REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Polityka pieniężna Fed, EBC i Ludowego Banku Chin

Subskrybuj nas na Youtube
Banki centralne zarządzają polityką pieniężną.
Banki centralne zarządzają polityką pieniężną.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Od dłuższego czasu można zaobserwować trend w polityce pieniężnej, polegający na dodruku pieniądza. Banki centralne coraz częściej luzują politykę pieniężną w reakcji na kryzys dłużny strefy euro i odczuwalne skutki spowolnienia gospodarczego. Ponadto zmianę w polityce pieniężnej wprowadziły Chiny.

Luzowanie polityki pieniężnej wciąż trwa w najlepsze w kraju, gdzie wynalazek ten cieszy się od lat największym powodzeniem, czyli w Stanach Zjednoczonych. Coraz częściej mówi się o uruchomieniu tam kolejnej, trzeciej już rundy ilościowego luzowania (quantitative easing), czyli drukowania pieniędzy. Takiego posunięcia spodziewa się od 40 do 50 proc. ankietowanych na tę okoliczność ekspertów i uczestników rynku.

REKLAMA

Tym razem prawdopodobnie Fed będzie kupował od banków obligacje hipoteczne, wspomagając pozostający wciąż w zapaści rynek nieruchomości. Według szacunków wartość tego programu mogłaby sięgać od 400 do nawet 750 mld dolarów. Będzie to zależało od danych makroekonomicznych, których poprawa na razie nie skłania do podejmowania radykalnych decyzji.

Polityka pieniężna w Stanach Zjednoczonych

REKLAMA

Póki co, Fed postanowił zastosować kolejną innowację, rozszerzając zakres komunikacji z rynkiem. Po raz pierwszy w historii zdecydował się na publikowanie celu inflacyjnego oraz postanowił deklarować horyzont polityki pieniężnej. W tym drugim przypadku dotychczasowe ogólne stwierdzenie, mówiące, że stopy procentowe pozostaną na niskim poziomie przez dłuższy czas, Fed zastąpił bardziej precyzyjną prognozą, komunikując, że stopy pozostaną na niskim poziomie do końca 2014 roku, o rok dłużej, niż się tego spodziewano.

Reakcja rynków finansowych na ten komunikat nie była ani zbyt wyraźna, ani długotrwała. Indeksy giełdowe na Wall Street po komunikacie Fed zyskiwały po około 1 proc. Oddźwięk na parkietach europejskich przybrał nieco większą skalę, ale impuls wzrostowy szybko wygasł.

Amerykańska rezerwa federalna nie była już w swych działaniach tak osamotniona, jak jeszcze kilka miesięcy temu. Koniec ubiegłego roku stał bowiem także pod znakiem obniżek stóp procentowych w strefie euro. Europejski Bank Centralny obniżał stopy w listopadzie i grudniu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Oprócz zagrożenia spowolnieniem gospodarczym i chęcią ulżenia krajom strefy euro, mającym największe kłopoty z zadłużeniem, silnym sygnałem do działania dla EBC stała się listopadowa skoordynowana akcja sześciu największych banków centralnych świata, zainicjowana przez amerykański Fed. Postanowiły one zasilić europejski system bankowy w pieniądze, obniżając stopę oprocentowania dolarowych operacji typu swap.

Dodając do tego wciąż prowadzoną przez Fed operację Twist, polegającą na sprzedaży papierów krótkoterminowych i kupowaniu obligacji długoterminowych za uzyskane pieniądze, okazuje się, że Fed pracuje pełną parą, by nie dopuścić do pogłębienia kryzysu na rynkach finansowych i jego konsekwencji dla realnej gospodarki, ale ma też w tym dążeniu coraz liczniejsze grono sojuszników.

Przeczytaj również: Jak kryzys zadłużeniowy w Europie odbił się na rynkach?

Polityka pieniężna w Europie

Europejski Bank Centralny nie ma mandatu do prowadzenia polityki quantitative easing na wzór Fed. Jednak jednym ze sposobów wyjścia z dylematu zakazu kupowania obligacji państw Unii Europejskiej przez Europejski Bank Centralny było udzielenie w grudniu bankom komercyjnym prawie 500 mld euro trzyletnich pożyczek, oprocentowanych na 1 proc. Oficjalnie miały one za zadanie poprawę płynności banków, w sytuacji narastającej zapaści na rynku międzybankowym, spowodowanej brakiem zaufania instytucji finansowych wobec siebie. Liczono na to, że banki zasilone potężnym zastrzykiem taniego pieniądza, zaczną kupować papiery skarbowe zadłużonych państw europejskich.

Początkowo wydawało się, że ten mechanizm nie zadziałał. Przez kilka tygodni banki lokowały niemal wszystkie pożyczone od EBC pieniądze w EBC, godząc się na znacznie niższe odsetki. Odczytywano to jako przejaw utrzymującej się na rynkach finansowych niepewności i awersji do inwestycji, wiążących się z jakimkolwiek ryzykiem.

Od połowy stycznia sytuacja zaczęła się jednak zmieniać. Bez widocznego fundamentalnego powodu zdecydowanie w górę poszły ceny obligacji najbardziej zadłużonych państw strefy euro. Spadła więc ich rentowność, zmniejszyły się koszty obsługi zadłużenia, a przede wszystkim poprawiły się nastroje na rynkach finansowych.

Wszystko wskazuje na to, że to właśnie nastroje inwestorów są tym czynnikiem, który najsilniej oddziałuje na sytuację na rynkach. Widać to było również na giełdach, gdzie indeksy europejskie wykazywały większy wigor, niż amerykańskie. Na luty zaplanowano kolejną operację pożyczkową EBC, której wartość szacuje się na około 400 mld euro.

Polecamy serwis: Kursy walut

Polityka pieniężna Chin

Zdecydowaną zmianę polityki pieniężnej widać od pewnego czasu także w Chinach. Jeszcze w połowie 2011 roku Ludowy Bank Chin kontynuował rozpoczęty ponad rok wcześniej cykl zaostrzania polityki pieniężnej. W czerwcu ubiegłego roku po raz dwunasty od początku 2010 roku podwyższył stopę rezerw obowiązkowych, a w lipcu piąty raz z rzędu w górę poszły podstawowe stopy procentowe.

Jednak już pod koniec listopada 2011 roku miała miejsce pierwsza obniżka stopy rezerw obowiązkowych z 21,5 do 21 proc. w przypadku największych chińskich banków. Kolejna jest oczekiwana w najbliższym czasie.

Tempo wzrostu gospodarczego Chin w czwartym kwartale 2011 roku wyhamowało do 8,9 proc. Kontynuacja spowolnienia chińskiej gospodarki, będąca między innymi skutkiem recesji w Europie, może skłonić chińskie władze do bardziej radykalnego łagodzenia polityki pieniężnej, czyli obniżek podstawowych stóp procentowych.

W grudniu ubiegłego roku stopy procentowe obniżyła także Australia. Bank Anglii na grudniowym posiedzeniu podjął decyzję o zwiększeniu skupu obligacji o 75 mld funtów. Po zakończeniu tej fazy ilościowego luzowania polityki pieniężnej, czyli w lutym 2012 roku, oczekuje się kolejnej rundy skupowania papierów dłużnych przez Bank of England.

Luzowanie polityki pieniężnej

Coraz bardziej powszechny powrót do luzowania polityki pieniężnej to prawdopodobnie jedno ze źródeł obserwowanej od kilkunastu tygodni poprawy koniunktury na giełdach. Słabość warszawskiego parkietu można w tym kontekście tłumaczyć tym, że Rada Polityki Pieniężnej idzie pod prąd globalnym tendencjom i obawiając się rosnącej presji inflacyjnej, skłania się raczej do zaostrzania polityki pieniężnej.

Roman Przasnyski, Open Finance

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

REKLAMA

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2025

Jaki jest termin składania wniosków do ARIMR o dopłaty bezpośrednie w 2025 roku? Czy można złożyć dokumenty po terminie? Co z załącznikami?

Co każdy prezes (CEO) powinien dziś wiedzieć o technologii?

Każda szkoła zarządzania mówi: deleguj odpowiedzialność. Niezależnie czy mówimy o MŚP czy dużej organizacji, zarządzanie technologią powinno więc być oddane w ręce tych, którzy się na niej znają. Z drugiej strony – jeśli mamy wyprzedzić konkurencję, trzeba inwestować i lewarować biznes przez technologię. Żeby robić to efektywnie, kadra zarządzająca musi rozumieć przynajmniej część świata IT. Problem w tym, że świat technologii jest tak przeładowany informacjami, że często nawet eksperci od IT się w nim gubią. Co warto rozumieć? Jak głęboko wchodzić w poszczególne zagadnienia? Jak rozmawiać z zespołem, który zasypuje wieloma szczegółami? Oto krótki, praktyczny przewodnik.

Działania marketingowe jako kompatybilny element Public Relations

Współczesna komunikacja biznesowa coraz częściej wymaga synergicznego podejścia do działań promocyjnych i wizerunkowych. Marketing i Public Relations (PR), choć wywodzą się z różnych tradycji i pełnią odmienne funkcje, dziś coraz częściej przenikają się i wspólnie pracują na sukces marki. W dobie mediów społecznościowych, globalizacji i błyskawicznego obiegu informacji działania marketingowe stają się kompatybilnym, a nierzadko wręcz niezbędnym elementem strategii PR.

REKLAMA

Branża wydawnicza. Czy na wydawaniu i sprzedaży książek da się wciąż zarobić

Tylko czterech na dziesięciu Polaków przeczytało w ubiegłym roku przynajmniej jedną książkę. Choć wynik ten jest nieco niższy niż rok wcześniej, wciąż należy do najlepszych w ostatniej dekadzie. Co to oznacza dla branży wydawniczej, czy na wydawaniu i sprzedaży książek daje się wciąż zarobić?

Pijemy mniej piwa, przez co browary nie płacą na czas swoim dostawcom

Na kondycję branży piwowarskiej, poza spadającym w wyniku zmian kulturowych popytem, najmocniej wpływają dziś rosnące koszty operacyjne oraz zmiany w podatku akcyzowym. Polacy piją mniej piwa, browary mają coraz większe kłopoty.

REKLAMA