REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Najważniejsze transakcje na rynkach finansowych

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Marek Rogalski
Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA
Słabość rynków finansowych można wytłumaczyć na wiele sposobów.
Słabość rynków finansowych można wytłumaczyć na wiele sposobów.

REKLAMA

REKLAMA

Na rynkach finansowych nastąpiła korekta. Trudno powiedzieć, ile czasu rynkom finansowym zajmie odreagowanie. Finansowanie długu nie upraszcza sytuacji.

Trzeciej rundy taniego finansowania dla europejskich banków (LTRO 3) najprawdopodobniej nie będzie –  przeciwna temu „jastrzębia” frakcja w Europejskim Banku Centralnym, skupiona wokół Niemca, Jensa Weidmanna,  tym razem zyska zrozumienie większości członków ECB. Z resztą zgadza się też z nią sam Mario Draghi.

REKLAMA

REKLAMA

Od idei wdrożenia QE3 zdaje się także odchodzić amerykański FED. Wprawdzie Ben Bernanke ostatnio powtórzył swoje ostrożne opinie na temat gospodarki, ale dodał, iż wyższe ceny benzyny mogą przejściowo wpłynąć na inflację. W takiej sytuacji szef FED będzie chciał dodatkowo uniknąć konfrontacji z Republikanami, którzy być może przejmą władzę w Białym Domu po listopadowych wyborach prezydenckich.

O konieczności zwiększania skali zakupu aktywów mniej mówią również przedstawiciele Banku Anglii. Inwestorzy, którzy po cichu liczyli na to, że tani „pusty” pieniądz będzie dłużej wywierał pozytywny wpływ na rynki finansowe, mogą się przeliczyć.

Przeczytaj także: Polityka pieniężna Fed, EBC i Ludowego Banku Chin

REKLAMA

Tymczasem na horyzoncie pojawia się szereg potencjalnych zagrożeń. Wprawdzie inspektorzy Troiki wydali w minionym tygodniu pozytywną opinię o portugalskich finansach, spychając temat ewentualnej dyskusji o drugim bailoucie na drugą połowę roku, ale o wiele większym zagrożeniem (ze względu na skalę problemu) może być Hiszpania. Tym samym zastanawia nadmierny optymizm zagranicznych inwestorów na tamtejszym rynku długu – w ostatnich dniach rentowności 10-letnich obligacji spadły poniżej 5,0 proc. Zwłaszcza że w poniedziałek rząd Mariano Rajoya podał, iż deficyt budżetowy w relacji do PKB sięgnął w ubiegłym roku 8,5 proc. (to więcej, niż zakładał poprzedni premier Jose Zapatero – 6,0 proc. – a także nowy rząd we wstępnych założeniach – 8,2 proc.). To sprawia, że założony na ten rok spadek deficytu do 4,4 proc. PKB jest czystą fikcją.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Alternatywą pozostaje jedynie doprowadzenie kraju do głębokiej recesji – Hiszpania już tnie wydatki, a gospodarka w tym roku może skurczyć się o 1,7 proc. W efekcie hiszpański premier próbuje teraz zabiegać o większą wyrozumiałość europejskich polityków, ale ci są podzieleni. Bo co będzie wart nowy pakt fiskalny i zaakceptowane wcześniej ustalenia tzw. sześciopaku, jeżeli znów ma to generować wyjątki?

Całą sytuację zaczyna też komplikować drożejąca ropa, która może stać się przysłowiowym „gwoździem do trumny” dla peryferiów Eurolandu, które teraz wdrażają drakońskie oszczędności kosztem silnego spowolnienia gospodarek?

Nie wiadomo też, jak potoczą się losy oficjalnie podpisanego przez unijnych przywódców nowego paktu fiskalnego. W najbliższych tygodniach irlandzki premier najpewniej oficjalnie ogłosi termin referendum, które zostanie przeprowadzone na przełomie maja i czerwca. Ryzyko jego odrzucenia przez Irlandczyków będzie duże.

O wiele większy problem może stwarzać jednak Francja, jeżeli po wygranych wyborach w maju nowy prezydent Francois Hollande zacznie rzeczywiście tak, jak zapowiada, majstrować przy pakcie fiskalnym. Niewykluczone, że Europa zawróci z drogi reform, zwłaszcza że Angela Merkel nie będzie miała ochoty odgrywać roli samotnego rycerza – skupi się na zaplanowanych na jesień 2013 r. wyborach parlamentarnych i zajmie się sprzątaniem na własnym politycznym podwórku.

Polecamy serwis: Inwestycje

Problemy może nadal stwarzać Grecja i to nie tylko w kontekście zaplanowanych na kwiecień wyborów parlamentarnych. Cały czas nie wiadomo przecież, jak potoczy się zaplanowana na najbliższe tygodnie operacja umorzenia ponad 100 mld EUR długu. Na reakcję rynku finansowego przyjdzie nam jeszcze poczekać.

Tekst jest fragmentem tygodniowego raportu DM BOŚ z rynków zagranicznych.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaprojektuj z nami swoją pierwszą innowację – poznaj bezpłatną usługę Innovation Coach i weź udział w wydarzeniu w Łodzi

W dobie dynamicznych zmian technologicznych i rosnącej konkurencji, przedsiębiorcy coraz częściej poszukują sposobów na wdrażanie innowacji w swoich firmach. Nie każdy jednak wie, od czego zacząć, jak zdobyć fundusze na rozwój, czy jak skutecznie przejść przez proces planowania i realizacji innowacyjnego projektu.

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek?

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek? W ubiegłym roku z odroczenia terminu płatności składek najczęściej korzystali mali płatnicy.

Przewodnik po spółce w Delaware – wszystko, co musisz wiedzieć zanim założysz firmę w USA

Założenie spółki w Stanach Zjednoczonych, a w szczególności w stanie Delaware, to marzenie wielu przedsiębiorców – zarówno z Polski, jak i z całego świata. Delaware od dekad uważany jest za światowe centrum dla biznesu dzięki swojej wyjątkowej legislacji, przyjaznemu klimatowi dla przedsiębiorców oraz elastycznym strukturze prawnej. Ale czy spółka w Delaware to dobry wybór dla każdego? I co warto wiedzieć zanim złożysz wniosek o rejestrację?

Europejski Akt Dostępności zacznie obowiązywać od 28 czerwca 2025 roku. Za niespełnienie wymagań dyrektywy wysokie kary

Zbliża się termin, od którego wszystkie firmy świadczące określone usługi lub sprzedające wybrane produkty będą musiały zapewnić ich dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Od 28 czerwca 2025 r. niespełnienie wymagań może wiązać się z wysokimi grzywnami oraz utratą reputacji.

REKLAMA

JDG a spółka z o.o. Którą formę działalności wybrać? [Porównanie]

Podejmując decyzję o własnym biznesie, każdy przedsiębiorca staje przed wyborem formy działalności. Większość z nas waha się pomiędzy jednoosobową działalnością gospodarczą (JDG) a spółką z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.). Każda z tych form ma swoje plusy i minusy. W artykule spróbuję przybliżyć czym się różnią.

Pożyczka dla firm: Szansa na rozwój czy ryzyko?

Prowadzisz firmę? Na pewno doświadczasz różnych wyzwań związanych z zarządzaniem własnym biznesem. Zmieniające się trendy, rosnąca konkurencja, potrzeba implementowania nowych technologii – to tylko niektóre z powodów, dla których musisz stale szukać sposobów na rozwój i reklamę. Pytanie nierzadko brzmi, skąd wziąć na to pieniądze?

Prognozy: zamiast powrotu Koniunktury, europejskie firmy może dotknąć fala bankructw na niespotykaną dotąd skalę

Po kilku latach wysokiej inflacji i restrykcyjnej polityki pieniężnej banków centralnych, europejskie przedsiębiorstwa z nadzieją patrzyły na rok 2025, oczekując wreszcie wzrostu gospodarczego. W obecnej sytuacji geopolitycznej trudno jednak zachować optymizm.

Kontrole podatkowe. 2025 rok przyniósł ważną zmianę, ale to dopiero początek ułatwień

Urzędy skarbowe przeprowadzają kontrole podatkowe od kiedy tylko istnieją podatki. Zmienia się jedynie charakter służb kotrolnych oraz zasady przeprowadzania samych kontroli. Kluczowe zmiany w kontroli podatkowej nastąpiły z początkiem 2025 roku, choć nie wszyscy o nich pamiętają.

REKLAMA

Mobbing w pracy: jak rozpoznać i chronić się przed nim?

Poznaj definicję, przyczyny i formy mobbingu oraz praktyczne sposoby ochrony przed nim – wszystkie wskazówki prosto z rozmowy z ekspertką Katarzyną Bednarczykówą, autorką książki "Masz się łasić".

Reputacja przedsiębiorcy to jedno z kluczowych aktywów firmy. Tak uważa coraz więcej właścicieli firm w Polsce

Firmy w Polsce coraz częściej traktują reputację jako kapitał, który warto chronić, nawet kosztem wyników finansowych. To po części efekt walki stereotypu przedsiębiorcy, który chce osiągać zyski za wszelką cenę. Jest on wciąż głęboko zakorzeniony w świadomości społecznej.

REKLAMA