reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty i pożyczki hipoteczne > W jakim wieku zaciągnąć kredyt hipoteczny?

W jakim wieku zaciągnąć kredyt hipoteczny?

Maksymalny okres spłaty kredytu hipotecznego dostosowany jest do wieku kredytobiorcy i jego zdolności kredytowej. Z kredytem hipotecznym wiążą się jednak pewne ograniczenia. Umowy kredytów hipotecznych pociągają za sobą dalekosiężne konsekwencje – pamiętają o tym zarówno banki, jak i Komisja Nadzoru Finansowego.

Okazuje się, że wiek ma znaczenie. Przynajmniej w przypadku kredytów hipotecznych. Każdy bank ma swoje własne reguły, dotyczące maksymalnego okresu kredytowania oraz wieku kredytobiorcy w momencie spłaty ostatniej raty zobowiązania. To jak najbardziej logiczne – trudno oczekiwać, aby bank liczył na to, że jego klient będzie spłacał raty aż do setnych urodzin. Kredytobiorcy powinni jednak pamiętać o istnieniu takich limitów, bo mają one jednoznaczne konsekwencje. Niekiedy wiek zwyczajnie dyskwalifikuje osoby, które ubiegają się o „wymarzony” kredyt. Ostrzegają przed tym eksperci.

Minimalny i maksymalny wiek kredytobiorcy

Banki najczęściej pożyczają środki w ramach kredytu hipotecznego na 30-40 lat. Bywają instytucje, stosujące krótszy limit (25 lat w Invest-Banku), kilka instytucji jednak udzieli kredytu nawet na pół wieku (Alior Bank, Getin Bank, Get Bank, Bank Ochrony Środowiska). Te najdłuższe kredyty są udzielane jedynie grupie najmłodszych kredytobiorców (maks. 30 lat).

Banki stosują także inne ograniczenie, a mianowicie maksymalny wiek kredytobiorcy w dniu spłaty ostatniej raty. Przeważnie wynosi on 70 – 75 lat, ale w niektórych instytucjach dopuszczany jest nawet wiek 80 lat (Alior Bank, Getin Bank, Bank BPH). Nieraz (m.in. w Kredyt Banku) można wydłużyć możliwość spłaty o 5 lat, wykupując ubezpieczenie na życie.

W niektórych bankach 45-latek fizycznie nie ma szans na zaciągnięcie kredytu na 30 lat. Można wysnuć więc prosty wniosek – młodszy ma lepiej, bo może zadłużyć się na dłuższy okres, a dzięki temu – płacić niższe raty. Wszystko wydaje się logiczne, istnieje tylko jedno „ale” – Rekomendacja SII. Wspomniany dokument mówi jednoznacznie, że bank ma prawo udzielać kredytów na 30, 40 czy 50 lat, ale tylko takim kredytobiorcom, którzy byliby w stanie spłacić całość swojego zobowiązania w ciągu 25 lat.

Owszem, 25-latek ma możliwość zaciągnięcia kredytu na 50 lat, ale musi wykazywać taką samą zdolność kredytową jak 45- czy 50-latek, zadłużający się na 25 lat.

Wybór okresu spłaty kredytu

Wiele osób, mimo wystarczającej wiarygodności kredytowej, nie decyduje się na zaciągnięcie zobowiązania na 15 czy 20 lat, ale spłatę kredytu rozkłada np. na 30 lat. Dlaczego? Ponieważ dzięki temu można płacić niższe raty. W sumie tacy dłużnicy oddadzą dziesiątki czy setki tysięcy złotych odsetek więcej, ale ich miesięczny budżet przynajmniej nie zostanie dotkliwie obciążony.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Chajec, Don-Siemion & Żyto Kancelaria Prawna

Kancelaria Chajec, Don-Siemion & Żyto jest zespołem wykwalifikowanych specjalistów z różnych dziedzin prawa i biznesu, charakteryzujących się praktycznym, pro-biznesowym podejściem i umiejętnością sprawnego działania, współpracujących ze sobą w biurach w Warszawie, Krakowie i Łodzi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama