REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wzrost inflacji wpłynie na gospodarkę?

Prawdopodobnie nie da się powstrzymać presji inflacyjnej.
Prawdopodobnie nie da się powstrzymać presji inflacyjnej.

REKLAMA

REKLAMA

W tym roku prawdopodobnie utrzyma się silna presja inflacyjna. Za rosnącą inflacją przemawiają najnowsze dane, świadczące o wzroście cen. Nie tylko prognozy banku centralnego, ale również sytuacja rynkowa wskazują na rosnącą inflację.

Od ponad roku statystyczny Polak miał prawo zapomnieć o takim pojęciu, jak cel inflacyjny. Od stycznia 2011 roku wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych oddalał się od niego coraz bardziej. Na niekorzyść konsumenta.

REKLAMA

Początkowo różnica była niewielka, szybko jednak luka między założeniami banku centralnego a rzeczywistością zwiększyła się ponad miarę, do około jednego punktu procentowego. Z punktu widzenia obywatela te dysproporcje widoczne były i są na co dzień: w sklepach, na stacjach paliw, w przypadku lokat bankowych, na liście płac. I wszystko wskazuje na to, że będą wyraźnie widoczne także w ciągu kilku, jeśli nie kilkunastu najbliższych miesięcy.

Przeczytaj także: Co może zaszkodzić kursowi waluty polskiej?

REKLAMA

Gdy inflacja w styczniu zmniejszyła się z 4,6 do 4,1 proc., spora część analityków i ekonomistów odetchnęła z ulgą. Ten stan trwał jednak bardzo krótko. Już w lutym wskaźnik cen dóbr i usług konsumpcyjnych podskoczył do 4,3 proc. Co gorsza, nic nie wskazuje na to, by sytuacja miała ulec poprawie. Wystarczy spojrzeć, na grupy towarów i usług, które najbardziej zdrożały w ubiegłym roku oraz przyjrzeć się tendencjom na giełdach towarowych oraz prognozom plonów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pomijając cukrowe szaleństwo, które mogło dokuczyć największym łasuchom, z łatwością znajdziemy kilkunastu winowajców, którzy solidnie przetrzebili nasze portfele. Na czołowej pozycji znalazły się oczywiście paliwa. W ich przypadku wzrost cen sięgnął w 2011 roku niemal 14 proc.

W pierwszych miesiącach tego roku sytuacja jeszcze bardziej się pogorszyła. W lutym 2012 roku ceny paliw były wyższe o 14,8 proc. w porównaniu do lutego 2011 roku W tym zakresie można spodziewać się niewielkiej poprawy w najbliższych dwóch miesiącach, ale jedynie pod warunkiem, że notowania ropy nie wzrosną jeszcze bardziej. Obecnie sięgają 125 dolarów za baryłkę. Na początku lutego 2011 roku wynosiły około 100 dolarów za baryłkę. Do końca kwietnia 2011 roku wzrosły do 125 dolarów.

REKLAMA

Tak zwany statystyczny efekt bazy będzie w najbliższym czasie łagodził szok, związany ze wzrostem cen ropy. Ale już od maja może on działać ponownie na niekorzyść konsumentów. Chyba, że zniknie napięcie, związane z sytuacją wokół Iranu.

W tym przypadku trudno jednak spodziewać się szybkich rozstrzygnięć. Napięcie może utrzymywać się przez wiele miesięcy, a presję na wzrost cen i sytuację w globalnej gospodarce mógłby złagodzić spadek notowań ropy na giełdach do 100-110 dolarów za baryłkę.

Choć wśród najmocniej drożejących grup znajduje się kilka rodzajów produktów spożywczych, to kluczowe znaczenie dla inflacji mają, poza paliwami, także pozostałe nośniki energii.

Spośród piętnastu poddanych przez analityków obserwacji grup towarów i usług, stanowią one niemal połowę, a wliczając w to usługi bezpośrednio związane z cenami energii – ponad 50 proc. W grupie „energetycznej” w tym roku i kolejnych latach skazani jesteśmy na coraz wyższe ceny. Nim doczekamy się powszechnego wydobycia gazu łupkowego, będziemy płacić dużo drożej za gaz ze źródeł tradycyjnych.

Polecamy serwis: Lokaty

Restrykcyjne wobec stawek za gaz stanowisko Urzędu Regulacji Energetyki nie jest w stanie powstrzymać dominującej w tym względzie tendencji. A w nieodległej perspektywie czeka nas uwolnienie rynku tego paliwa. Podobnie jest z energią elektryczną. I w tym przypadku jesteśmy skazani na wzrost cen.

Jakby tego wszystkiego było mało, pojawiają się pierwsze pesymistyczne prognozy, dotyczące cen żywności. Według szacunków ekspertów, mróz wyniszczył niemal jedną trzecią upraw zbóż ozimych i spowodował spore straty w sadach. Można mieć nadzieję na pomyślną dla rolników wiosnę, ale na razie energetyczno-spożywcza mieszanka nie wróży najlepiej ani konsumentom, ani gospodarce.

W dalszym ciągu przed niezwykle trudnym dylematem stać będzie Rada Polityki Pieniężnej. Wysoka inflacja „domaga się” podwyżki stóp procentowych, zaś zagrożenia, dotyczące tempa wzrostu gospodarczego, powinny skłaniać do łagodzenia polityki pieniężnej.

Roman Przasnyski, Open Finance

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA