reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Bank > Zdolność kredytowa a Rekomendacja T – jak banki reagują na zmiany

Zdolność kredytowa a Rekomendacja T – jak banki reagują na zmiany

Wbrew oczekiwaniom Rekomendacja T nie skłoniła banków do bardziej rygorystycznego traktowania klientów i ich zdolności kredytowej. Wręcz przeciwnie, przeważająca liczba banków przyznaje kredyty większe o kilkadziesiąt, a nawet kilkaset tysięcy złotych. Rekordzistami są Bank Pocztowy i Alior Bank, gdzie podniesiono górną granicę aż o 300 tys. zł.

Już tylko miesiąc pozostał do czasu wejścia w życie zapisów Rekomendacji T, ograniczających możliwość udzielania kredytów w sytuacji, gdy rata lub suma rat przekracza 50% dochodów osoby, osiągającej dochód poniżej przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. W przypadku wyższych dochodów raty nie będą mogły być wyższe niż 65% dochodu. Po opublikowaniu tych zapisów pojawiły się obawy, że banki będą musiały zmodyfikować sposób liczenia zdolności kredytowej, co przełoży się na spadek dostępnej kwoty kredytu hipotecznego.

Już wtedy Expander uspokajał, że większość banków spełnia opisane wymagania i że niekorzystne zmiany może wprowadzić tylko kilka banków. Przypuszczenia te potwierdziły się. Z obecnych danych wynika, że nowe regulacje nie wpłynęły dotychczas na ograniczenie zdolności kredytowej. Co ciekawe, obserwujemy dokładnie odwrotną tendencję. Od momentu ogłoszenia założeń rekomendacji w większości banków wzrosła kwota kredytu, możliwa do uzyskania. Nic nie zapowiada, aby w tym ostatnim miesiącu, jaki pozostał do wejścia w życie opisywanych zapisów Rekomendacji T, sytuacja uległa istotnej zmianie.

Od lutego w największym stopniu wzrosła zdolność kredytowa osób, uzyskujących ponadprzeciętne dochody. Największe zmiany wprowadził Bank Pocztowy i Alior Bank, w których aż o ok. 300 000 zł wzrosła zdolność kredytowa 4-osobowej rodziny z dochodem 8 000 zł netto. W kolejnych dwóch – Pekao Banku Hipotecznym i Allianz Banku – maksymalna kwota kredytu wzrosła o ok. 200 000 zł. To jednak nie koniec. Spośród 28 zbadanych przez Expander banków, aż w 9 zdolność wzrosła o ponad 100 tys. zł.

Przeczytaj również: Tani kredyt hipoteczny – czy po świętach będzie gorzej?

Spadek zdolności zaobserwowano jedynie w bankach spółdzielczych – BPS, GBW i MBR – oraz w BOŚ, gdzie zmiana jest jednak minimalna. Największy – aż o 220 000 zł – miał miejsce w Mazowiecki Banku Regionalnym. Co ciekawe, w lutym to właśnie ten bank był liderem pod względem maksymalnej kwoty kredytu. Obecnie, po tak istotnym spadku, ten ostatni znalazł się poniżej średniej. Ta zmiana nie została jednak spowodowana wyłącznie zapisami rekomendacji. Najprawdopodobniej bank ten nie jest obecnie zainteresowany masowym udzielaniem kredytów hipotecznych. Wskazuje na to wysokość marży, która istotnie odbiega od ofert konkurencji. Dla przykładu dla kwoty 300 tys. zł, przy 25% wkładu własnego, marża wynosi 3%, podczas gdy średnia rynkowa to 1,75%, a najlepsza oferta – 1,05%.

Podobne zmiany miały miejsce w przypadku zdolności kredytowej rodziny o dochodach poniżej średniej krajowej. Większość banków podwyższyła zdolność kredytową. Co ciekawe, liderem wzrostów jest Gospodarczy Bank Wielkopolski, który jako jeden z nielicznych obniżył zdolność rodziny zamożnej. Ta różnica w podejściu wynika najprawdopodobniej z faktu, że bank postanowił „równać do średniej”. W lutym liczona przez niego maksymalna kwota kredytu dla rodziny osiągającej dochód na poziomie 3,5 tys. zł była istotnie niższa od przeciętnej wartości, oferowanej przez inne banki. W przypadku rodziny z wyższym sytuacja przedstawiała się odwrotnie.

Polecamy serwis: Inwestycje

W większości banków tendencja zmian nie zależała jednak od dochodów kredytobiorcy. W przypadku rodziny z niższym dochodem w czołówce, pod względem wzrostów, znajdziemy Bank Pocztowy czy Alior Bank. Największy spadek zdolności, podobnie jak w poprzednim przypadku, dotyczy Mazowieckiego Banku Regionalnego

W przypadku kredytów w euro sytuacja wygląda podobnie – tylko 4 banki dokonały obniżek. Większość jest gotowa przyznać wyższą kwotę kredytu niż w lutym. Liderem wzrostów jest Alior Bank, który rodzinie zamożnej pożyczy aż o 245 000 zł więcej. Zdolność kredytowa wzrosła więc w tym banku o ponad 50%. Dzięki temu z jednego z najbardziej ostrożnych stał się on liderem pod względem maksymalnej kwoty kredytu w euro dla rodziny zamożnej. Istotny spadek – o 145 tys. zł – zaobserwowaliśmy jedynie w BZ WBK.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Jan Majczyk

Ekonomista, prawnik, doradca podatkowy, publicysta

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama