Kategorie

Jak kryzys zadłużeniowy w Europie odbił się na rynkach?

Bernard Waszczyk
Bernard Waszczyk
Analityk rynku funduszy inwestycyjnych Open Finance.
Państwa UE nie są w stanie stawić czoła kryzysowi zadłużeniowemu. fot. Fotolia
W związku z kryzysem zadłużeniowym ceny papierów europejskich, w tym polskich, stały się niskie. Pod wpływem kryzysu coraz częściej powątpiewa się w zasadność istnienia strefy euro, a nawet samej Unii Europejskiej.

Po październikowej poprawie nastrojów w listopadzie na rynki powrócił negatywny sentyment. Tematem numer jeden był kryzys zadłużeniowy w Europie i jego eskalacja, objawiająca się wzrostem rentowności obligacji krajów z problemem wysokiego zadłużenia, m.in. Włoch.

Reklama

Coraz częściej wśród komentatorów – ekonomistów, polityków, dziennikarzy – padają pytania o przyszłość strefy euro, a nawet Unii Europejskiej. Dla inwestorów to zły klimat do inwestowania, nie należy więc się dziwić, że ponad dwie trzecie (70 proc.) z blisko 360 monitorowanych przez ekspertów funduszy otwartych zakończyło listopad na minusie.

Straty dotknęły szczególnie posiadaczy walutowych jednostek funduszy akcji amerykańskich i europejskich rynków rozwiniętych, które zanotowały średnie spadki rzędu, odpowiednio 5,8 i 5,5 proc. Warto jednak zwrócić uwagę, że dolar podrożał w ciągu miesiąca o 10,4 proc., co spowodowało, że po przeliczeniu na złote pojawiły się zyski, które w przypadku funduszy akcji amerykańskich średnio przekroczyły 2,5 proc.

Skala osłabienia złotego do euro była zdecydowanie mniejsza (4,75 proc.), dlatego fundusze europejskich rynków rozwiniętych zakończyły miesiąc na delikatnym minusie, ze średnią na poziomie -0,3 proc.

Bardziej niż fundusze akcji zagranicznych, polskich uczestników interesują jednak fundusze, skoncentrowane na krajowym rynku, bo takie właśnie produkty są głównym przedmiotem ich zainteresowania. Niestety niemal we wszystkich kategoriach funduszy, poza funduszami rynku pieniężnego, które zanotowały średni zysk w wysokości 0,2 proc., średnie stopy zwrotu za listopad są na minusie.

Przeczytaj również: Fundusze akcji zagranicznych w Polsce

Najbardziej stratni są posiadacze jednostek funduszy akcji polskich małych i średnich spółek (minus 5,3 proc.). Fundusze uniwersalne wypadły tylko nieznacznie lepiej (minus 4,7 proc.).

Także fundusze mieszane, o nieco mniej agresywnych strategiach inwestycyjnych, nie dały w listopadzie zarobić. W tej kategorii fundusze zrównoważone zakończyły miesiąc ze średnią stratą na poziomie 3,3 proc. Fundusze stabilnego wzrostu zanotowały przeciętny spadek wartości jednostki uczestnictwa o 1,8 proc.

Polecamy serwis: Kursy walut

Reklama

Straty nie ominęły także funduszy polskich obligacji. Po kilku ostatnich miesiącach, które dla posiadaczy tej grupy funduszy były względnie udane, przyszedł czas na korektę, która średnio odebrała im 0,3 proc. wartości zgromadzonych jednostek. Ceny polskich obligacji spadały głównie na fali pogłębiającego się kryzysu zadłużeniowego, podążając w ślad za rentownościami papierów innych krajów europejskich, a fakt, że Polska nie jest członkiem strefy euro, wydawał się nie mieć tu większego znaczenia.

Naszym obligacjom zaszkodziło też obniżenie do poziomu spekulacyjnego ratingu Węgier przez agencję Moody’s. Te czynniki okazały się dla inwestorów ważniejsze od danych makroekonomicznych, płynących z polskiej gospodarki, które świadczą o jej relatywnie dobrej kondycji (wysoka dynamika sprzedaży detalicznej, wzrost produkcji sprzedanej, 4,2-proc. wzrost PKB w III kw.).

Wąską grupą osób, które po listopadzie mogą mieć powody do zadowolenia, są posiadacze funduszy obligacji zagranicznych. W efekcie wzmiankowanego powyżej osłabienia złotego, najbardziej wobec dolara, liderem wzrostów są właśnie fundusze obligacji denominowanych w tej walucie. Zeszły miesiąc zakończyły ze średnim zyskiem wynoszącym blisko 7 proc.

Zarobić dały też fundusze obligacji denominowanych w euro, które były na 1,8-proc. plusie. Jednak o kryzysie będzie jeszcze głośno.

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  1 sty 2000
  25 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Czy można zobaczyć nagranie z egzaminu na prawo jazdy?

  Czy można zobaczyć nagranie z egzaminu na prawo jazdy? Jak najbardziej. Niestety tylko w przypadku, w którym kandydat... nie zda egzaminu.

  Bezrobocie. Dane lepsze od oczekiwanych

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o poziomie bezrobocia rejestrowanego w końcu maja 2021. Liczba zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła 1026,7 tys. osób i była o 27,1 tys. osób niższa niż w końcu kwietnia oraz o 15,0 tys. osób wyższa niż przed rokiem.

  Magdalena Foremska (PAH): 7 zł to pomoc 1 osobie w obozie w Iraku przez miesiąc [PODCAST]

  Mimo, że konflikt zbrojny w Iraku zakończył się w 2017 roku, to nadal prawie 1,5 miliona osób przebywa w obozach. Dlaczego nie mogą wrócić do domu? Zapraszamy do wysłuchania podcastu

  77% firm chce wdrożyć na stałe hybrydowy model pracy [BADANIE]

  Wprowadzenie na stałe hybrydowego modelu pracy planuje 77 proc. firm, najczęściej przy utrzymaniu pracy zdalnej przez 2 lub 3 dni w tygodniu – wynika z badań ankietowych wśród prawie 200 najemców powierzchni biurowych w największych miastach w Polsce. Jakie są pozostałe wnioski z badania?

  Roczne wstrzymanie podwyżki płacy minimalnej - przedsiębiorcy apelują do Gowina

  Przedsiębiorcy piszą do Jarosława Gowina z apelem o roczne wstrzymanie podwyżki płacy minimalnej. Chcemy uniknąć zwolnień - apelują.

  Restrukturyzacja to najtańsza opcja dla zadłużonego rolnika

  Jak powinni postępować zadłużeni rolnicy? Eksperci podpowiadają możliwe scenariusze działania. Jednym z nich jest restrukturyzacja. Ile kosztuje takie postępowanie?

  Fotowoltaika - nadchodzą zmiany

  Fotowoltaika. Według prognoz Instytutu Energii Odnawialnej, moc zainstalowana w fotowoltaiki w Polsce podwoi się w ciągu najbliższych dwóch lat. W 2025 roku może osiągnąć nawet 15 GW. Rynek OZE swój dynamiczny wzrost zawdzięczał dotąd przede wszystkim prosumentom, którzy korzystali z programu „Mój Prąd”. Jednak proporcje zaczynają się zmieniać – miejsce mikroinstalacji zajmują farmy, a energia słoneczna „goni” wiatrową.

  Kurs reedukacyjny: co to jest?

  Kurs reedukacyjny: co to jest i w jakich przypadkach jest konieczny? Dziś opowiemy o szkoleniach organizowanych przez WORD-y.

  6 trendów nowej rzeczywistości - co się zmieniło w firmach? [RAPORT]

  Z badania przeprowadzonego przez GfK wynika, że firmy stały się bardziej online, ale początkowy entuzjazm związany z pracą zdalną nieco opadł. Sprawdź 6 trendów nowej rzeczywistości widocznych w Raporcie #RegionyNEXERY2021.

  Polski Ład - czy będą zmiany podatkowe dla przedsiębiorców?

  Rzecznik MŚP postuluje do Premiera o korzystne zmiany dla przedsiębiorców w rządowym planie „Polskiego Ładu”. O jakie zmiany wystąpił Adam Abramowicz?

  Jest stanowisko Rzecznika Finansowego na zapytanie SN w sprawie tzw. kredytów frankowych

  Rzecznik Finansowy uznał, zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego, że bieg przedawnienia roszczenia banku o zwrot kwot wypłaconych z tytułu kredytu frankowego, rozpoczyna się od chwili, w której umowa kredytu stała się trwale bezskuteczna.

  Ile kosztuje licencja taxi?

  Ile kosztuje licencja taxi? Kierowca musi spełnić parę wymogów formalnych. Na jaki wydatek musi się przygotować? Kilkaset złotych.

  Czy wejście na giełdę będzie łatwiejsze? MF chce zmian

  Resort finansów chce zmian w “Polskim Ładzie” i proponuje pakiet nowych ulg. Będą ulgi wspierające wejście polskich firm na giełdę, będą też ulgi na inwestowanie przez fundusze vc i zwolnienie podatkowe dla alternatywnych spółek inwestycyjnych. Czy to ułatwi wejście na giełdę?

  Sektor ubezpieczeniowy podwaja wydatki na cyberbezpieczeństwo

  Przyśpieszona transformacja cyfrowa sektora zmieniła priorytety branży w zakresie inwestycji technologicznych. Najważniejsze z nich to cyberbezpieczeństwo i migracja do chmury.

  Czy strategia multicloud w firmie ma wady?

  Tylko 32% firm korzysta z jednej platformy chmurowej. Decydując się na wdrożenie chmur od różnych dostawców firmy jednak często nie zdają sobie sprawy z wyzwań jakie taki proces przed nimi stawia.

  Jak zostać kierowcą Ubera? To w pewnym sensie proste...

  Jak zostać kierowcą Ubera? Choć wymogi nie są zaporowe, jest kilka punktów, które musi wypełnić kandydat. Zaraz opowiemy o procesie autoryzacji.

  Jak obniżyć rachunki za energię - zmiana sprzedawcy w 24 h i porównywarka cen

  Jak obniżyć rachunki za energię. Ministerstwo Klimatu i Środowiska informuje, że dobiegają końca konsultacje publiczne i uzgodnienia międzyresortowe projektu nowelizacji ustawy – Prawo energetyczne oraz ustawy o odnawialnych źródłach energii, który proponuje szereg rozwiązań na rzecz dalszego wzmocnienia pozycji odbiorcy energii elektrycznej. Zawarte w nim regulacje dotyczą m.in. możliwości: zmiany sprzedawcy w ciągu 24h, nabywania energii elektrycznej po cenach dynamicznych, korzystania z usług agregatorów czy dostępu do darmowej porównywarki cen, która będzie prowadzona przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

  Qashqai zostaje w Wielkiej Brytanii. Sunderland zaczyna produkcję

  Qashqai zostaje w Wielkiej Brytanii. Pomimo brexitu Nissan nie zdecydował się na przeniesienie produkcji z Wysp Brytyjskich.

  Mieszkanie wynajmuje 4 proc. gospodarstw domowych

  Sektor mieszkań na wynajem w Polsce jest mały i zdominowany przez indywidualnych właścicieli; prywatnie swoje mieszkanie wynajmuje 4 proc. gospodarstw domowych, a wśród nich niecałe 1 proc. korzysta z najmu instytucjonalnego - wynika z raportu firmy CBRE.

  Wartość sprzedaży kredytów hipotecznych

  Kredyty hipoteczne. Wartość sprzedaży kredytów hipotecznych przez liderów rynku pośrednictwa finansowego przekroczyła 9 mld zł - informuje Związek Firm Pośrednictwa Finansowego.

  Chipy płatnicze - czy to nieuniknione?

  Technologie cyfrowe, chociaż powszechne w naszym codziennym życiu, wciąż wzbudzają wiele pytań i kontrowersji, zwłaszcza w kontekście tego, jak daleko jesteśmy skłonni przesuwać granicę ich akceptacji. Czy takim novum będą właśnie chipy płatnicze?

  Kryzys na rynku najmu mieszkań

  Rynek najmu. Jeszcze do niedawna inwestycje w lokale na wynajem były uznawane za żyłę złota. Rentowność nie spadała poniżej 4%, wartość nieruchomości ciągle wzrastała. Wydawało się, że ten segment jest bezpieczny i przyszłościowy. Wraz z wprowadzonymi obostrzeniami z powodu pandemii COVID-19, popyt wycofał się z rynku, co spowodowało katastrofalne skutki dla indywidualnych inwestorów.

  Przed jakimi wyzwaniami stoi sektor data center?

  Centra danych w pandemicznej rzeczywistości stały się kluczowe dla funkcjonowania globalnej gospodarki. Można powiedzieć, że zapotrzebowanie na dane i zabezpieczenie ciągłości działania obiektów data center jeszcze nigdy w historii nie było tak wielkie. Możemy wskazać Polskę jako jeden ze „wschodzących” rynków, gdzie sektor w ostatnim czasie rozwija się bardzo dynamicznie.

  Zgoda na nadanie numeru VIN. Kiedy jest wydawana?

  Zgoda na nadanie numeru VIN jest wydawana przez wydział komunikacji w określonych przypadkach. Jakich? O tym opowiemy za chwilę.

  Prezydent podpisał ustawę o e-doręczeniach

  Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o doręczeniach elektronicznych (e-Doręczeniach). Główna zmiana to przesunięcie terminu wdrożenia e-Doręczeń. Jaki jest cel tej ustawy?