Kategorie

Rynek finansowy a kurczenie się gospodarki

Reakcja rynków finansowych na pożyczkę ECB była krótkotrwała.
inforCMS
800 banków ze strefy euro pożyczyło od Europejskiego Banku Centralnego na trzy lata 529,5 mld euro – wspomniana transakcja repo będzie miała istotny wpływ na rynki finansowe. Oprocentowanie pożyczki wynosi zaledwie 1 proc., ale nie zrobiło to wrażenia na rynkach finansowych.

Sytuacja światowej gospodarki

Oprocentowanie długu wynosi zaledwie 1 proc. Nie wywołało to jednak burzy na rynkach finansowych, które zareagowały tylko krótkotrwałą i niewielką zmiennością. Pierwszy taki przetarg odbył się w grudniu i wówczas banki pożyczyły 489,2 mld EUR. Drukowanie pieniądza również w Europie idzie więc w najlepsze.

Gorzej z gospodarką, która wg prognoz Komisji Europejskiej skurczy się w tym roku o 0,3 proc. Indeks PMI koniunktury w przemyśle, widzianej oczami menedżerów logistyki, wynosi 49 pkt., zatem znajduje się w obszarze, oznaczającym recesję. Podaż pieniądza wzrosła o 2,5 proc. w ciągu roku, a inflacja wynosi 2,6 proc.

Przeczytaj także: Czy sytuacja na giełdzie sprzyja rynkom?

Niepokoi wysokie bezrobocie, szczególnie w niektórych krajach, jak np. w Hiszpanii, gdzie bez pracy pozostaje 23,3 proc. siły roboczej. W styczniu w strefie euro średnia stopa bezrobocia wzrosła do 10,7 proc., wobec 10,4 proc. w grudniu ur.

Reklama

Gdyby nie Niemcy, to dane z Eurolandy byłyby jeszcze gorsze. Nasi zachodni sąsiedzi mogą poszczycić się niską stopą bezrobocia na poziomie 5,8 proc. Piąty już raz z kolei wzrósł indeks zaufania konsumentów w Niemczech, publikowany przez instytut Gfk.

W Stanach Zjednoczonych na razie nie mówi się o dodruku pieniądza, lecz nic nie jest definitywnie wykluczone, więc tą sprawę podczas wystąpienia na początku marca Bernanke dyplomatycznie przemilczał. Gospodarka amerykańska trochę odreagowała, lecz nie wystarczająco, aby powrócić do świetności – w ostatnim kwartale PKB wzrósł o 1,6 proc. licząc rok do roku. Stopa bezrobocia, chociaż niższa niż w Eurolandzie, nie budzi satysfakcji. Spadł indeks menedżerów logistyki ISM, będący miarą oceny koniunktury w amerykańskim przemyśle.

Niektóre wskaźniki jednak poprawiają się, jak np. indeks zaufania konsumentów, obliczany przez organizację Conference Bard, który wzrósł w lutym o około 10 pkt., czy PMI Chicago, opisujący koniunkturę w rejonie Chicago. Lecz są to miary nastrojów, a te bywają zmienne. Bernanke chciałby utrzymać niskie stopy procentowe do końca 2014 roku, a to skutkuje wzrostem ryzyka inflacji. Jego działalność jest jednak mocno krytykowana.

Sytuacja polskiej gospodarki

Reklama

Indeks PMI, odzwierciedlający sytuację w polskim przemyśle, spadł znacząco w lutym i obecnie znajduje się na granicy między recesją a wzrostem. To oznacza, że menedżerowie logistyki zaczynają widzieć sytuację gospodarki w coraz ciemniejszych kolorach. GUS potwierdził, że PKB w IV kwartale ubiegłego roku wzrósł o 4,3 proc., licząc rok do roku. Głównym czynnikiem wzrostu był popyt wewnętrzny, na który znaczący wpływ miały zakupy świąteczne.

Sejm uchwalił ustawę o podatku od niektórych kopalin, nakładającą nowy podatek od wydobycia miedzi i srebra. Rząd spodziewa się rocznych wpływów do budżetu z tego tytułu na poziomie 2,2 mld zł. Pomysł jest dość kontrowersyjny, bowiem danina zmniejszy zysk netto KGHM, a w konsekwencji – dywidendę dla akcjonariuszy, przez co mniej zostanie na inwestycje.

Polecamy serwis: Kredyty

Nasz potentat miedziowo-srebrowy, dostarczający tonę złota rocznie, wypracował w ubiegłym roku zysk netto na poziomie 11 mld zł, a teraz przejmuje spółkę Quadra, kanadyjskiego producenta miedzi i metali szlachetnych, który eksploruje, złoża zlokalizowane w obu Amerykach.

Pieniądze z podatku utoną w morzu potrzeb, bo każdy rząd potrafi wydać wszystko, co ma, a nawet więcej. Lecz czy nowy podatek od kopalin nadto nie osłabi przysłowiowej kury, która może nam znosić jeszcze więcej złotych jajek? A przecież KGHM to orzeł polskiej gospodarki. Jego opodatkowanie może zaszkodzić polskiemu rynkowi finansowemu.

Jan Mazurek

Główny Analityk

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  1 sty 2000
  12 maja 2021
  Zakres dat:

  Prognoza wzrostu PKB Polski w 2021 i 2022 r. 

  PKB Polski - prognoza 2021. Komisja Europejska podwyższyła w środę prognozę wzrostu PKB Polski w 2021 r. Przedstawiła również prognozę na 2022 rok.

  Dofinansowanie z Programu LIFE – nowe możliwości rozwoju eko-biznesu

  Ochrona środowiska może stać się punktem wyjścia do prowadzenia biznesu albo mieć pozytywny wpływ na jego rozwój. Projekty zrealizowane przy wsparciu finansowanym Programu LIFE są tego doskonałym przykładem. Trwa nabór do Inkubatora wniosków LIFE, który zwiększa szanse przedsiębiorców, by sięgnąć po to dofinasowanie.

  Bez podwyżki stóp procentowych nie zdusimy wysokiej inflacji [VIDEO]

  Inflacja w Polsce jest znacznie powyżej celu inflacyjnego NBP. Żyjemy w świecie zerowych stóp procentowych, ale to musi się skończyć, wtedy odczujemy jak duże są koszty spłacania kredytów i długu budżetu państwa.

  Hotele otwarte. Czy branża odrobi straty?

  Hotele vs COVID-19. Czy w ogóle, i w jakim tempie, branża hotelarska odrobi straty po kilkumiesięcznym zakazie działalności? Czy ponowne otwarcie sprawi, że unikniemy fali upadłości w tym sektorze gospodarki?

  Brexit. Jak mogą zyskać polskie firmy?

  Brexit. Szacuje się, że w 2020 roku Wielka Brytania straciła prawdopodobnie aż 11,3% swojego PKB. Z drugiej strony są kraje i firmy, które mogą skorzystać na Brexicie. Na tej liście jest też Polska.

  Od kiedy otwarte kina i siłownie? Jest wcześniejszy termin

  Jest nowy termin otwarcia instytucji kultury oraz siłowni, klubów fitness i basenów. Rząd podjął decyzję o przyśpieszeniu otwarcia o 8 dni.

  Czy to koniec home office? Na powrót do biur liczą nie tylko prezesi

  Czy home office zostanie z nami na dłużej? Badania KPMG sugerują, że największe firmy spodziewają się, że większość pracowników wróci do pracy stacjonarnej, gdy tylko rządy zduszą pandemię koronawirusa. Prognozy mówiące o tym jakoby praca biurowa miała odejść wraz z dawną normalnością, okazały się zbyt pochopne.

  Small Business Units - co to za inwestycje?

  Czym charakteryzują się inwestycje typu Small Business Units i do kogo najczęściej są skierowane? Co należy wiedzieć o inwestycjach typu SBU?

  RODO w praktyce - co się zmieniło przez 3 lata?

  RODO: 93% Polaków potwierdza, że ich pracodawca dba o kwestie ochrony danych osobowych. Czy według polskich pracowników, unijne rozporządzenie zwiększyło dbałość pracodawców o ochronę danych osobowych? Co jeszcze się zmieniło po wprowadzeniu nowych przepisów?

  Budynki plus energetyczne w programie „Nowa Energia”. Wnioski od 1 czerwca 2021 r.

  Program „Nowa Energia”. Z początkiem czerwca 2021 r. rusza nabór wniosków o dofinansowanie wdrożenia innowacji w obszarze plusenergetycznych budynków w ramach programu „Nowa Energia”. Na innowacyjne projekty w tej dziedzinie czeka 250 mln zł.

  Rusza nabór wniosków o dofinansowanie do programu „Nowa Energia”

  Nowa Energia to program wsparcia przedsiębiorców w zakresie wdrażania innowacji energetycznych budynków. Sprawdź, kto może starać się o wsparcie z programu i jakie warunki należy spełnić.

  Zdrowy dom, czyli jaki?

  Zdrowy dom. Polacy spędzają w domach i mieszkaniach nawet 90 proc. swojego czasu. Pandemia COVID-19, lockdowny oraz konieczność zdalnej pracy i nauki pokazały, jak ważne są odpowiednie warunki mieszkaniowe dla funkcjonowania rodziny, zdrowia i dobrego samopoczucia. Dla 75 proc. Polaków zdrowie i chęć poprawy komfortu życia okazały się głównym motywatorem do rozpoczęcia remontu. Z kolei dla 80 proc. spośród tych, którzy szukali ostatnio nowego lokum, najważniejsze okazały się takie cechy zdrowego domu jak jakość powietrza i ilość światła dziennego – wynika z VI edycji raportu „Barometr zdrowych domów”. Zmiana podejścia Polaków może być nie tylko drogowskazem dla nowych inwestycji deweloperskich, lecz także impulsem do przyspieszenia renowacji istniejących budynków. Tym bardziej że 40 proc. badanych planuje remont lub przeprowadzkę w ciągu następnych dwóch lat.

  Inwestorzy coraz większą grupą wśród kupujących mieszkania

  Wynajem mieszkań - inwestorzy stają się coraz większą grupą wśród kupujących mieszkania. Nie przejmują się spowolnieniem na rynku najmu, które wywołała pandemia koronawirusa.

  Ponad 500 mieszkań w ramach SIM SMS

  Społeczna inicjatywa mieszkaniowa (SIM). Ponad 500 mieszkań ma wybudować SIM SMS – społeczna inicjatywa mieszkaniowa powołana przez gminy z trzech województw – śląskiego, małopolskiego i świętokrzyskiego. Kolejna SIM powstała przy współpracy KZN i siedmiu gmin – Zawiercia, Klucz, Staszowa, Jędrzejowa, Końskich, Sędziszowa i Małogoszcza.

  Test: Opel Insignia kombi po liftingu. Królowa flot ciągle w formie?

  Opel Insignia po liftingu: Niemcy reanimowali staruszka czy jedynie usprawnili kilka drobiazgów w aucie, które jest nadal godne uwagi? Sprawdziliśmy to.

  Top 7: Jak podróżować z dziećmi?

  Jak podróżować z dziećmi? Jeżeli dziecko jest naprawdę małe, wyjazd może się stać wyzwaniem. Oto porady jak przygotować się do wyjazdu.

  Czy wzrosła szara strefa w rolnictwie?

  Dane KRUS wskazują na spadek liczby osób objętych ubezpieczeniem społecznym o 27 tys. Może to oznaczać potencjalny wzrost szarej strefy w sektorze rolniczym.

  Nowelizacja ustawy o efektywności energetycznej

  Efektywność energetyczna. Ukazała się nowela ustawy o efektywności energetycznej. Jednym z elementów zmian jest wprowadzenie obowiązku montażu do 1 stycznia 2027 r. inteligentnych ciepłomierzy i wodomierzy przez właścicieli lub zarządców budynków wielolokalowych.

  Uzyskanie ochrony prawnej wynalazków i znaków towarowych będzie szybsze i tańsze

  Znaki towarowe – m.in. ze względu na pandemię – zmieniły swój charakter. Coraz częściej dokonywane są zgłoszenia znaków dźwiękowych, multimedialnych i ruchomych, które marki stosują w internecie i innych mediach.

  Profesjonalna rejestracja pojazdów

  Profesjonalna rejestracja pojazdów: czym jest, na czym polega i dopełnienia jakich formalności wymaga? Sprawdziliśmy to.

  Empowerment, czyli jak szukać nowych sposobów dotarcia do klientów?

  Pandemia koronowirusa pokazała jak ważna jest w organizacji kultura upełnomocnienia (empowerment). To do lidera zależy to, czy kultura empowermentowa spełni swoją funkcję.

  Dlaczego polskie firmy nie inwestują w nowoczesne technologie?

  Sztuczna inteligencja jest wykorzystywana przez zaledwie 4% polskich przedsiębiorstw. Eksperci nie mają jednak złudzeń – tylko te firmy, które postawią w najbliższej przyszłości m.in. na przemysłowy internet rzeczy będą odnosiły na rynku sukcesy.

  Jak pracownicy oceniają wsparcie pracodawców na home office? [SONDA]

  Ponad 50% pracowników zdalnych została pozytywnie zaskoczona przez swoją firmę na home office. Co czwarty deklaruje, że podczas pracy zdalnej otrzymał benefit od pracodawcy więcej niż raz.

  Magda Kubit, Planton: W Polsce żywność bio jest nadal dodatkiem [PODCAST]

  Magda Kubit: Jak zmienić firmę produkującą żywność bazującą na mleku krowim na firmę roślinną? Ile to kosztuje? Dlaczego dla Polaków jedzenie bio to tylko dodatek, a nie podstawa? Zapraszamy do słuchania podcastu

  Mieszkańcy wsi remontują mieszkania podczas pandemii

  Remonty mieszkań a koronawirus. Na duże wydatki na remont mieszkania w czasach pandemii decydowali się przede wszystkim mieszkańcy wsi. Najmniej chętni do podejmowania takich inwestycji byli mieszkańcy największych miast.