| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek finansowy > Rynek finansowy a kurczenie się gospodarki

Rynek finansowy a kurczenie się gospodarki

800 banków ze strefy euro pożyczyło od Europejskiego Banku Centralnego na trzy lata 529,5 mld euro – wspomniana transakcja repo będzie miała istotny wpływ na rynki finansowe. Oprocentowanie pożyczki wynosi zaledwie 1 proc., ale nie zrobiło to wrażenia na rynkach finansowych.

Sytuacja światowej gospodarki

Oprocentowanie długu wynosi zaledwie 1 proc. Nie wywołało to jednak burzy na rynkach finansowych, które zareagowały tylko krótkotrwałą i niewielką zmiennością. Pierwszy taki przetarg odbył się w grudniu i wówczas banki pożyczyły 489,2 mld EUR. Drukowanie pieniądza również w Europie idzie więc w najlepsze.

Gorzej z gospodarką, która wg prognoz Komisji Europejskiej skurczy się w tym roku o 0,3 proc. Indeks PMI koniunktury w przemyśle, widzianej oczami menedżerów logistyki, wynosi 49 pkt., zatem znajduje się w obszarze, oznaczającym recesję. Podaż pieniądza wzrosła o 2,5 proc. w ciągu roku, a inflacja wynosi 2,6 proc.

Przeczytaj także: Czy sytuacja na giełdzie sprzyja rynkom?

Niepokoi wysokie bezrobocie, szczególnie w niektórych krajach, jak np. w Hiszpanii, gdzie bez pracy pozostaje 23,3 proc. siły roboczej. W styczniu w strefie euro średnia stopa bezrobocia wzrosła do 10,7 proc., wobec 10,4 proc. w grudniu ur.

Gdyby nie Niemcy, to dane z Eurolandy byłyby jeszcze gorsze. Nasi zachodni sąsiedzi mogą poszczycić się niską stopą bezrobocia na poziomie 5,8 proc. Piąty już raz z kolei wzrósł indeks zaufania konsumentów w Niemczech, publikowany przez instytut Gfk.

W Stanach Zjednoczonych na razie nie mówi się o dodruku pieniądza, lecz nic nie jest definitywnie wykluczone, więc tą sprawę podczas wystąpienia na początku marca Bernanke dyplomatycznie przemilczał. Gospodarka amerykańska trochę odreagowała, lecz nie wystarczająco, aby powrócić do świetności – w ostatnim kwartale PKB wzrósł o 1,6 proc. licząc rok do roku. Stopa bezrobocia, chociaż niższa niż w Eurolandzie, nie budzi satysfakcji. Spadł indeks menedżerów logistyki ISM, będący miarą oceny koniunktury w amerykańskim przemyśle.

Niektóre wskaźniki jednak poprawiają się, jak np. indeks zaufania konsumentów, obliczany przez organizację Conference Bard, który wzrósł w lutym o około 10 pkt., czy PMI Chicago, opisujący koniunkturę w rejonie Chicago. Lecz są to miary nastrojów, a te bywają zmienne. Bernanke chciałby utrzymać niskie stopy procentowe do końca 2014 roku, a to skutkuje wzrostem ryzyka inflacji. Jego działalność jest jednak mocno krytykowana.

Sytuacja polskiej gospodarki

Indeks PMI, odzwierciedlający sytuację w polskim przemyśle, spadł znacząco w lutym i obecnie znajduje się na granicy między recesją a wzrostem. To oznacza, że menedżerowie logistyki zaczynają widzieć sytuację gospodarki w coraz ciemniejszych kolorach. GUS potwierdził, że PKB w IV kwartale ubiegłego roku wzrósł o 4,3 proc., licząc rok do roku. Głównym czynnikiem wzrostu był popyt wewnętrzny, na który znaczący wpływ miały zakupy świąteczne.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Zierke

Ekspert z zakresu prawa, biznesu i ekonomii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »