REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Euro bez wsparcia

Marek Rogalski
Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA
Ewentualna fuzja banków Alpha Bank i EFG Eurobank Ergasias, wspierana przez inwestorów z Kataru, przedstawia Grecję jako kraj, w którym w dalszym ciągu opłaca się robić interesy.
Ewentualna fuzja banków Alpha Bank i EFG Eurobank Ergasias, wspierana przez inwestorów z Kataru, przedstawia Grecję jako kraj, w którym w dalszym ciągu opłaca się robić interesy.

REKLAMA

REKLAMA

Zwieńczeniem poniedziałkowego handlu na Wall Street były zwyżki. Takim notowaniom sprzyjała dobra publikacja, informująca o wydatkach amerykańskich konsumentów. W lipcu wzrost wyniósł aż 0,8 proc. m/m. Inwestorzy z entuzjazmem przyjęli również zapowiedź fuzji banków Alpha Bank i EFG Eurobank Ergasias.

REKLAMA

Tyle, że na tym dobre informacje się kończą. Euro nie dostało wsparcia po tym, jak szef Europejskiego Banku Centralnego zasugerował, iż inflacja nie stanowi już takiego zagrożenia jak wcześniej (chociaż to tylko potwierdziło nadzieje na wykluczenie podwyżek stóp procentowych w tym roku). Szef ECB, a także unijny komisarz Olli Rehn, odrzucili też sugestie szefowej MFW, która wezwała do dokapitalizowania europejskich banków. Z kolei minister Rostowski, który z racji polskiej prezydencji w UE przewodniczył wczoraj nadzwyczajnym obradom komisji ds. gospodarczych i monetarnych Parlamentu Europejskiego, wezwał europejskich polityków do przyjęcia koniecznych ustaw, które wzmocniłyby strefę euro. Wygłoszone słowa: „solidarność albo rozpad Europy”, nie mogą jednak napawać zbytnim optymizmem.

REKLAMA

Dzisiaj inwestorzy będą uważnie przyglądać się wynikom aukcji włoskich obligacji, które poznamy po godz. 11.00. Zwłaszcza że wczoraj pojawiły się informacje, jakoby gabinet Berlusconiego chciał dokonać zmian w pakiecie oszczędnościowym, co mogłoby zmniejszyć jego wiarygodność. Inwestorzy zwracają też uwagę na spadający wolumen interwencyjnych zakupów ze strony ECB na rynku, a także znów napiętą sytuację wokół Grecji, która może rzutować na zachowanie się rynków długu pozostałych krajów PIIGS.

Z danych makro warto będzie zwrócić uwagę na wskaźniki z Eurolandu, opublikowane o godz. 11.00, a zwłaszcza na indeks zaufania amerykańskich konsumentów, który poznamy o godz. 16.00. Kluczowa będzie też publikacja protokołu z sierpniowego posiedzenia FED – inwestorzy zapragną przekonać się, na ile członkowie FED są przekonani do konieczności wprowadzenia działań QE i na ile duży jest opór trzech dysydentów, którzy głosowali przeciwko oficjalnemu komunikatowi. Pamiętajmy – na razie uczestnicy rynku uwierzyli Benowi Bernanke, uznając, że przedstawi on dodatkowe działania stymulacyjne podczas wrześniowego posiedzenia FOMC (20-21.09).

Przeczytaj również: Jakie mogą być skutki dodatkowego poluzowania polityki pieniężnej USA?

EUR/PLN:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Teoretycznie lepszy sentyment na rynkach powinien doprowadzić do złamania wsparcia na 4,14 i ruchu w stronę 4,12. Tak się jednak nie dzieje, a rynek zdaje się nadal krążyć wokół 4,15. Jeżeli dzisiaj globalne nastroje delikatnie się pogorszą, to możemy wrócić powyżej 4,16.

Polecamy serwis: Inwestycje

USD/PLN:

Mocne wsparcie to nadal okolice 2,85-2,86 i ich wyraźne złamanie z testem rejonu 2,84 jest na razie dość trudne. EUR/USD wydaje się mieć ograniczone pole do zwyżek, a dzisiaj ma szansę wejść w korektę. To może sprawić, że notowania dolara wrócą w okolice 2,88.

EUR/USD:

Silnym oporem stają się okolice 1,4550, a cała, opisywana wczoraj strefa 1,4536-77 zdaje się być nie do przejścia. Po godz. 9.00 rynek wrócił poniżej 1,45 i testuje wsparcie na 1,4476. Jego złamanie może oznaczać spadek w okolice 1,44, a nawet 1,4330.

