REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Rynek finansowy a kurczenie się gospodarki

Reakcja rynków finansowych na pożyczkę ECB była krótkotrwała.
Reakcja rynków finansowych na pożyczkę ECB była krótkotrwała.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

800 banków ze strefy euro pożyczyło od Europejskiego Banku Centralnego na trzy lata 529,5 mld euro – wspomniana transakcja repo będzie miała istotny wpływ na rynki finansowe. Oprocentowanie pożyczki wynosi zaledwie 1 proc., ale nie zrobiło to wrażenia na rynkach finansowych.

Sytuacja światowej gospodarki

Oprocentowanie długu wynosi zaledwie 1 proc. Nie wywołało to jednak burzy na rynkach finansowych, które zareagowały tylko krótkotrwałą i niewielką zmiennością. Pierwszy taki przetarg odbył się w grudniu i wówczas banki pożyczyły 489,2 mld EUR. Drukowanie pieniądza również w Europie idzie więc w najlepsze.

REKLAMA

Gorzej z gospodarką, która wg prognoz Komisji Europejskiej skurczy się w tym roku o 0,3 proc. Indeks PMI koniunktury w przemyśle, widzianej oczami menedżerów logistyki, wynosi 49 pkt., zatem znajduje się w obszarze, oznaczającym recesję. Podaż pieniądza wzrosła o 2,5 proc. w ciągu roku, a inflacja wynosi 2,6 proc.

Przeczytaj także: Czy sytuacja na giełdzie sprzyja rynkom?

Niepokoi wysokie bezrobocie, szczególnie w niektórych krajach, jak np. w Hiszpanii, gdzie bez pracy pozostaje 23,3 proc. siły roboczej. W styczniu w strefie euro średnia stopa bezrobocia wzrosła do 10,7 proc., wobec 10,4 proc. w grudniu ur.

REKLAMA

Gdyby nie Niemcy, to dane z Eurolandy byłyby jeszcze gorsze. Nasi zachodni sąsiedzi mogą poszczycić się niską stopą bezrobocia na poziomie 5,8 proc. Piąty już raz z kolei wzrósł indeks zaufania konsumentów w Niemczech, publikowany przez instytut Gfk.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W Stanach Zjednoczonych na razie nie mówi się o dodruku pieniądza, lecz nic nie jest definitywnie wykluczone, więc tą sprawę podczas wystąpienia na początku marca Bernanke dyplomatycznie przemilczał. Gospodarka amerykańska trochę odreagowała, lecz nie wystarczająco, aby powrócić do świetności – w ostatnim kwartale PKB wzrósł o 1,6 proc. licząc rok do roku. Stopa bezrobocia, chociaż niższa niż w Eurolandzie, nie budzi satysfakcji. Spadł indeks menedżerów logistyki ISM, będący miarą oceny koniunktury w amerykańskim przemyśle.

Niektóre wskaźniki jednak poprawiają się, jak np. indeks zaufania konsumentów, obliczany przez organizację Conference Bard, który wzrósł w lutym o około 10 pkt., czy PMI Chicago, opisujący koniunkturę w rejonie Chicago. Lecz są to miary nastrojów, a te bywają zmienne. Bernanke chciałby utrzymać niskie stopy procentowe do końca 2014 roku, a to skutkuje wzrostem ryzyka inflacji. Jego działalność jest jednak mocno krytykowana.

Sytuacja polskiej gospodarki

REKLAMA

Indeks PMI, odzwierciedlający sytuację w polskim przemyśle, spadł znacząco w lutym i obecnie znajduje się na granicy między recesją a wzrostem. To oznacza, że menedżerowie logistyki zaczynają widzieć sytuację gospodarki w coraz ciemniejszych kolorach. GUS potwierdził, że PKB w IV kwartale ubiegłego roku wzrósł o 4,3 proc., licząc rok do roku. Głównym czynnikiem wzrostu był popyt wewnętrzny, na który znaczący wpływ miały zakupy świąteczne.

Sejm uchwalił ustawę o podatku od niektórych kopalin, nakładającą nowy podatek od wydobycia miedzi i srebra. Rząd spodziewa się rocznych wpływów do budżetu z tego tytułu na poziomie 2,2 mld zł. Pomysł jest dość kontrowersyjny, bowiem danina zmniejszy zysk netto KGHM, a w konsekwencji – dywidendę dla akcjonariuszy, przez co mniej zostanie na inwestycje.

Polecamy serwis: Kredyty

Nasz potentat miedziowo-srebrowy, dostarczający tonę złota rocznie, wypracował w ubiegłym roku zysk netto na poziomie 11 mld zł, a teraz przejmuje spółkę Quadra, kanadyjskiego producenta miedzi i metali szlachetnych, który eksploruje, złoża zlokalizowane w obu Amerykach.

Pieniądze z podatku utoną w morzu potrzeb, bo każdy rząd potrafi wydać wszystko, co ma, a nawet więcej. Lecz czy nowy podatek od kopalin nadto nie osłabi przysłowiowej kury, która może nam znosić jeszcze więcej złotych jajek? A przecież KGHM to orzeł polskiej gospodarki. Jego opodatkowanie może zaszkodzić polskiemu rynkowi finansowemu.

Jan Mazurek

Główny Analityk

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA