reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Rynek kredytów > Co wolą Polacy: kredyt czy oszczędzanie?

Co wolą Polacy: kredyt czy oszczędzanie?

Gospodarstwa domowe spłacają kredyty – w rezultacie w styczniu ich zadłużenie skurczyło się o ok. 0,6 mld zł. Dużo większe zainteresowanie ewentualnym kredytem przejawiają firmy. Zgodnie z danymi Narodowego Banku Polskiego przedsiębiorcy likwidują depozyty i lokują swoje pieniądze w kredytach.

Co jest wyjątkowo rzadko spotykane w styczniu, stopniał portfel kredytowy gospodarstw domowych – wynika z danych NBP. Nominalnie było to aż 8,3 mld zł, ale po uwzględnieniu spadku kursu franka szwajcarskiego (od końca grudnia do końca stycznia o 3,5 proc. ) i euro (o 4,3 proc.), portfel kredytowy skurczył się o około 600 mln zł i wyniósł 528,7 mld zł. Za takim obrotem sprawy z pewnością stoi pracowite spłacanie kredytów mieszkaniowych i konsumpcyjnych, w tym tych, zaciągniętych na urządzenie świąt Bożego Narodzenia, ale zapewne także brak kolejnych chętnych do pożyczania pieniędzy.

Przeczytaj także: Renta dożywotnia a odwrócony kredyt hipoteczny

Wiadomo, że zainteresowanym kredytami mieszkaniowymi od tego roku starania o pieniądze utrudnia znowelizowana Rekomendacja S. Nakazuje ona liczyć zdolność kredytową klienta do spłaty kredytu hipotecznego przez nie dłużej niż 25 lat. Szacuje się, że z tego powodu kłopot z dostęp do kredytów może mieć około 15-20 proc. zainteresowanych.

Za sprawą Rekomendacji S z rynku niemal zniknęły kredyty w euro, a zwolennikom finansowania w walutach nie jest pewnie łatwo przekonać się do kredytów złotowych ze znacznie wyższymi ratami.

Mniejsze zainteresowanie kredytami hipotecznymi

Na rynku można również odczuć odkładanie na później przez część potencjalnych klientów decyzji o zakupie mieszkania. Liczą oni na dalszy spadek cen nieruchomości. Nie da się ukryć, że przed zadłużaniem się może również powstrzymywać niepewność co do perspektyw gospodarki i sytuacji na rynku pracy. Na to wszystko nakłada się tradycyjnie już słaby początek roku dla rynku kredytowego.

Skłonność Polaków do oszczędzania

Polacy, jeszcze niedawno posądzani o nadmierną chęć do zadłużania się przy jednoczesnym braku skłonności do oszczędzania, zaskakują już po raz kolejny. Nie dość, że niechętnie biorą kredyty, to na dodatek nadal odkładają w bankach ogromne oszczędności. Po tym jak w grudniu powiększyli lokaty i rachunki o 13,5 mld zł, a w listopadzie – o ponad 7 mld zł., tym razem było to powyżej 8,2 mld zł.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Niewykluczone, że do oszczędnościowej mobilizacji skłaniała klientów banków wyczerpująca się już oferta depozytów, pozwalających uniknąć płacenia zysku od lokat fiskusowi.

Gdy gospodarstwa domowe nie pożyczały i oszczędzały, firmy wręcz odwrotnie. Zlikwidowały depozyty za blisko 14,3 mld zł. Jednocześnie wzięły nominalnie ponad 3 mld zł kredytów, a po uwzględnieniu zmian kursowych – prawie 5,5 mld zł.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sylwia Konik

Współwłaściciel Recrutamos, Konsultant projektów Direct Search/Executive Search

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama