reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty i pożyczki hipoteczne > Kredyt hipoteczny na budowę domu

Kredyt hipoteczny na budowę domu

Myśląc o kredycie hipotecznym na budowę domu, nie wolno zapominać o jego specyfice. Przede wszystkim należy przeprowadzić analizę dostępnych kredytów hipotecznych pod kątem kosztu ubezpieczenia pomostowego i kontroli postępów prac budowlanych. Warto również przyjrzeć się kredytom hipotecznym pod względem wysokości ich oprocentowania.

Poszukując kredytu na budowę domu, zwykle zaczynamy od znalezienia najtańszych ofert. W tym zakresie kredyt na dom nie różni się istotnie od finansowania, udzielonego na zakup mieszkania. Najważniejszym elementem, wpływającym na koszt, jest oprocentowanie. Zwykle maleje ono wprost proporcjonalnie do posiadanego przez nas wkładu własnego oraz spada wraz z rosnącą kwotą kredytu.

Dodatkowy wpływ może mieć również ocena ryzyka, jaką bank nam przypisze. Na korzystniejsze warunki mogą więc liczyć np. osoby, posiadające pozytywną historię kredytową czy pracujące w branżach, preferowanych przez dany bank.

Warto poświęcić trochę czasu na znalezienie najlepszej oferty, gdyż rozbieżności w kosztach kredytów hipotecznych są bardzo duże. Oprocentowanie najlepszych ofert kredytów w złotych wynosi ok. 6%, a najdroższych sięga poziomu 7,74%.

Przeczytaj także: Jak wybrać firmę doradczą przy kredycie hipotecznym?

W rezultacie w przypadku kredytu na kwotę 300 000 zł, udzielonego na 30 lat, zaciągając najdroższy kredyt, zapłacimy aż o ok. 125 000 zł więcej odsetek.

Ubezpieczenie pomostowe

Warto jednak zwrócić uwagę na pewne elementy, dotyczące kredytu na budowę domu, które mają drugorzędne znaczenie przy kredycie na zakup mieszkania. Jednym z nich jest koszt ubezpieczenia pomostowego. Jest to ubezpieczenie, płacone od momentu wypłaty kredytu do czasu ustanowienia hipoteki na rzecz banku. O ile w sytuacji kupna gotowego mieszkania ubezpieczenie to płacimy zaledwie przez kilka miesięcy, to w przypadku budowy domu okres jego obowiązywania może trwać nawet trzy lata.

Składki na ubezpieczenie pomostowe często są naliczane poprzez podwyższenie oprocentowania kredytu. Stawka, dodawana do oprocentowania, wynosi ok. 1 pkt. proc. W tym przypadku również występują jednak znaczne różnice w ofertach. Można więc znaleźć zarówno takie kredyty, gdzie koszt będzie o połowę tańszy, jak i takie, gdzie okaże się dwukrotnie droższy od podanej wartości.

Kontrola postępu prac budowlanych

Specyficzną cechą kredytu na budowę domu jest to, że zwykle nie zostaje on wypłacony jednorazowo, lecz w kilku częściach, zwanych transzami. Wypłata drugiej i kolejnych transz następuje dopiero wówczas, gdy udokumentujemy, że pieniądze z poprzedniej transzy zostały wydane zgodnie z przeznaczeniem. Warto więc zwrócić uwagę na to, w jaki sposób bank kontroluje postępy prac.

Polecamy serwis: Budżet Domowy

Część banków wysyła na budowę swoich pracowników w celu przeprowadzenia inspekcji. Wtedy trzeba liczyć się z tym, że za każdym razem, gdy inspekcja okaże się konieczna, zapłacimy prowizję. Zwykle wynosi ona ok. 200 zł.

Postęp prac może też być udokumentowany na podstawie zdjęć i dziennika budowy. Część banków wymaga przedstawienia faktur, potwierdzających, na co zostały wydane pieniądze. Jednak zwykle nie muszą one obejmować całej kwoty. Najczęściej wystarczy w ten sposób udokumentować ok. 50% poniesionych wydatków.

Aby znaleźć najlepszą ofertę kredytu hipotecznego na budowę domu, trzeba więc  poświęcić sporo czasu na porównanie ofert pod różnym kątem.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Z kredytem hipotecznym na budowę domu wiążą się dodatkowe koszty. Fot. Fotolia
Z kredytem hipotecznym na budowę domu wiążą się dodatkowe koszty. Fot. Fotolia

Sprawozdawczość budżetowa w praktyce. Objaśnienia, wzory, przykłady199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Green Drive

To kampania społeczna realizowana przez Fundację Trans.org (www.trans.org). Głównym celem akcji jest pokazanie firmom transportowym w Europie najlepszych sposobów na zmniejszenie wydatków na paliwo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama