reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Inwestycje w kryzysie > Jak kryzys zadłużeniowy w Europie odbił się na rynkach?

Jak kryzys zadłużeniowy w Europie odbił się na rynkach?

W związku z kryzysem zadłużeniowym ceny papierów europejskich, w tym polskich, stały się niskie. Pod wpływem kryzysu coraz częściej powątpiewa się w zasadność istnienia strefy euro, a nawet samej Unii Europejskiej.

Po październikowej poprawie nastrojów w listopadzie na rynki powrócił negatywny sentyment. Tematem numer jeden był kryzys zadłużeniowy w Europie i jego eskalacja, objawiająca się wzrostem rentowności obligacji krajów z problemem wysokiego zadłużenia, m.in. Włoch.

Coraz częściej wśród komentatorów – ekonomistów, polityków, dziennikarzy – padają pytania o przyszłość strefy euro, a nawet Unii Europejskiej. Dla inwestorów to zły klimat do inwestowania, nie należy więc się dziwić, że ponad dwie trzecie (70 proc.) z blisko 360 monitorowanych przez ekspertów funduszy otwartych zakończyło listopad na minusie.

Straty dotknęły szczególnie posiadaczy walutowych jednostek funduszy akcji amerykańskich i europejskich rynków rozwiniętych, które zanotowały średnie spadki rzędu, odpowiednio 5,8 i 5,5 proc. Warto jednak zwrócić uwagę, że dolar podrożał w ciągu miesiąca o 10,4 proc., co spowodowało, że po przeliczeniu na złote pojawiły się zyski, które w przypadku funduszy akcji amerykańskich średnio przekroczyły 2,5 proc.

Skala osłabienia złotego do euro była zdecydowanie mniejsza (4,75 proc.), dlatego fundusze europejskich rynków rozwiniętych zakończyły miesiąc na delikatnym minusie, ze średnią na poziomie -0,3 proc.

Bardziej niż fundusze akcji zagranicznych, polskich uczestników interesują jednak fundusze, skoncentrowane na krajowym rynku, bo takie właśnie produkty są głównym przedmiotem ich zainteresowania. Niestety niemal we wszystkich kategoriach funduszy, poza funduszami rynku pieniężnego, które zanotowały średni zysk w wysokości 0,2 proc., średnie stopy zwrotu za listopad są na minusie.

Przeczytaj również: Fundusze akcji zagranicznych w Polsce

Najbardziej stratni są posiadacze jednostek funduszy akcji polskich małych i średnich spółek (minus 5,3 proc.). Fundusze uniwersalne wypadły tylko nieznacznie lepiej (minus 4,7 proc.).

Także fundusze mieszane, o nieco mniej agresywnych strategiach inwestycyjnych, nie dały w listopadzie zarobić. W tej kategorii fundusze zrównoważone zakończyły miesiąc ze średnią stratą na poziomie 3,3 proc. Fundusze stabilnego wzrostu zanotowały przeciętny spadek wartości jednostki uczestnictwa o 1,8 proc.

Polecamy serwis: Kursy walut

Straty nie ominęły także funduszy polskich obligacji. Po kilku ostatnich miesiącach, które dla posiadaczy tej grupy funduszy były względnie udane, przyszedł czas na korektę, która średnio odebrała im 0,3 proc. wartości zgromadzonych jednostek. Ceny polskich obligacji spadały głównie na fali pogłębiającego się kryzysu zadłużeniowego, podążając w ślad za rentownościami papierów innych krajów europejskich, a fakt, że Polska nie jest członkiem strefy euro, wydawał się nie mieć tu większego znaczenia.

Naszym obligacjom zaszkodziło też obniżenie do poziomu spekulacyjnego ratingu Węgier przez agencję Moody’s. Te czynniki okazały się dla inwestorów ważniejsze od danych makroekonomicznych, płynących z polskiej gospodarki, które świadczą o jej relatywnie dobrej kondycji (wysoka dynamika sprzedaży detalicznej, wzrost produkcji sprzedanej, 4,2-proc. wzrost PKB w III kw.).

Wąską grupą osób, które po listopadzie mogą mieć powody do zadowolenia, są posiadacze funduszy obligacji zagranicznych. W efekcie wzmiankowanego powyżej osłabienia złotego, najbardziej wobec dolara, liderem wzrostów są właśnie fundusze obligacji denominowanych w tej walucie. Zeszły miesiąc zakończyły ze średnim zyskiem wynoszącym blisko 7 proc.

Zarobić dały też fundusze obligacji denominowanych w euro, które były na 1,8-proc. plusie. Jednak o kryzysie będzie jeszcze głośno.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Bernard Waszczyk

Analityk rynku funduszy inwestycyjnych Open Finance.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Państwa UE nie są w stanie stawić czoła kryzysowi zadłużeniowemu. fot. Fotolia
Państwa UE nie są w stanie stawić czoła kryzysowi zadłużeniowemu. fot. Fotolia

Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Łukasik

Prawnik, doktorant

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama