REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie dojdzie do skupu obligacji

Szef Fed nie zdecydował się na skup obligacji w najbliższej przyszłości.
Szef Fed nie zdecydował się na skup obligacji w najbliższej przyszłości.

REKLAMA

REKLAMA

W piątek indeksy giełdowe przejawiały dużą nerwowość, co jest zrozumiałe w kontekście popołudniowego wystąpienia szefa Fed. Wypowiedź Bena Bernanke niestety rozczarowała, a na podjęcie konkretnych decyzji przyjdzie nam czekać do drugiej połowy września.

REKLAMA

Na warszawskim parkiecie wielkiej nerwowości jednak nie było widać. Można nawet powiedzieć, że jak na słabe zachowanie się naszego rynku w ostatnich dniach, inwestorzy radzili sobie całkiem nieźle, szczególnie w pierwszej części sesji. Na otwarciu WIG20 tracił 0,5 proc. i po niewielkim pogłębieniu spadku ruszył nieco odważniej w górę. Po dotarciu do 2312 punktów podaż jednak mocniej przycisnęła, doprowadzając do zniżki o około 1 proc. Po publikacji danych zza oceanu poprzedni dołek został jeszcze nieznacznie pogłębiony. Informację o wzroście gospodarki Stanów Zjednoczonych o 1 proc. w drugim kwartale trudno było jednoznacznie zinterpretować, szczególnie w kontekście oczekiwanego wystąpienia szefa Fed. Optymistyczna jednak z pewnością nie była, ale do większych zmian na naszym rynku nie doprowadziła. Indeks naszych blue chipów, spadający o nieco ponad 1 proc., był znacznie mocniejszy niż wskaźniki w Paryżu i Frankfurcie. Tam też reakcja była niemal niedostrzegalna.

REKLAMA

A na głównych giełdach europejskich od rana przewaga podaży była bardzo widoczna. Już po godzinie handlu wskaźniki traciły po 1 proc. W drugiej przedpołudniowej fazie osłabienia zeszły o 2 proc. poniżej czwartkowego zamknięcia, a po danych zza oceanu spadki w Paryżu i Frankfurcie sięgnęły 3 proc. Jedynie londyński FTSE szedł w dół o nieco ponad 1 proc. Przez niemal cały dzień najgorzej zachowywał się DAX. Na pozostałych parkietach spadki były mniejsze, nieznacznie przekraczając 1 proc. Po ponad 2 proc. traciły jedynie Wiedeń, Ateny i Madryt.

Przeczytaj także: Jak zrobić konwersję funduszu?

W pierwszej fazie sesji stawka naszych największych spółek była dość wyrównana. Na plusie trzymały się akcje Getinu i PGE, przed spadkiem skutecznie broniły się walory KGHM, nie oddalając się od poziomu czwartkowego zamknięcia. Od rana najsłabiej zachowywały się papiery BRE, które po południu zniżkowały o prawie 4 proc. Z czasem dołączyły do nich Kernel, GTC i TVN. O prawie 3 proc w dół szły akcje Lotosu, po 2 proc. traciły walory PZU i Tauronu.

Polecamy serwis: Lokaty

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Początek handlu na Wall Street był umiarkowanie pesymistyczny. Indeksy zniżkowały po 0,5-0,8 proc. z lekką tendencją do powiększania spadku. Na godzinę przed wystąpieniem szefa Fed wskaźniki na wszystkich giełdach niemal zamarły w bezruchu. W reakcji na pierwsze, dość ogólne deklaracje i brak zdania o QE3, indeksy poszły w dół. W Paryżu i Frankfurcie zniżka sięgała 3 proc., w Nowym Jorku 1,7-1,8 proc., w Warszawie 1,9 proc. Później jednak inwestorzy doszukali się najwidoczniej pozytywów, bo skala spadków wyraźnie się zmniejszyła. Dow Jones i S&P500 wyszły nawet nad kreskę. Wystąpienie nie rozwiało dylematów ani byków, ani niedźwiedzi. Na wyraźną reakcję rynków trzeba będzie poczekać. W piątek była ona umiarkowanie optymistyczna.

WIG20 stracił 0,04 proc., WIG wzrósł o 0,15 proc., mWIG40 o 1,2 proc., a sWIG80 o 0,52 proc. Obroty wyniosły 640 mln zł.

Roman Przasnyski, Open Finance

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA