REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

W jakim wieku zaciągnąć kredyt hipoteczny?

 Comperia.pl
Porównywarka finansowa nr 1
Kredyty hipoteczne przyznawane są tylko do pewnego roku życia.
Kredyty hipoteczne przyznawane są tylko do pewnego roku życia.

REKLAMA

REKLAMA

Maksymalny okres spłaty kredytu hipotecznego dostosowany jest do wieku kredytobiorcy i jego zdolności kredytowej. Z kredytem hipotecznym wiążą się jednak pewne ograniczenia. Umowy kredytów hipotecznych pociągają za sobą dalekosiężne konsekwencje – pamiętają o tym zarówno banki, jak i Komisja Nadzoru Finansowego.

Okazuje się, że wiek ma znaczenie. Przynajmniej w przypadku kredytów hipotecznych. Każdy bank ma swoje własne reguły, dotyczące maksymalnego okresu kredytowania oraz wieku kredytobiorcy w momencie spłaty ostatniej raty zobowiązania. To jak najbardziej logiczne – trudno oczekiwać, aby bank liczył na to, że jego klient będzie spłacał raty aż do setnych urodzin. Kredytobiorcy powinni jednak pamiętać o istnieniu takich limitów, bo mają one jednoznaczne konsekwencje. Niekiedy wiek zwyczajnie dyskwalifikuje osoby, które ubiegają się o „wymarzony” kredyt. Ostrzegają przed tym eksperci.

REKLAMA

Minimalny i maksymalny wiek kredytobiorcy

REKLAMA

Banki najczęściej pożyczają środki w ramach kredytu hipotecznego na 30-40 lat. Bywają instytucje, stosujące krótszy limit (25 lat w Invest-Banku), kilka instytucji jednak udzieli kredytu nawet na pół wieku (Alior Bank, Getin Bank, Get Bank, Bank Ochrony Środowiska). Te najdłuższe kredyty są udzielane jedynie grupie najmłodszych kredytobiorców (maks. 30 lat).

Banki stosują także inne ograniczenie, a mianowicie maksymalny wiek kredytobiorcy w dniu spłaty ostatniej raty. Przeważnie wynosi on 70 – 75 lat, ale w niektórych instytucjach dopuszczany jest nawet wiek 80 lat (Alior Bank, Getin Bank, Bank BPH). Nieraz (m.in. w Kredyt Banku) można wydłużyć możliwość spłaty o 5 lat, wykupując ubezpieczenie na życie.

W niektórych bankach 45-latek fizycznie nie ma szans na zaciągnięcie kredytu na 30 lat. Można wysnuć więc prosty wniosek – młodszy ma lepiej, bo może zadłużyć się na dłuższy okres, a dzięki temu – płacić niższe raty. Wszystko wydaje się logiczne, istnieje tylko jedno „ale” – Rekomendacja SII. Wspomniany dokument mówi jednoznacznie, że bank ma prawo udzielać kredytów na 30, 40 czy 50 lat, ale tylko takim kredytobiorcom, którzy byliby w stanie spłacić całość swojego zobowiązania w ciągu 25 lat.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Owszem, 25-latek ma możliwość zaciągnięcia kredytu na 50 lat, ale musi wykazywać taką samą zdolność kredytową jak 45- czy 50-latek, zadłużający się na 25 lat.

Wybór okresu spłaty kredytu

Wiele osób, mimo wystarczającej wiarygodności kredytowej, nie decyduje się na zaciągnięcie zobowiązania na 15 czy 20 lat, ale spłatę kredytu rozkłada np. na 30 lat. Dlaczego? Ponieważ dzięki temu można płacić niższe raty. W sumie tacy dłużnicy oddadzą dziesiątki czy setki tysięcy złotych odsetek więcej, ale ich miesięczny budżet przynajmniej nie zostanie dotkliwie obciążony.

25-latek znajduje się w nieco lepszej sytuacji niż 45-latek. Starszy kredytobiorca ma zdecydowanie mniejsze pole manewru, jeśli chodzi o długość okresu spłaty zobowiązania.

Dopłaty rządowe dla młodszych kredytobiorców

REKLAMA

Młodzi mogą płacić niższe raty nie tylko ze względu na dłuższy okres spłaty. Kredytobiorcy, zadłużą się w ramach programu Rodzina na Swoim, skorzystają z dodatkowych profetów – do ich rat przez 8 lat będzie dokładał się także Skarb Państwa (w ok. 40 proc.). Trzeba spełnić jednak kilka warunków, aby móc liczyć na takie finansowanie, a jednym z nich jest właśnie kryterium wieku.

Beneficjentami Rodziny na Swoim mogą być jedynie te osoby, które złożą wniosek o udzielenie kredytu z dopłatami najpóźniej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 35 lat. 40-latek nie otrzyma zatem kredytu w ramach programu. Chyba że pojmie za żonę kobietę najwyżej 35-letnią. W świetle przepisów, jeśli o kredyt występuje małżeństwo, to warunek maks. 35 lat dotyczy tylko młodszego małżonka. Zasada maksymalnego wieku nie obejmuje także osób samotnie wychowujących dzieci.

Nawet osoby, które ukończyły 50. rok życia, mogą poważnie myśleć o kredycie hipotecznym.

Mikołaj Fidziński, Comperia.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA