REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Rynek finansowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Bilans niemieckiego eksportu gorszy niż oczekiwano

Ostatnimi czasy hossa na rynkach finansowych jest rezultatem dobrych notowań surowców. Sytuacja oddziałuje również na GPW. Ten stan rzeczy łatwo zaobserwować na przykładzie KGHM i PKN Orlen, które we wtorek były motorem napędzającym rynek.

Jak ustosunkować się do wahań kursowych złotego?

Rynek walutowy jest bardzo niestabilny. Można jednak wyciągnąć wnioski na podstawie jego zachowań: złoty umacnia się, choć czynniki zewnętrzne chwilowo nie sprzyjają temu. Nie ma sensu przywiązywać zbyt dużej wagi do wahań naszej waluty. Jej trend wzrostowy jest silny.

Magia surowców

Wczoraj rynek zupełnie zbagatelizował wzrost fiksingu. Popyt przewyższył podaż. Zakupiono na tyle dużo walorów, że WIG20 zdołał poprawić swoje wyniki i przewyższyć o kilka punktów listopadowe maksima. Nie zdołał jednak osiągnąć pułapu 2800 pkt., ponieważ swój sukces zawdzięczał wyłącznie sektorowi surowców.

Jakie perspektywy mają fundusze akcji zagranicznych?

Listopadowe, wyrażone w złotym stopy zwrotu z funduszy akcji zagranicznych pozostawiły wiele do życzenia z powodu deprecjacji złotego. W zeszłym miesiącu złoty stracił na wartości w stosunku do tych walut, które mają istotne znaczenie dla rynku finansowego.

REKLAMA

Zwyżka na rynkach finansowych a surowce

Widoczna na rynkach finansowych hossa jest coraz ściślej związana z rynkiem surowców. Ostatnio obserwujemy podwyżki cen towarów, co pozwoliło na niemalże całkowite odrobienie strat, poniesionych w II dekadzie listopada. Rynek surowców nadal ma przed sobą możliwość wzrostu.

Złoty nieznacznie stracił na wartości

Im bliżej końca była sesja giełdowa, tym bardziej złoty tracił na wartości. Ostatecznie notowania EUR/PLN osiągnęły poziom 4,02, zaś para USD/PLN – 3,0350. Waluty naszego regionu, w tym złoty, zareagowały na obniżenie ratingu węgierskiego długu przez agencję Moody’s. Trzeba jednak przyznać, że warszawska GPW broniła się dzielnie.

Mikołaj zwlekał z prezentem do ostatniej chwili

W piątek inwestorzy nie mogli zdecydować się, w jaki sposób zareagować na źle rokujące dane z amerykańskiego rynku pracy. W niedzielę sytuację załagodził trochę Ben Bernanke, zapewniając, że w razie potrzeby zostaną dodrukowane kolejne dolary.

Sytuacja na światowych rynkach

Ben Bernanke wyraził gotowość na zakup obligacji, jeżeli zajdzie tak potrzeba. Zapewne jest to pocieszenie dla byków, które muszą jakoś przełknąć niezadowalające dane na temat rynku pracy w USA.

REKLAMA

Najświeższe dane ADP przed nami

Jak w każdy, pierwszy piątek miesiąca, sytuacja na rynku uzależniona jest od informacji, które poznamy o godz. 14.30. Wówczas amerykański Departament Pracy opublikuje dane na temat swojego sektora. Ostatnimi czasy informacje te były szczególnie istotne, ponieważ rzutowały na decyzję FED z 3 listopada.

Ropa i Mundial wzmocniły Rosję

Warszawska giełda znów zaczęła lepiej prosperować, mimo że dwa ostatnie tygodnie były dla niej ciężkie. Przed rozpoczęciem dzisiejszej sesji GPW osiągnęła dodatni bilans, a jej wyniki poprawiły się prawie o 2 proc. W grudniu wzrosły też ceny rosyjskich akcji.

Dlaczego w listopadzie zyskały osoby, które inwestują w fundusze na min. 3–5 lat

Posiadacze funduszy inwestycyjnych, którzy są na plusie, zyskali w listopadzie na umocnieniu dolara. Najwięcej zainteresowania wśród spekulantów wzbudzały takie kraje europejskie jak Irlandia, Węgry i Hiszpania.

Czy nastąpi konsolidacja rynku walutowego?

Dziś rano pogorszyły się notowania EUR/PLN, spadając poniżej granicy 4,0000 i zniżkując w stronę 3,9860. Przed silniejszym spadkiem chroni tą parę walutową 200-sesyjna średnia krocząca. Od końca maja do połowy lipca średnia ta tamowała mocniejsze spadki EUR/PLN. Gdy ją przebito, okazała się silnym oporem.

Poprawa na rynkach finansowych

Inwestorzy zdążyli już zapomnieć o swoich niedawnych obawach. Od środy obserwujemy wyraźne odreagowanie na rynkach finansowych, które powinno mieć dzisiaj swoją kontynuację. Najbardziej może ciekawić reakcja Amerykanów na ocenę gospodarki USA w wydaniu Fed. Ta ostatnia ma się lepiej niż sądzono.

Jakie są prognozy, dotyczące koniunktury gospodarczej w Polsce?

Polskie instytucje finansowe są wrażliwe na sytuację na świecie. Nie widać końca kryzysu fiskalnego państw strefy euro, koniunktura w Chinach spowalnia, koreański konflikt staje się coraz poważniejszy. Czynniki te mają wpływ na indeks IKEF, który poszedł ponad 20 punktów w dół, osiągając poziom 5,2.

Dane gospodarcze z listopada nieźle rokują

Pierwsze dane na temat amerykańskiej gospodarki znalazły pozytywny oddźwięk na giełdzie. Wzrosły: wskaźnik PMI, ilustrujący aktywność przemysłu i zaufanie konsumentów do Conference Board. Poprawiły się także nastroje gospodarcze w strefie euro.

Konsolidacja złotego

Dziś rozpoczęła się konsolidacja złotego. Kurs EUR/PLN osiągnął poziom 4,01, zaś USD/PLN – 3,07. Polskiej walucie sprzyja opublikowany we wtorek, bardzo dobry wynik PKB w naszym kraju w III kw.

Zaskakujące wahania WIG20

Warszawska giełda przez większość dnia pozostawała odporna na sytuację, panującą na światowych rynkach. Mimo tego notowania WIG20 poszły w dół.

Czy pożyczka dla Irlandii jest panaceum na problemy w strefie euro

Wydarzenia z zeszłego tygodnia miały negatywny wpływ na notowania polskich papierów wartościowych i kurs złotego. Wyprzedaż obligacji w państwach peryferyjnych strefy euro nie skończyła się. Inwestorzy liczą się z tym, że Irlandia, a potem Hiszpania – czwarta co do wielkości gospodarka w strefie euro – powtórzą irlandzki scenariusz.

Nad Hiszpanami wisi groźba utraty mieszkań

Od 10 listopada idą w dół ceny polskich akcji. W przeciągu ponad dwóch tygodni WIG zmniejszył się z około 47,7 tys. pkt do 45,6 tys. pkt. Głównym winowajcą jest kryzys finansów publicznych, który trawi państwa Starego Kontynentu.

Rynek obligacji rozkwita – w co warto inwestować?

Na nasz rodzimy rynek obligacji oddziałują czynniki, które sprzyjają jego rozwojowi. Nie w pełni jeszcze ukształtowany – dobrze rokuje na przyszłość. Dla nas oznacza to coraz więcej możliwości na pomnożenie swojego kapitału.

Rynek złota wrażliwy na wydarzenia w Korei

Groźba konfliktu nuklearnego stała się bardziej realna po tym, jak wojska Korei Północnej zaatakowały wczoraj wyspę Yeonpyeong w Korei Południowej. W rezultacie notowania giełd azjatyckich pogorszyły się, akcje poszły w dół również na innych kontynentach. A złoto? – przybrało na wartości.

Które rynki najlepiej radzą sobie z kryzysem?

Kryzys finansowy dotknął cały świat, ale nawet jemu zdołało się oprzeć kilka rynków. Siedem światowych parkietów odnotowało indeksy powyżej szczytu z 2007 r., a obok nich – Afryka Południowa. Giełdy odzyskały poziom sprzed upadku Lehman Brothers.

Wiadomości z GPW i zagranicznych rynków

Początek tygodnia nie przyniósł stabilizacji na warszawskiej giełdzie, a inwestorzy zachowywali wszelkie środki ostrożności. Indeksy wahały się nieznacznie, idąc na zmianę w górę i w dół.

Irlandia musi oszczędzać

Wskutek porozumienia, zawartego przez EU i MFW i Irlandię, zapadła decyzja o udzieleniu tej ostatniej wsparcia. Inwestorzy nie mogli jednak wczoraj odetchnąć z ulgą – wciąż przyszłoroczny budżet tego kraju stoi pod znakiem zapytania. Pod koniec sesji giełdowej kurs EUR/USD spadł w okolice poziomu 1,3610.

Jak poradzić sobie ze światowym kryzysem?

Robert Zoellick, prezes Banku Światowego, rozważa powrót do złotego kruszcu. Miałby on pomóc w odzyskaniu światowego ładu gospodarczego. Wzorem naszych dziadków uczynilibyśmy ze złota swój punkt odniesienia.

Jakie są przyczyny wojny walutowej?

Poszczególne kraje i regiony są bardzo zróżnicowane pod względem gospodarczym i finansowym. Różnice te pogłębił jeszcze kryzys, odciskając swoje piętno na decyzjach władz monetarnych poszczególnych państw. Skutki wywołane przez kryzys stają się coraz bardziej odczuwalne, a posunięcia poszczególnych rządów nie pozostają bez znaczenia dla pozostałych.

W oczekiwaniu na dane o polskiej produkcji

Notowania złotego podczas czwartkowej sesji giełdowej były dość dobre. Para USD/PLN zdołała przebić istotne wsparcie na poziomie 2,9000, a następnie zeszła poniżej 2,8800. Minimum pary EUR/PLN uplasowało się w rejonach 3,9250.

Trendy z ostatnich miesięcy mogą mieć swoją kontynuację

Wprawdzie ruch spadkowy został zatrzymany, ale wsparcia, do których doszło na najważniejszych rynkach finansowych nie spowodowały istotnego odbicia. Amerykański S&P 500 utrzymuje się w okolicach 1180 pkt, europejski DJ Stoxx 600 w niewielkim stopniu odbił się od kilkumiesięcznej linii trendu zwyżkowego, zaś kurs EUR/USD, rynek surowców i WIG pozostają odporne na większe zmiany.

Na giełdzie bez większych zmian

W dniu dzisiejszym rynki uspokoiły, a notowania złotego nie zmieniły się w znaczący sposób. Obserwowaliśmy konsolidację kursu EUR/USD wokół poziomu 1,3500. Zarówno na światowych giełdach jak i w Polsce dzień upłynął bez większych przełomów.

Kurs USD/PLN pokonuje kluczowy opór

Wczoraj na światowym rynku malał zapał do inwestycji, wskutek czego pozycja złotego osłabiła się. W ostatnich godzinach kurs USD/PLN testował kluczowy opór na poziomie 2,90, który udało się ostatecznie pokonać.

Rynek USA a inne rynki

Ocena wiarygodności kredytowej Stanów Zjednoczonych ostatnimi czasy jest tematem spekulacji. Agencja ratingowa Moody’s dołożyła wszelkich starań, aby utwierdzić inwestorów w przekonaniu, że rating USA nie jest zagrożony.

Rynkowe dylematy

Poniedziałkowa sesja w Stanach i poranna przecena o 4 proc. na chińskim rynku okazały się bardziej niepokojące niż spadki na giełdzie, które miały miejsce na początku tygodnia. Wszystko to podsyca nerwowe nastroje na rynkach.

Tydzień pod znakiem nowych danych gospodarczych

Niebawem poznamy istotne dane, dotyczące zarówno światowej, jak i polskiej gospodarki. Wszystko to za sprawą publikacji, których można spodziewać się jeszcze w tym tygodniu.

Tydzień pod znakiem nowych danych gospodarczych

Niebawem poznamy istotne dane, dotyczące zarówno światowej, jak i polskiej gospodarki. Wszystko to za sprawą publikacji, których można spodziewać się jeszcze w tym tygodniu.

Światowe rynki – przegląd tygodnia

Miniony tydzień był bardzo ważny dla globalnego rynku finansowego i niewątpliwie będzie rzutować na jego przyszłość.

Rating USA obniżony przez Chińczyków

Po tym jak Rezerwa Federalna po raz kolejny przystąpiła do luzowania monetarnego, chińska agencja ratingowa Dagong Global Credit Rating obniżyła ocenę wiarygodności Stanów Zjednoczonych z AA do A+. Chińczycy są zdania, że wiarygodność amerykańskiego długu będzie obniżać się.

Sytuacja w Irlandii zniechęca inwestorów

Sytuacja w Irlandii i Grecji została dziś skomentowana przez Jean-Claude Junckera, stojącego na czele Eurogrupy, do której należą ministrowie finansów strefy euro. Oprócz zapewnień o tym, że władze troszczą się o redukcję długoterminowego długu, z wypowiedzi nie wynikało wiele.

Czy debiut GPW przywróci nas do codzienności?

W zeszłym tygodniu miały miejsce posiedzenia banków centralnych, przy czym zrobiło się nie mało szumu. Swoje piętno odcisnęły miliardowe stymulusy gospodarcze, a amerykański rynek pracy przez chwilę dobrze rokował, natomiast początek tygodnia nie przyniósł większych sensacji.

Nie odkładaj na wakacje, kup obligacje?

Powyższy tytuł nie jest mojego autorstwa, ale w ostatni piątek przyciągnął moją uwagę kiedy przeczytałem go na pierwszej stronie jednego z głównych źródeł informacji Warszawiaków, czyli jednej z gazet, którą można bezpłatnie otrzymać wchodząc lub wychodząc z metra. Tamten artykuł nie odnosi się co prawda do bieżącej sytuacji ekonomicznej tylko przedstawia przyszłego emeryta, który żeby nie klepać przysłowiowej biedy już dziś musi zacząć oszczędzać i jak łatwo się domyślić zaleca mu się inwestycje w obligacje skarbowe dający pewny zysk i brak ryzyka. Idea oczywiście szczytna i godna poparcia, ale rekomendacja już daleka od ideału.

Umowa przedwstępna zakupu nieruchomości na rynku wtórnym - aspekty prawne i kredytowe

Zakup nieruchomości na kredyt wiąże się z reguły z koniecznością podpisania umowy przedwstępnej. Dlaczego zapisy umowy przedwstępnej są istotne i o czym trzeba pamiętać podpisując taką umowę?

Jaki kredyt dla nauczyciela?

Banki nie mają specjalnych ofert kredytu mieszkaniowego dla nauczycieli. Ta grupa zawodowa może w niektórych bankach liczyć co najwyżej na bardziej atrakcyjną ofertę pożyczki gotówkowej. W bardziej liberalny sposób banki podchodzą do formy zatrudniania nauczycieli.

Ile dopłacimy za mieszkanie z widokiem

Każde kolejne piętro, na którym usytuowane jest mieszkanie, to dopłata kilkuset złotych za metr kwadratowy. Takie mieszkania, choć droższe zwykle o kilkadziesiąt tysięcy, łatwiej znajdują nabywców.

Możliwa nadpodaż na rynku nowych mieszkań

Czy rynek jest w stanie wchłonąć taką podaż? Dane Home Broker wskazują na wzrost liczby klientów zainteresowanych zakupem mieszkania w tym roku, jednak skala tego wzrostu jest znacznie mniejsza niż w przypadku inwestycji mieszkaniowych. Z danych dla dla czterech dużych miast (Warszawa, Wrocław Kraków, Poznań) wynika, że w sierpniu osób zainteresowanych zakupem mieszkań było o 13% więcej niż przed rokiem. W okresie styczeń-wrzesień popyt zwiększył się o niespełna 9% rok do roku.

Jaki wpływ na rynek kredytowy oraz rynek nieruchomości ma program „Rodzina na Swoim”?

Chociaż już ponad 200 lat temu Adam Smith zauważył, że niewidzialna ręka rynku jest w stanie samodzielnie sprawnie regulować rynek dóbr i usług, rządzący krajem wydają się nie zauważać tej obserwacji. Także uważane za liberalne partie polityczne prowadzą politykę, którą prezydent Stanów Zjednoczonych Ronalda Reagan określiłby słowami: „Jeżeli coś działa, opodatkuj. Jeżeli nadal działa, reguluj. Jeśli przestanie działać, dotuj”. Nikogo nie dziwi zatem fakt, iż szeroko zakrojony program „Rodzina na Swoim” ma swój istotny wpływ zarówno na rynek nieruchomości, jak i na rynek kredytów.

Komentarz po sesji giełdowej - 05.10.2010r.

Po wczorajszym wyskoku WIG20 w końcówce notowań ponad poziom kwietniowych maksimów dziś najważniejszą kwestią było o ile uda się poprawić ten rekord i czy towarzyszyć będzie temu pozytywna atmosfera na zachodnich parkietach.

Wyniki finansowe amerykańskich spółek tuż tuż

Poprzednie kwartały zachęcają, w sezonie publikacji wyników za III kwartał, do oczekiwania na pokonanie prognoz zysków przez amerykańskie spółki. Z kolei sierpniowe wydatki budowlane potwierdziły, że wciąż nie ma przełomu na rynku nieruchomości w USA.

Rynki wschodzące: poznaj najważniejsze akronimy

Rynki wschodzące, w szczególności Chiny i Brazylia, cieszą się dużą popularność wśród inwestorów. Tym samym zagraniczne fundusze, w walce o klienta, starają tworzyć nowe koszyki rozwijających państw. Mamy więc do wyboru nie tylko BRIC, ale i NEXT 11, CIVETS, czy E7. Co jednak oznaczają poszczególne skróty? Dowiesz się poniżej.

Ocena polskiej gospodarki wg finansistów IX 2010

Expander opublikował wrześniowe dane dotyczące nastrojów analityków i inwestorów giełdowych. Widać, że rosnące rynki akcji oraz kilka lepszych niż oczekiwano danych makro szybko poprawiły nastroje - Indeks Koniunktury Ekspertów Finansowych (IKEF) we wrześniu wzrósł i ponownie znalazł się powyżej zera.

Inwestycja w energię ze źródeł odnawialnych – ile możemy jeszcze zbudować?

O energetyce odnawialnej mówi się coraz więcej, wskazując możliwości rozwoju i cele, szczególnie na nieodległą perspektywę roku 2020. Mało, kiedy analizuje się, ile powinniśmy wybudować nowych mocy wytwórczych, ile będzie to kosztowało, czy jest to opłacalne i czy inwestycją w energetykę odnawialną można zainteresować nie tylko przedsiębiorstwa, ale także obywateli?

Jak zrealizować inwestycje w energetyce odnawialnej?

W 2020 r. Polska powinna osiągnąć udział energii ze źródeł odnawialnych (OZE) w stosunku do finalnego zużycia energii na poziomie 15%. Bez nowych inwestycji w sektorze zielonej energii elektrycznej, zielonego ciepła i biopaliw osiągnięcie celu nie będzie możliwe. Jak inwestować w OZE i jakie są poszczególne kroki tego typu przedsięwzięć?

REKLAMA