reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek finansowy > Czy sytuacja na giełdzie sprzyja rynkom?

Czy sytuacja na giełdzie sprzyja rynkom?

Początek marca na warszawskim rynku finansowych upłynął w spokoju, a wskaźniki na GPW prawie wcale się nie zmieniały. Szeroki rynek, który można zmierzyć stopą zwrotu indeksu WIG, odnotował minimalny wzrost o 0,3%. Większe różnice uwidaczniają się podczas analizy kapitalizacji rynkowej.

Większe i średnie spółki, wchodzące w skład WIG20 i WIG40, były na „plusie”, podczas gdy „maluchy” z WIG80 obniżyły swoją wartość o ponad 1 procent. Różnicę jeszcze bardziej widać po zachowaniu poszczególnych sektorów. Solidnie wzrosty, o prawie 4%, zanotowały spółki surowcowe. Dobrze na tle innych branż wypadły również banki ze wzrostami o ponad 1,6%.

Na drugim biegunie znaleźli się deweloperzy, spółki budowlane i telekomunikacyjne, notując spadki o ponad 2%. Zachowanie polskich spółek nie odbiegało od trendów, panujących na kluczowych parkietach. Tylko DAX i S&P500 zanotowały nieznaczne wzrosty, przy czym zmiana niemieckiego indeksu była mocniejsza. Najważniejsze wydarzenie tygodnia, czyli wielkość środowej operacji refinansowania europejskich banków (LTRO), nie zaskoczyła rynku i jak widać, była już wcześniej zdyskontowana przez inwestorów.

Ubiegły tydzień obfitował w publikację danych makroekonomicznych. Na krajowym podwórku poznaliśmy odczyt wzrostu PKB za ostatni kwartał minionego roku, który okazał się lepszy od oczekiwań. Dynamika wyniosła 4,3% wobec oczekiwań na poziomie 4,2%. Co warto odnotować w ostatnim czasie coraz większa rzesza ekonomistów podwyższa swoje prognozy wzrostu polskiej gospodarki na rok bieżący do poziomów przekraczających 3%.

Przeczytaj również: Wskaźnik ceny do zysku na akcję (C/Z) w praktyce

Niestety odczyt polskiego PMI (50 pkt.) okazał się być gorszy od konsensusu i niższy niż zanotowany w styczniu. Z danych z zagranicy istotne były odczyty na temat wzrostu PKB w USA w 4Q 2011 (lepsze niż konsensus), PMI w USA (gorsze od konsensusu) oraz PMI krajów strefy euro (zgodny z konsensusem). Co ciekawe, trzeci tydzień z rzędu liczba nowy bezrobotnych w USA utrzymywała się na dawno niewidzianym, dobrym poziomie 350 tys.

Polecamy serwis: Kredyty

W Polsce głównym wydarzeniem na rynku była ogłoszona fuzja BZ WBK oraz Kredyt Banku. Po zakończonym procesie połączenia, najprawdopodobniej w I kwartale przyszłego roku, dojdzie do utworzenia trzeciego gracza na rynku, który w niedalekiej przyszłości ma szansę zagrozić dominacji PKO BP i PEKAO. Warto również odnotować zamknięcie procesu kupna kanadyjskiej spółki Quadra FNX przez KGHM. Najwyższa jak dotychczas transakcja z udziałem polskiej spółki (pod względem wartości) nie powinna zdaniem Ministra Skarbu mocno ograniczyć dywidendy z zysków za równie rekordowy rok 2011.

W nadchodzącym tygodniu warto zwrócić uwagę na dalszy ciąg sezonu publikacji wyników. W poniedziałek poznaliśmy zyski, jakie osiągnęły GTC i PKO BP. Te ostatnie będą ciekawe ze względu na zbliżającą się transakcję sprzedaży papierów przez Skarb Państwa. W czwartek ma dojść do transakcji wymiany greckiego długu, która stanowi kolejny krok do przyznania Helladzie drugiego pakietu pomocowego przez UE. Zobaczymy, jak zareagują na to rynki.

Bartłomiej Chyłek, CFA
Doradca Inwestycyjny
ING TFI

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Comarch

Producent i dostawca nowoczesnych systemów informatycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama