, w jaki sposób wycofać się z agresywnego funduszu akcji tak, żeby nadal mieć możliwość stosowania tej formy inwestycji. Kołem ratunkowym jest konwersja jednostek uczestnictwa.

Czy obserwujemy początek bessy?

Eksperci potrafią wymienić pojawiające się od wielu miesięcy, ostrzegawcze sygnały na światowych parkietach. Mimo licznych, nie sprzyjających hossie wydarzeń, do maja indeksy radziły sobie dobrze. Czy krach na giełdach może być zaskoczeniem?

Odbicie na Wall Street

Nadzieje inwestorów na poprawę amerykańskiej gospodarki dzięki działaniom szefa Fed przybrały na sile. Na Wall Street utrzymywały się wzrosty, sięgające przeszło 3 proc. Wyraźne odbicie nastąpiło mimo słabych publikacji makroekonomicznych.

REKLAMA