reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Lokaty > Rachunki i konta oszczędnościowe > Lokata bankowa kontra konto oszczędnościowe

Lokata bankowa kontra konto oszczędnościowe

Zwolennicy bezpiecznego oszczędzania często mają dylemat, co wybrać: lokatę bankową czy konto oszczędnościowe? Zanim podejmiemy decyzję o założeniu lokaty bankowej, powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy chcemy mieć bezpłatny dostęp do swoich oszczędności, czy wolimy zarobić więcej. Dzięki lokatom bankowym z reguły lepiej się zarabia, ale zgromadzone środki można stracić, jeżeli depozyt zostanie rozwiązany przed czasem.

Lokaty bankowe

Wybierając lokatę terminową, musimy zastanowić się, jaką kwotę i na jak długo chcemy zdeponować w banku. Od tych dwóch czynników zależy oprocentowanie lokaty, czyli nasz zysk. Obecnie banki oferują różnorodne produkty: od lokat jednodniowych po trzyletnie.

Teoretycznie powinno być tak, że im dłuższą lokatę wybierzemy, tym większe będą nasze korzyści. W praktyce jednak oprocentowanie depozytów na 3 miesiące czy pół roku bywa nawet lepsze niż w przypadku lokat na rok czy 2 lata. Warto zatem zestawiać ze sobą oferty i porównywać je między sobą.

To deponent musi zadecydować, na jak długo jest w stanie zamrozić pieniądze, ponieważ zerwanie lokaty przed czasem oznacza zazwyczaj utratę całości lub części odsetek, a tym samym – brak zysku.

Należy również zwrócić uwagę na częstotliwość kapitalizacji odsetek, czyli jak często bank będzie dopisywał do rachunku zarobione grosze. Najkorzystniejsza lokata to ta, która ma jak najczęstszą kapitalizację, co najmniej miesięczną, ale część banków oferuje kapitalizację kwartalną lub rzadszą.

Najlepsze są obecnie lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek, ponieważ zysk nie jest pomniejszany o tzw. podatek Belki. Niestety, już od 31 marca wszystkie lokaty, niezależnie od częstotliwości kapitalizacji odsetek, będą podlegały 19-procentowemu podatkowi od zysków kapitałowych.

Dowiedz się również: Która lokata uchroni nasze oszczędności przed inflacją?

Konta oszczędnościowe

Oszczędzanie pieniędzy na koncie oszczędnościowym daje nam dużą swobodę. Pieniądze możemy wpłacać w dowolnej chwili, jak również w każdym momencie wypłacić je bez utraty odsetek.

Jednak istnieją tu pewne ograniczenia – większość banków pozwala na bezpłatną wypłatę pieniędzy z konta tylko raz w miesiącu. Przy każdej kolejnej wypłacie pobierana jest wysoka prowizja, nawet do 10 zł. Częste wypłaty będą więc powodowały utratę zysku. Opłata za użytkowanie rachunku oszczędnościowego jest bardzo rzadkim zjawiskiem w bankach.

Trzeba oczywiście zwrócić uwagę na oprocentowanie konta oszczędnościowego. Czasem jest ono takie samo, niezależnie od wysokości ulokowanych na nim środków, niekiedy jednak banki uzależniają je od salda – wówczas oprocentowanie rośnie stopniowo, wraz ze wzrostem umieszczonej na rachunku kwoty.

Należy ponadto sprawdzić, jak długo oprocentowanie będzie obowiązywało, zwłaszcza jeśli wydaje się szczególnie atrakcyjne. Może się bowiem okazać, że jest to produkt promocyjny i po krótkim czasie zysk z naszych pieniędzy znajdzie się na zupełnie innym poziomie.

Warto pamiętać, że w przypadku kont oszczędnościowych oprocentowanie nie jest stabilne, zależy od stóp procentowych. Jeśli stopy spadną, oprocentowanie konta zostanie obniżone, a to oznacza to, że nie możemy być pewni naszego zysku.

Polecamy serwis: Inwestycje

Ostateczny wybór

Konto oszczędnościowe stanowi idealne rozwiązanie dla osób, które chcą oszczędzać na bieżąco, bez określonego celu.  W każdej chwili mogą deponować na koncie nadwyżki finansowe i mają stały dostęp do swoich pieniędzy.

Lokata terminowa jest korzystna dla osób, które mają określone oszczędności i mogą je na dłuższy czas zamrozić. Na długoterminowej lokacie bankowej można lepiej zarobić (zysk bywa nawet o 2 p. proc. większy), a oprocentowanie, jeśli będzie stałe (a zazwyczaj tak się dzieje), nie jest zależne od zmian stóp procentowych.

Marta Ośko
Mikołaj Fidziński
Comperia.pl

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wilk Latkowski Doradcy Podatkowi i Radcowie Prawni

Nowoczesna kancelaria doradztwa podatkowego i prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama