| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty i pożyczki hipoteczne > Nie martw się o kredyt hipoteczny – raty są stabilne

Nie martw się o kredyt hipoteczny – raty są stabilne

Jesienią stawki WIBOR wzrosły, lecz utrzymanie przez Radę Polityki Pieniężnej stóp procentowych na tym samym poziomie sprzyja stabilizacji oprocentowania kredytów hipotecznych w złotym. Kursy walut są z kolei po myśli osób, które związały się z bankiem kredytem hipotecznym w obcej walucie. W ciągu miesiąca raty kredytu hipotecznego we franku szwajcarskim i euro spadły odpowiednio o 5 i 8,5 proc.

Rata kredytu hipotecznego w złotym

Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. To dobra wiadomość dla posiadaczy kredytów hipotecznych w złotych, bo daje dużą szansę na to, że po jesiennych wzrostach oprocentowania zima będzie już stabilna.

Dalszy wzrost stóp (w pierwszym półroczu 2011 roku podnoszono je czterokrotnie) spowodowałby coraz większe obciążenie domowych budżetów Polaków, a w ostatnich kwartałach raty kredytów hipotecznych w złotych i tak sporo wzrosły. Od stycznia ubiegłego roku rata kredytu złotowego urosła o ponad 11 proc., z 565 do 631 zł na każde 100 tys. zł kredytu, w przypadku rozliczenia go na 30 lat.

Po jesiennym wzroście stawki WIBOR 3M z 4,75 proc. w październiku do 5,00 proc. w połowie grudnia, kolejne dwa miesiące upłynęły już pod znakiem stabilizacji stawki, decydującej o oprocentowaniu kredytów hipotecznych, a nawet minimalnego jej spadku (o dwa punkty bazowe). Ale niepokoić kredytobiorców mogą zmienione oczekiwania rynku co do przyszłości WIBOR-u. Z analizy notowań kontraktów FRA wynika, że rynek spodziewa się spadku trzymiesiecznej stawki WIBOR do poziomu 4,75 proc. dopiero na koniec 2012 roku.

Miesiąc temu notowania FRA wskazywały, że do takiego spadku może dojść już na przełomie wiosny i lata 2012 roku. Zmiana jest zapewne efektem słów prezesa Narodowego Banku Polskiego Marka Belki, który po styczniowym posiedzeniu RPP poinformował, iż „prawdopodobieństwo obniżki stóp zmalało i dziś bardziej prawdopodobna niż obniżka jest ich podwyżka”.

Dowiedz się także: Co zrobić, żeby mieć dobrą zdolność kredytową?

Raty kredytów hipotecznych w walucie obcej

Na kredycie hipotecznym w obcej walucie zaoszczędzimy ok. 45 zł raty, przypadającej na każde 100 tys. zł. zadłużenia.

Coraz mocniejszy złoty i spadek stawki EURIBOR 3M sprawiły, że rata kredytu hipotecznego, zaciągniętego latem 2010 r. na 30 lat w euro, spadła o około 45 zł na każde 100 tys. zł kredytu (o 8,4 proc.). W przypadku pożyczki na 300 tys. zł oznacza to, że rata spadła z 1612 zł do 1478 zł, a w kieszeni kredytobiorców zostało 134 zł. Oprócz umocnienia złotego na spadek raty wpłynęła stawka EURIBOR 3M, która obniżyła się z 1,34 do 1,12 proc.

Nieco mniejszy zysk jest udziałem osób, posiadających kredyty we franku szwajcarskim, których najwięcej udzielano w latach 2006-2008. W przypadku takiego z lata 2007 roku, miesięczny spadek raty wynosi 28 zł na każde 100 tys. zł zadłużenia (obniżka o 4,9 proc.). Posiadacz kredytu na 300 tys. zł oszczędzi więc 83 zł. Biorąc pod uwagę kurs z drugiego dnia miesiąca, w lutym zapłaci 1624 zł, podczas gdy miesiąc wcześniej musiał z portfela wysupłać 1707 zł.

Polecamy serwis: Kursy walut

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dowson Holdings Limited

Optymalizacja podatkowa, konta i spółki zagraniczne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »