REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Polska będzie musiała oszczędzać

Jan Mazurek
Jan Mazurek
www.moneymarket.pl
Oszczędzając, można podreperować państwowy budżet. Fot. Fotolia
Oszczędzając, można podreperować państwowy budżet. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Polska przystąpiła do paktu fiskalnego, który zobowiązuje do oszczędzania. Narzucenie nam szczególnej dyscypliny finansowej nie oznacza braku problemów z oszczędzaniem. Rozsądny oszczędzający nie powinien wydawać więcej niż zarabia.

Lekceważenie tych oczywistych zasad doprowadziło do ruiny wiele budżetów krajów Europy, teraz wszyscy muszą oszczędzać. Nic w tym odkrywczego, tylko czy nasze rządy będą przez lata zdolne do utrzymania takiej dyscypliny? Jeżeli nie – to będziemy płacić kary, oczywiście z budżetu, czyli z pieniędzy podatników.

REKLAMA

Na razie do problemów Grecji daleko nam - w relacji do PKB nasz dług publiczny stanowi niecałe 55 proc. Jednak sytuacja winna być pod kontrolą, a z tym będzie coraz trudniej. Czeka więc nas czas zaciskania pasa.

W IV kwartale 2011 roku gospodarka strefy euro skurczyła się o 0,3 proc. wobec poprzedniego kwartału. Natomiast dynamika wzrostu PKB w okresie rocznym wyniosła tylko 0,7 proc. Jeszcze gorzej przedstawiają się perspektywy dla strefy euro na ten rok, gdzie PKB spadnie o 0,3 proc.

Przeczytaj także: Polityka pieniężna Fed, EBC i Ludowego Banku Chin

REKLAMA

Polska gospodarka odnotowała natomiast w ostatnim kwartale ubiegłego roku wzrost o 4,3 proc., lecz prognozy Komisji Europejskiej na ten rok przewidują wzrost PKB tylko o 2,5 proc. Już lepiej widzi przyszłość polskiej gospodarki bank JP Morgan, oczekujący wzrostu na poziomie 2,8 proc. Rząd konserwatywnie przyjął w budżecie 2,5 proc.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Powróćmy jeszcze do Eurolandu, gdzie niemal wszystko się sypie i gdyby nie niemiecka lokomotywa, to uśrednione wskaźniki byłyby znacząco gorsze. I tak, indeks PMI, dotyczący aktywności w sektorze usług, spadł do poziomu, oznaczającego recesję. Niepokoi wyższe niż w USA bezrobocie, szczególnie w Hiszpanii, gdzie bez pracy pozostaje blisko 1/4 siły roboczej.

Średnia stopa bezrobocia dla strefy euro wynosi 10,7 proc. Europejski Bank Centralny pozostawił więc stopy procentowe na niezmienionym poziomie, główna stopa wynosi 1 proc. Czy to pomoże ślimaczącej się gospodarce? Wątpię, gdyż nie usunięto przyczyn problemów.

REKLAMA

Wierzyciele Grecji w większości zgodzili się na przystąpienie do operacji restrukturyzacji długu zgodnie z warunkami greckiego rządu - chodzi o wymianę obligacji wartości 172 mld euro. Nie mieli wyjścia, lepiej uratować choć część inwestycji, niż stracić ją bezpowrotnie. Obniżenie ratingu Grecji przez agencję Moody's do najniższego poziomu stanowi kolejny cios dla Eurolandu.

Na marcowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej NBP pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Przewiduje się, że nie będzie zmiany w tym zakresie w pierwszym półroczu, ale później stopy mogą pójść w górę. Celem może być obniżenie inflacji, lecz wątpię, aby zacieśnianie polityki monetarnej było teraz skuteczne, kiedy znaczący wpływ na inflację ma wzrost cen surowców na świecie.

W efekcie tempo wzrostu gospodarczego zwolniłoby i nastąpiłby wzrost bezrobocia, a i tak w lutym sięgnęło ono 13,2 proc.

Jeżeli będzie powracać więcej emigrantów, to bezrobocie może znacząco wzrosnąć.  Bezrobocie jest naszym wielkim problemem, zarówno ekonomicznym, jak również społecznym, z którym żaden rząd nie umiał się dotychczas rozprawić.

Tymczasem trwają prace nad wydłużeniem wieku emerytalnego. Tylko, czy znajdzie się praca dla ludzi po 65 roku życia? Przed systemowym rozwiązaniem problemu braku pracy takie działania nie mają sensu.

Polecamy serwis: Kredyty

Pogorszyły się nastroje wśród menedżerów logistyki, oceniających koniunkturę w polskim przemyśle. Będący ich miarą indeks PMI spadł znacząco i obecnie znajduje się na granicy między recesją a wzrostem.

W Stanach Zjednoczonych o 227 tys. osób wzrosło zatrudnienie w sektorze pozarolniczym. Stopa bezrobocia pozostała na poziomie 8,3 proc. Zmniejsza się więc prawdopodobieństwo uruchomienia kolejnego etapu dodruku pieniądza, określanego mianem luzowania ilościowego. Dowodzi to poprawy koniunktury za Oceanem, w przeciwieństwie do Europy, której finanse publiczne są trwonione przez lewicujące rządy na rozbudowane świadczenia socjalne. Efekty takich działań są już nader bolesne i mogą prowadzić do rozpadu struktur europejskich. Oszczędzanie nie powinno być równoznaczne z altruizmem.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

REKLAMA

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

REKLAMA