REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kredyt hipoteczny na budowę domu

Jarosław Sadowski
Główny analityk Expander Advisors
Z kredytem hipotecznym na budowę domu wiążą się dodatkowe koszty. Fot. Fotolia
Z kredytem hipotecznym na budowę domu wiążą się dodatkowe koszty. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Myśląc o kredycie hipotecznym na budowę domu, nie wolno zapominać o jego specyfice. Przede wszystkim należy przeprowadzić analizę dostępnych kredytów hipotecznych pod kątem kosztu ubezpieczenia pomostowego i kontroli postępów prac budowlanych. Warto również przyjrzeć się kredytom hipotecznym pod względem wysokości ich oprocentowania.

Poszukując kredytu na budowę domu, zwykle zaczynamy od znalezienia najtańszych ofert. W tym zakresie kredyt na dom nie różni się istotnie od finansowania, udzielonego na zakup mieszkania. Najważniejszym elementem, wpływającym na koszt, jest oprocentowanie. Zwykle maleje ono wprost proporcjonalnie do posiadanego przez nas wkładu własnego oraz spada wraz z rosnącą kwotą kredytu.

REKLAMA

Dodatkowy wpływ może mieć również ocena ryzyka, jaką bank nam przypisze. Na korzystniejsze warunki mogą więc liczyć np. osoby, posiadające pozytywną historię kredytową czy pracujące w branżach, preferowanych przez dany bank.

Warto poświęcić trochę czasu na znalezienie najlepszej oferty, gdyż rozbieżności w kosztach kredytów hipotecznych są bardzo duże. Oprocentowanie najlepszych ofert kredytów w złotych wynosi ok. 6%, a najdroższych sięga poziomu 7,74%.

Przeczytaj także: Jak wybrać firmę doradczą przy kredycie hipotecznym?

W rezultacie w przypadku kredytu na kwotę 300 000 zł, udzielonego na 30 lat, zaciągając najdroższy kredyt, zapłacimy aż o ok. 125 000 zł więcej odsetek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ubezpieczenie pomostowe

REKLAMA

Warto jednak zwrócić uwagę na pewne elementy, dotyczące kredytu na budowę domu, które mają drugorzędne znaczenie przy kredycie na zakup mieszkania. Jednym z nich jest koszt ubezpieczenia pomostowego. Jest to ubezpieczenie, płacone od momentu wypłaty kredytu do czasu ustanowienia hipoteki na rzecz banku. O ile w sytuacji kupna gotowego mieszkania ubezpieczenie to płacimy zaledwie przez kilka miesięcy, to w przypadku budowy domu okres jego obowiązywania może trwać nawet trzy lata.

Składki na ubezpieczenie pomostowe często są naliczane poprzez podwyższenie oprocentowania kredytu. Stawka, dodawana do oprocentowania, wynosi ok. 1 pkt. proc. W tym przypadku również występują jednak znaczne różnice w ofertach. Można więc znaleźć zarówno takie kredyty, gdzie koszt będzie o połowę tańszy, jak i takie, gdzie okaże się dwukrotnie droższy od podanej wartości.

Kontrola postępu prac budowlanych

Specyficzną cechą kredytu na budowę domu jest to, że zwykle nie zostaje on wypłacony jednorazowo, lecz w kilku częściach, zwanych transzami. Wypłata drugiej i kolejnych transz następuje dopiero wówczas, gdy udokumentujemy, że pieniądze z poprzedniej transzy zostały wydane zgodnie z przeznaczeniem. Warto więc zwrócić uwagę na to, w jaki sposób bank kontroluje postępy prac.

Polecamy serwis: Budżet Domowy

Część banków wysyła na budowę swoich pracowników w celu przeprowadzenia inspekcji. Wtedy trzeba liczyć się z tym, że za każdym razem, gdy inspekcja okaże się konieczna, zapłacimy prowizję. Zwykle wynosi ona ok. 200 zł.

Postęp prac może też być udokumentowany na podstawie zdjęć i dziennika budowy. Część banków wymaga przedstawienia faktur, potwierdzających, na co zostały wydane pieniądze. Jednak zwykle nie muszą one obejmować całej kwoty. Najczęściej wystarczy w ten sposób udokumentować ok. 50% poniesionych wydatków.

Aby znaleźć najlepszą ofertę kredytu hipotecznego na budowę domu, trzeba więc  poświęcić sporo czasu na porównanie ofert pod różnym kątem.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

REKLAMA

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

REKLAMA