reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty i pożyczki hipoteczne > Najlepsze pożyczki hipoteczne – ranking

Najlepsze pożyczki hipoteczne – ranking

Pożyczka hipoteczna różni się od kredytu hipotecznego przede wszystkim tym, że można zaciągnąć ją na dowolny cel. Aby dostać pożyczkę hipoteczną, trzeba mieć wysoki wkład własny i nieruchomość, nieobciążoną hipotecznie. Jaka jest przewaga pożyczki hipotecznej nad kredytem hipotecznym i w którym banku warto ją zaciągnąć?

Wizja dobrej inwestycji, poszukiwanie środków na rozkręcenie własnego biznesu, zakup drogiego samochodu, pilna potrzeba zdobycia dużej kwoty pieniędzy – te i setki innych powodów mogą mieć klienci, aby potrzebować sporej sumy pieniędzy, nawet kilkuset tysięcy złotych. Jeśli nie w smak jest nam wysokie oprocentowanie kredytów gotówkowych ich , maksymalna niska kwota czy niezbyt długie okresy spłaty, a przy tym posiadamy nieobciążoną hipotecznie nieruchomość, pewnym rozwiązaniem okazuje się pożyczka hipoteczna. O meandrach tego produktu kredytowego opowiada ekspert finansowy.

Pożyczka hipoteczna – charakterystyka

Pożyczka hipoteczna to, podobnie jak kredyt hipoteczny, produkt kredytowy, którego zabezpieczenie stanowi obciążenie hipoteką nieruchomości. W przeciwieństwie jednak do kredytów mieszkaniowych, które przeznaczyć można jedynie na ściśle określony cel, tj. m.in. na budowę czy zakup mieszkania, pożyczką hipoteczną można sfinansować dowolny cel.

Przeczytaj także: Kiedy można wydłużyć okres spłaty kredytu hipotecznego?

Kto może uzyskać pożyczkę hipoteczną? Każdy, kto posiada jakąś nieruchomość na własność. Odpada więc możliwość zaciągnięcia pożyczki hipotecznej, której zabezpieczeniem będzie nieruchomość już i tak obciążona hipotecznie. Wyjątek może zajść jedynie w sytuacji, gdy o pożyczkę hipoteczną wnioskuje się w tym samym banku, w którym uruchomiony został już spłacany kredyt hipoteczny.

Wysokość oprocentowania pożyczki hipotecznej

Jakie są warunki pożyczek hipotecznych w bankach? Z racji solidnego zabezpieczenia w postaci nieruchomości, banki nie potrzebują nakładać na produkt wysokiej marży za ryzyko, a tym samym oprocentowanie pożyczek hipotecznych jest stosunkowo niskie. Stosunkowo, tzn. dużo niższe od oprocentowania kredytów gotówkowych, samochodowych, debetów w rachunku osobistym czy kart kredytowych, choć nieco wyższe od kredytów na dom.

Warto pamiętać, że w porównaniu do kredytów mieszkaniowych, pożyczki hipoteczne są udzielane na nieco krótszy okres (zazwyczaj 20-30 lat) oraz nie na pełną wartość nieruchomości, stanowiącej jej zabezpieczenie (lecz na 50-80 proc.).

Formalności związane z pożyczką hipoteczną

Sama procedura udzielania zobowiązania jest podobna, a także „konstrukcja” oprocentowania i kosztów, związanych z zaciągnięciem pożyczki hipotecznej, nie różni się od tych, ponoszonych w przypadku kredytu na dom. Oprocentowanie nominalne składa się ze stałej marży oraz zmiennej rynkowej stopy procentowej (zazwyczaj WIBOR 3M). Innymi kosztami, jakie trzeba ponieść, są m.in. prowizja (aktualnie najwyższa wynosi 4,5 proc.), opłata za wycenę nieruchomości czy ubezpieczenie pomostowe, płacone do czasu dostarczenia odpisu z księgi wieczystej z prawomocnym wpisem hipoteki na rzecz banku.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Comperia.pl

Porównywarka finansowa nr 1

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Z pożyczką hipoteczną można kupić nie tylko mieszkanie. Fot. Fotolia
Z pożyczką hipoteczną można kupić nie tylko mieszkanie. Fot. Fotolia

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Ludwiczak

Radca prawny, specjalizujący się w tematach związanych z obsługą prawną przedsiębiorców, prawem korporacyjnym, zamówieniami in house, publicznym transportem zbiorowym i Compliance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama