REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dlaczego brak porozumienia w USA zaszkodzi rynkom?

Notowania indeksów na rynkach akcji są wrażliwe na problemy USA.
Notowania indeksów na rynkach akcji są wrażliwe na problemy USA.

REKLAMA

REKLAMA

Rynki akcji zareagowały na wiadomość o braku porozumienia między amerykańskimi politykami. Trudności, związane z redukcją budżetu i zmianą ordynacji podatkowej, będą odczuwalne dla rynków jeszcze przez kilkanaście miesięcy. Czy silna zależność między sytuacją rynkową a areną polityczną w USA utrzyma się w przyszłym roku?

REKLAMA

Święto 24 listopada w USA i handel na połowie mocy w piątek 25 listopada nie przeszkodziły podaży w spychaniu cen akcji na południe. W istocie brak sesji w czwartek i zamknięcie giełd na Wall Street w połowie dnia w piątek nie uchroniło indeksów amerykańskich przed przeceną o wartości porównywalne z indeksami rynków europejskich. Z perspektywy końca tygodnia doskonale widać, iż czwartkowa nieobecność graczy z USA przełożyła się na zachowanie większości rynków, które wzajemnie kopiowały swoje notowania.

REKLAMA

Nie ma jednak wątpliwości, iż kluczowym elementem ostatniego pełnego tygodnia listopada okazała się informacja, iż amerykańscy politycy nie są wstanie ciąć budżetu i zmienić podatków. W efekcie USA stanęły przed perspektywą wdrożenia automatycznej procedury wspomagającej ochronę budżetu, która za rok wymusi dynamiczne ograniczenia w wydatkach rządowych oraz wygaszenie ulg podatkowych, wprowadzonych przez administrację poprzedniego prezydenta. W praktyce oznacza to, iż na konsumentów spadnie podwyżka podatków, a na gospodarkę – szok w postaci spadku popytu.

Dowiedz się także: Czy warto teraz kupować akcje?

Nie mniej ważne było pytanie, co zrobią agencje ratingowe. Pierwsze sygnały działały uspokajająco. Agencja Standard&Poor's, która już wcześniej obniżyła rating, zapowiedziała brak zmian. Moody's podtrzymał najwyższy rating, ale też perspektywę negatywną, a Fitch powtórzył tezę, iż brak porozumienia w Kongresie może oznaczać zmianę perspektywy na negatywną. Analitycy i komentatorzy z radością przyjęli spokojne oświadczenia wielkiej trójki.

Trudno nie poddać w wątpliwość powodów tych działań. Brak porozumienia między politykami oznacza, iż problem zrównoważenia budżetu przechodzi na rok 2012, kiedy to całość energii amerykańskiej klasy politycznej pójdzie w kampanię polityczną, związaną z wyborami prezydenckimi. W praktyce oznacza to, iż każda ze stron będzie robiła sporo szumu, ale decyzje nie zostaną podjęte, bo nikt nie może ustąpić pola.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Kredyty

REKLAMA

Demokraci nie zaakceptują redukcji wydatków na opiekę medyczną, a Republikanie – przedłużenia niższych podatków z wyłączeniem grupy podatników, zarabiających najlepiej. Różnice nie do zasypania wydają się dzielić obie strony sporu w zakresie opodatkowania firm. Pierwsi chcą obniżki podatków tylko dla przedsiębiorców, zatrudniających pracowników, podczas kiedy drudzy szukają sposobu na niższe obciążenia. Takich różnic można wyliczyć wiele, ale najważniejsze jest to, iż żaden z proponowanych programów prawdopodobnie nie zostanie wprowadzony zanim Ameryka nie wybierze prezydenta na kolejną kadencję.

W skrócie rzecz ujmując, rynki będą zmuszone do obserwacji politycznego ping ponga i rentowności obligacji. Dziś USA zdają się mieć premię w postaci zamieszania w Europie i rosnących wątpliwości, jakie wzbudza Japonia, ale ten stan nie będzie trwał wiecznie. Kiedy rynek zacznie żądać więcej za kredyt dla Wuja Sama, temat wróci na pierwszy plan z siłą znacznie większą niż lekkie wahnięcie.

Adam Stańczak

analityk DM BOŚ SA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Zrównoważony biznes czyli jak strategie ESG zmienią reguły gry?

ESG to dziś megatrend, który dotyczy coraz więcej firm i organizacji. Zaciera powoli granicę między sukcesem a odpowiedzialnością biznesu. Mimo, iż wymaga od przedsiębiorców wiele wysiłku, ESG dostarcza m.in. nieocenione narzędzie, które może nie tylko przekształcić biznes, ale również pomóc budować lepszą przyszłość. To strategia ESG zmienia sposób działania firm na zrównoważony i odpowiedzialny.

Podatek od nieruchomości może być niższy. Samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki

Podatek od nieruchomości może być niższy. To samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki, korzystając z widełek ustawowych. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o obniżenie podatku. Niektóre firmy płacą go nawet setki tysięcy w skali roku.

Jakie recenzje online liczą się bardziej niż te pozytywne?

Podejmując decyzje zakupowe online, klienci kierują się kilkoma ważnymi kryteriami, z których opinie odgrywają kluczową rolę. Oczekują przy tym, że recenzje będą nie tylko pozytywne, ale również aktualne. Potwierdzają to wyniki najnowszego badania TRUSTMATE.io, z którego wynika, że aż 73% Polaków zwraca uwagę na aktualność opinii. Zaledwie 1,18% respondentów nie uważa tego za istotne.

REKLAMA

Widzieć człowieka. Czyli power skills menedżerów przyszłości

W świecie nieustannych zmian empatia i zrozumienie innych ludzi stają się fundamentem efektywnej współpracy, kreatywności i innowacyjności. Kompetencje przyszłości są związane nie tylko z automatyzacją, AI i big data, ale przede wszystkim z power skills – umiejętnościami interpersonalnymi, wśród których zarządzanie różnorodnością, coaching i mentoring mają szczególne znaczenie.

Czy cydry, wina owocowe i miody pitne doczekają się wersji 0%?

Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa wystąpił z wnioskiem do Ministra Rolnictwa o nowelizację ustawy o wyrobach winiarskich. Powodem jest brak regulacji umożliwiających polskim producentom napojów winiarskich, takich jak cydr, wina owocowe czy miody pitne, oferowanie produktów bezalkoholowych. W obliczu rosnącego trendu NoLo, czyli wzrostu popularności napojów o zerowej lub obniżonej zawartości alkoholu, coraz więcej firm z branży alkoholowej wprowadza takie opcje do swojej oferty.

Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku? Komentarz ekspercki

W najbliższą niedzielę (26.01.2025 r.) swój Finał będzie miała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Bez wątpienia wielu przedsiębiorców, jak również tysiące osób prywatnych, będzie wspierać to wydarzenie, a z takiego działania płynie wiele korzyści. Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku?

Idą zmiany. Co czeka producentów i użytkowników elektroniki konsumenckiej w 2025 r.?

W 2025 roku branża elektroniki użytkowej czeka rewolucja – od standaryzacji ładowarek do smartfonów, przez obowiązkowy recykling baterii, aż po prawo do naprawy. A do tego wszystkiego… nieprzewidywalna polityka Donalda Trumpa. Co jeszcze wpłynie na przyszłość technologii?

REKLAMA

Wyższe składki ZUS w 2025 roku [Kierowcy]

Znamy kwotę przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia na 2025 rok. Średnia krajowa wzrośnie o 850 zł. Oznacza to wyższe składki ZUS, a także wzrost kosztów zatrudnienia kierowców w transporcie międzynarodowym.

Zbiorowa mądrość. Współpraca między zespołami w Grupie Eurocash

Nie od dziś wiadomo, że praca zespołowa umożliwia wykorzystanie różnorodnych umiejętności i doświadczeń pracowników, a przez to sprzyja ich kreatywności – różne perspektywy i pomysły wzajemnie się napędzają, prowadząc do innowacyjnych rozwiązań. Wspólna praca buduje także zaangażowanie i motywację wśród pracowników, ponieważ czują się oni częścią większej całości. Dzięki wzajemnemu wsparciu i kontroli zmniejsza się ryzyko błędów, co z kolei przyczynia się do osiągania lepszych wyników firmy. Wie o tym Eurocash, a współpraca zespołowa stała się częścią strategii biznesowej Grupy.

REKLAMA