REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Najlepsze pożyczki hipoteczne – ranking

 Comperia.pl
Porównywarka finansowa nr 1
Z pożyczką hipoteczną można kupić nie tylko mieszkanie. Fot. Fotolia
Z pożyczką hipoteczną można kupić nie tylko mieszkanie. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pożyczka hipoteczna różni się od kredytu hipotecznego przede wszystkim tym, że można zaciągnąć ją na dowolny cel. Aby dostać pożyczkę hipoteczną, trzeba mieć wysoki wkład własny i nieruchomość, nieobciążoną hipotecznie. Jaka jest przewaga pożyczki hipotecznej nad kredytem hipotecznym i w którym banku warto ją zaciągnąć?

Wizja dobrej inwestycji, poszukiwanie środków na rozkręcenie własnego biznesu, zakup drogiego samochodu, pilna potrzeba zdobycia dużej kwoty pieniędzy – te i setki innych powodów mogą mieć klienci, aby potrzebować sporej sumy pieniędzy, nawet kilkuset tysięcy złotych. Jeśli nie w smak jest nam wysokie oprocentowanie kredytów gotówkowych ich , maksymalna niska kwota czy niezbyt długie okresy spłaty, a przy tym posiadamy nieobciążoną hipotecznie nieruchomość, pewnym rozwiązaniem okazuje się pożyczka hipoteczna. O meandrach tego produktu kredytowego opowiada ekspert finansowy.

REKLAMA

Pożyczka hipoteczna – charakterystyka

Pożyczka hipoteczna to, podobnie jak kredyt hipoteczny, produkt kredytowy, którego zabezpieczenie stanowi obciążenie hipoteką nieruchomości. W przeciwieństwie jednak do kredytów mieszkaniowych, które przeznaczyć można jedynie na ściśle określony cel, tj. m.in. na budowę czy zakup mieszkania, pożyczką hipoteczną można sfinansować dowolny cel.

Przeczytaj także: Kiedy można wydłużyć okres spłaty kredytu hipotecznego?

Kto może uzyskać pożyczkę hipoteczną? Każdy, kto posiada jakąś nieruchomość na własność. Odpada więc możliwość zaciągnięcia pożyczki hipotecznej, której zabezpieczeniem będzie nieruchomość już i tak obciążona hipotecznie. Wyjątek może zajść jedynie w sytuacji, gdy o pożyczkę hipoteczną wnioskuje się w tym samym banku, w którym uruchomiony został już spłacany kredyt hipoteczny.

Wysokość oprocentowania pożyczki hipotecznej

REKLAMA

Jakie są warunki pożyczek hipotecznych w bankach? Z racji solidnego zabezpieczenia w postaci nieruchomości, banki nie potrzebują nakładać na produkt wysokiej marży za ryzyko, a tym samym oprocentowanie pożyczek hipotecznych jest stosunkowo niskie. Stosunkowo, tzn. dużo niższe od oprocentowania kredytów gotówkowych, samochodowych, debetów w rachunku osobistym czy kart kredytowych, choć nieco wyższe od kredytów na dom.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto pamiętać, że w porównaniu do kredytów mieszkaniowych, pożyczki hipoteczne są udzielane na nieco krótszy okres (zazwyczaj 20-30 lat) oraz nie na pełną wartość nieruchomości, stanowiącej jej zabezpieczenie (lecz na 50-80 proc.).

Formalności związane z pożyczką hipoteczną

Sama procedura udzielania zobowiązania jest podobna, a także „konstrukcja” oprocentowania i kosztów, związanych z zaciągnięciem pożyczki hipotecznej, nie różni się od tych, ponoszonych w przypadku kredytu na dom. Oprocentowanie nominalne składa się ze stałej marży oraz zmiennej rynkowej stopy procentowej (zazwyczaj WIBOR 3M). Innymi kosztami, jakie trzeba ponieść, są m.in. prowizja (aktualnie najwyższa wynosi 4,5 proc.), opłata za wycenę nieruchomości czy ubezpieczenie pomostowe, płacone do czasu dostarczenia odpisu z księgi wieczystej z prawomocnym wpisem hipoteki na rzecz banku.

Gdzie zaciągnąć pożyczkę hipoteczną?

Przy przyjętych przez analityków finansowych założeniach (pożyczka na 15 lat na 150 tys. zł, tj. 50 proc. wartości nieruchomości), najtańsza okazuje się pożyczka w Banku BPH. Jest najlepsza na rynku pod względem oprocentowania rzeczywistego (a więc uwzględniającego wszystko koszty, związane bezpośrednio z pożyczką) i wysokości raty. Marża kredytowa wynosi tutaj od 2,40 proc. do 3,20 proc. i można ją obniżać, m.in. zakładając Kapitalne Konto, Sezam Max lub Maksymalne Konto czy decydując się na ochronę ubezpieczeniową.

Polecamy serwis: Lokaty

REKLAMA

BPH udzieli pożyczki nawet na 30 lat, na kwotę od 80 tys. zł wzwyż, na okres od 5 do 40 lat. Wysokość udzielonej pożyczki zależy m.in. od zdolności kredytowej klienta oraz od wartości nieruchomości (pożyczka może wynieść do 80 proc. wartości zabezpieczenia).

Na wyróżnienie zasługują także oferty banku Citi Handlowego, ING Banku Śląskiego, Meritum Banku, Banku Millennium i PKO Banku Polskiego. W przypadku pożyczek hipotecznych od tych instytucji oprocentowanie rzeczywiste nie przekracza 9,50 proc., a wysokość raty – 1,5 tys. zł.

Mikołaj Fidziński

Comperia.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

REKLAMA

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

REKLAMA

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA