REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ben Bernanke zwleka z podjęciem decyzji

Marek Rogalski
Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA
Wszystko wskazuje na to, że w krótkim terminie to właśnie wydarzenia w Europie będą miały kluczowe znaczenie dla inwestorów.
Wszystko wskazuje na to, że w krótkim terminie to właśnie wydarzenia w Europie będą miały kluczowe znaczenie dla inwestorów.

REKLAMA

REKLAMA

Piątkowe notowania giełdowych indeksów podporządkowane były wystąpieniu Bena Bernanke, które miało miejsce o godz. 16.00. Tego dnia na rynek napłynęły także istotne publikacje makroekonomiczne ze Szwajcarii i Wielkiej Brytanii.

REKLAMA

Drugi odczyt danych o dynamice PKB w Wielkiej Brytanii okazał się zgodny z szacunkami (0,2 proc. kw/kw i 0,7 proc. r/r) i tym samym nie doprowadził do eskalacji obaw, związanych z koniecznością dodatkowego stymulowania pieniężnego przez Bank Anglii. O godz. 11.30 podane zostały dane ze Szwajcarii – indeks nastrojów wśród przedsiębiorców KOF spadł w sierpniu do 1,61 pkt. z 1,98 pkt. po rewizji – co pokazuje, że ostatnie zamieszanie wokół silnego franka zrobiło swoje. Jeżeli wskazania, płynące z KOF, rzeczywiście przełożą się na realną gospodarkę, będzie to sugerować wyraźniejsze spowolnienie w Szwajcarii. Frank stracił jednak tylko nieznacznie – widać, że w przypadku EUR/CHF rynek boi się naruszenia bariery 1,15.

REKLAMA

O godz. 14.30 pojawiły się pierwsze dane z USA – II odczyt PKB okazał się jednak słabszy względem szacunków i wyniósł tylko 1,0 proc. – to negatywny sygnał, jeżeli rzeczywiście zaczynamy obawiać się stagnacji. Nieco słabsze od oczekiwań były też nastroje konsumenckie Uniwersytetu Michigan – odczyt wyniósł 55,7 pkt. Wszystko przykryło wystąpienie szefa FED w Jackson Hole, które rozpoczęło się o godz. 16.00. Tyle, że szef FED tak naprawdę nie powiedział wiele. Powtórzył, że FED nadal rozważa użycie dostępnych narzędzi i temu poświęci swoje wrześniowe posiedzenie (planowane na 20 września), które potrwa dwa dni. Dodał przy tym, iż ostatnie spowolnienie gospodarcze może potrwać dłużej. Później skupił się na bardziej długoterminowych perspektywach, zwracając uwagę na konieczność reformowania gospodarki w celu poprawy jej konkurencyjności. Jak to wszystko odbierać? Szef FED, odsuwając decyzje na 20-21 września, chce zyskać więcej czasu (i przede wszystkim danych makroekonomicznych), zanim podejmie kluczowe decyzje.

Przeczytaj także: Dlaczego w połowie sierpnia rynki wpadły w panikę?

To może też świadczyć o tym, że pole manewru FED jest coraz mniejsze, a ewentualna decyzja o QE3 wiązałaby się z dużymi trudnościami, na co wskazywało wielu rynkowych analityków. To może prowadzić do wyraźnego wzrostu niepewności na rynkach. Tym samym wracamy do konkluzji, że słowa szefa FED nie będą w najbliższym czasie najważniejsze, a zaczniemy bardziej spoglądać na Europę. Piątkowa wideokonferencja euro-oficjeli przyniosła zmianę stanowiska Finlandii, która zapowiedziała, iż ponownie rozważy już podpisaną umowę z Grecją, dotyczącą dodatkowych zabezpieczeń pożyczki dla Aten – fiński premier zapowiedział wzięcie pod uwagę innych możliwości. Wydaje się jednak, iż to nie kończy greckiego problemu, który swoje apogeum osiągnie we wrześniu, kiedy to ustalenia, podjęte na lipcowym szczycie, będą „przechodzić” przez parlamenty krajów 17-tki.

Polecamy serwis: Lokaty

Dalszy ciąg materiału pod wideo

EUR/USD:

Decyzja szefa FED oznacza, że do 20-21 września na rynkach znów będzie nerwowo, co już widać po zachowaniu się dolara, który zaczyna się umacniać. Kluczowy poziom wsparcia, 1,4350, jest właśnie naruszony, co może skutkować przyspieszeniem ruchu spadkowego. Kluczowe będzie jeszcze do pokonania wczorajsze minimum na 1,4325, ale rynek może szybko testować okolice 1,4260-1,4300.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
TOP 5 trendów w fakturowaniu w 2025 roku

Rok 2025 w obszarze fakturowania to istotne zmiany, związane z cyfryzacją i nowymi regulacjami. Prognozy wskazują, że rynek e-fakturowania w Europie wzrośnie o 6,13 miliarda USD do 2028 roku, z rocznym tempem wzrostu wynoszącym prawie 20%. Wraz z rozwojem technologii, te zmiany będą miały kluczowe znaczenie dla przedsiębiorstw. Przedstawiamy pięć nadchodzących zmian, które warto uwzględnić, by utrzymać konkurencyjność i zgodność z przepisami w 2025 roku.

Producenci miodów pitnych apelują o zmiany

Miód pitny jest jednym z najstarszych napojów alkoholowych, kojarzy się z polską kulturą czasów szlacheckich. Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa apeluje o stosowne zmiany dla producentów miodów pitnych. Czy w Polsce może być boom na miody pitne na podobieństwo tego w USA? 

Wykaz podmiotów podlegających ochronie: 17 spółek strategicznych dla Polski

TVN oraz Polsat dołączą do wykazu firm strategicznych Polski – zapowiedział premier Donald Tusk. Obecnie wykaz ten obejmuje 17 spółek działających w branżach zajmujących się m.in. energetyką, paliwami czy dostawą usług telekomunikacyjnych.

Nowe obowiązki dla przedsiębiorców w związku z GSPR [komentarz ekspercki]

Firmy stoją przed kolejnym wyzwaniem. Od 13 grudnia 2024 roku unijne rozporządzenie o ogólnym bezpieczeństwie produktów (GPSR) wprowadza nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Oznacza to surowsze kontrole i wysokie kary. Czy polskie firmy są na to gotowe? 

REKLAMA

Firmy przestają mieć obawy przed inflacją i dlatego spodziewają się wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w czwartym kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i choć odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.), to jednak prezentuje się optymistycznie. Wszak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że firmy produkcyjne cały czas widzą perspektywy rozwoju swojego biznesu.

Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój

Aż 40 proc. przedstawicieli działających w Polsce organizacji narzeka na niewystarczające zainteresowanie zarządu w obszar ESG. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez LeasingTeam Group. 

Cyfrowe rozwiązania w firmie na drodze do ESG

Biznes obecnie to umiejętne łączenie efektywności operacyjnej i odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Chęć jednoczesnego zachowania konkurencyjności i odpowiedzialności związanej z ochroną środowiska wymaga sięgania po różne rozwiązania, np. cyfrowe. 

ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

REKLAMA

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

REKLAMA