GBP/USD:

Wczoraj opór w rejonie 1,6450 okazał się dość mocny. Dzisiaj spadliśmy poniżej 1,64. Najbliższe wsparcia to okolice 1,6330-50. Ich złamanie otworzy drogę do testu okolic 1,6260-1,6300.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ważne dla właścicieli małych sklepów internetowych i konsumentów: te trendy w e-commerce mocno zmienią styl e-zakupów w 2025 roku

Po skokowych wzrostach zakupów internetowych z czasu pandemii, mijający rok przyniósł wyraźnie spokojniejsze tempo rozwoju handlu online. Nowe przyspieszenie może jednak pojawić się za sprawą jeszcze wygodniejszych rozwiązań płatniczych, które zyskały na popularności w ostatnich miesiącach.

Kłopoty z finansami w firmie. Do tradycyjnych zagrożeń: zatory płatnicze, problem z uzyskaniem finansowania dołącza w 2025 roku potrzeba wali z hakerami

Największe zagrożenie dla polskiej przedsiębiorczości w 2025 roku eksperci widzą w narastających zatorach płatniczych, ograniczonym dostępie do finansowania i rosnącej liczbie ataków hakerskich. To ostatnie zwiększy zapotrzebowanie firm na inwestycje w cyberbezpieczeństwo.

Nowe technologie całkowicie odmieniają sposób działania firm ochroniarskich. Poza dbałością o bezpieczeństwo ludzi i obiektów pozwalają monitorować pracę ochroniarzy

Wiele czynności, dziś wykonywanych przez pracowników ochrony, zostanie zastąpionych (lub już jest zastępowanych) nowoczesnymi technologiami. Nie znaczy to, że branża pracowników ochrony zniknie, jednak bez wątpienia zmaleje liczba etatów.

Podatek od nieruchomości 2025. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o stosowanie jak najniższych stawek

W wielu firmach podatek od nieruchomości to koszt rzędu kilkuset tysięcy złotych w skali roku. Najbardziej odczuwają go firmy działające w branży przemysłowej i w logistyce. Ze względu na duże powierzchnie nieruchomości podatek, który płacą liczony jest w setkach tysięcy złotych.

REKLAMA

Które branże skontroluje UODO? Znamy plan na 2025 rok

W 2025 r. kontrolerzy Urzędu Ochrony Danych Osobowych skupią się m.in. na bezpieczeństwie danych medycznych i przetwarzaniu danych dzieci. Plan kontroli uwzględnia te sektory, w których coraz częściej pojawiają się zagrożenia oraz te, które społeczne zainteresowanie.

Handel, budownictwo, transport – kolejny rok rośnie liczba firm, które mają kłopoty z utrzymanie się na rynku i bankrutują lub wchodzą w restrukturyzację

Kolejny rok z rzędu rośnie liczba firm, które ogłosiły upadłość. Trend wzrostowy dotyczy także przedsiębiorstw, które próbują ratować swój byt w procesie restrukturyzacji. Na rynku jest równie źle jak w okresie pandemii Covid.

Jak w 2025 roku przejść na samozatrudnienie, założyć własną firmę i rozpocząć działalność gospodarczą

Na rynku nie brakuje ofert pracy – i etatowej, i na podstawie umów cywilnych. Jednak indywidualna działalność gospodarcza czy też uruchomienie własnej firmy w jakiejkolwiek innej formie wciąż jest ciekawą alternatywą. Zwłaszcza dla osób przedsiębiorczych, mających pomysł na produkt, którym można podbić rynek, nawet choćby w jakiejś małej niszy.

Nowe stawki opłaty rocznej i rejestrowej BDO w 2025 r.

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosły stawki opłaty rejestrowej i opłaty rocznej. Ile obecnie wynoszą? Kto uiszcza opłaty BDO i w jakim terminie?

REKLAMA

Zostało kilka dni na rozliczenie z ZUS wakacji składkowych w grudniu 2024. Uwaga na nowe formularze

W styczniu przedsiębiorcy rozliczą pierwsze wakacje składkowe ZUS. Dla przypomnienia, przekazanie deklaracji i zapłata składek ZUS powinno nastąpić w przypadku mikroprzedsiębiorców do 20. dnia następnego miesiąca po miesiącu, którego dotyczy rozliczenie

Aż 25 proc. mężczyzn i jedynie 3 proc. kobiet chciałoby prowadzić firmę w branży IT

Aż 44 proc. polskich przedsiębiorczyń korzysta lub chce zacząć korzystać ze sztucznej inteligencji – AI w codziennej pracy. Generalnie jednak do prowadzenia firm w branży IT jest chętnych zdecydowanie mniej kobiet niż mężczyzn.

REKLAMA