reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Lokaty > Lokaty strukturyzowane > Produkty strukturyzowane na życzenie

Produkty strukturyzowane na życzenie

Jeżeli nie odpowiada nam oferta produktów strukturyzowanych, dostępnych na rynku, możemy poprosić bank, aby stworzył nową strukturę specjalnie dla nas. To rozwiązanie może jednak sprawić, że produktem strukturyzowanym zainteresują się również inni klienci. Przyjrzyjmy się produktom strukturyzowanym w private bankingu.

Instrument bazowy, czas trwania, forma prawna, poziom ochrony kapitału czy wbudowana opcja – o większości parametrów produktu strukturyzowanego możemy decydować sami. Możemy, jeśli mamy ochotę zainwestować w niego kilka milionów złotych lub weźmiemy udział w tzw. transakcji klubowej – czyli znajdziemy się w gronie maksymalnie 99 klientów, inwestujących w produkt, przygotowany specjalnie dla nich.

Każdego roku na polskim rynku pojawia się kilkaset produktów strukturyzowanych. Spora część jest dostępna tylko dla klientów danego banku, na dodatek scenariusz zakładany przez poszczególne instytucje niekoniecznie musi odpowiadać wizji przyszłości rynków, preferowanej przez inwestora.

Nie ma jednak przeciwwskazań, aby w banku przygotowano klientowi strukturę na życzenie. Ze względu na niższe koszty dla banku (brak potrzeby promocji inwestycji czy dystrybucji ulotek) istnieje duża szansa, że parametry takiego produktu będą lepsze niż standardowo.

Przeczytaj także: Co wolą Polacy: kredyt czy oszczędzanie?

Minimalna kwota takiej inwestycji zależy nie tylko od banku – decyduje też o niej np. instrument bazowy. Bo na przykład złożenie jakiejkolwiek struktury, powiązanej z kursami najpopularniejszych walut (CHF/PLN, EUR/PLN czy USD/PLN) możliwe jest już przy kwocie 500 tys. zł –deklaruje np. Raiffeisen Bank Polska, który dla klientów swojej bankowości prywatnej (Friedrich Wilhelm Raiffeisen) często przygotowuje tego typu rozwiązania.

Trochę inaczej działa to w Aliorze, gdzie już posiadacz 100 tys. zł może liczyć na przygotowanie produktu wg jego wytycznych, ale jednocześnie doradcy private banking poinformują innych zamożnych klientów o możliwości inwestycji w taki produkt. Wówczas subskrypcja trwa kilka dni, a nie kilka tygodni, jak przy produktach strukturyzowanych dla klientów masowych.

Średnio na rynku wymagana jest równowartość 1 mln dolarów lub euro. Takie minimum stawiają m.in. BNP Paribas Bank Polska, Citi Handlowy i ING Bank Śląski oraz butik inwestycyjny Wealth Solutions. Bank BPH, Getin Noble Bank i Kredyt Bank są w stanie złożyć strukturę dla osób, posiadających 2 mln zł.

Na drugim biegunie znajduje się Bank Pekao, jedna z największych instytucji finansowych w Polsce, gdzie w private bankingu trzeba mieć 9-10 mln, by produkt strukturyzowany uszyto nam na miarę. Podobnie wygląda minimalny poziom inwestycji w BNP Paribas Investment Partners. Tu jednak dodatkową zaletą jest forma prawna inwestycji – dywidendowy fundusz luksemburski. Wykorzystanie go umożliwia zwiększenie zysku klienta, bo nie musi on płacić podatku od zysków kapitałowych.

Polecamy serwis: Kredyty

Szycie struktur na miarę umożliwia szybkie reagowanie na sytuację rynkową, bo przygotowanie takiego produktu zajmuje kilka dni i nie wymaga kilkutygodniowej subskrypcji. Dzięki temu na przykład w portfelach klientów Noble Banku są struktury, zakładające spadek kursu franka z wartością początkową na poziomie 3,78 zł, a w Citi Handlowym i Wealth Solutions inwestowano w struktury bez ochrony kapitału.

Najpopularniejszymi instrumentami, wybieranymi przez klientów, są kursy walut, surowce i indeksy giełdowe. W Banku BPH pojawiał się też produkt strukturyzowany, powiązany ze stopami procentowymi.

reklama

Czytaj także

Autor:

Open Finance

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Na indywidualnych produktach strukturyzowanych zarabiają najbogatsi. Fot. fotolia
Na indywidualnych produktach strukturyzowanych zarabiają najbogatsi. Fot. fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kampanie SEO

Kampanie SEO to agencja marketingowa z ponad 10-letnim doświadczeniem, którą tworzą doświadczeni i kreatywni eksperci.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama