REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inwestycja w energię ze źródeł odnawialnych – ile możemy jeszcze zbudować?

REKLAMA

REKLAMA

O energetyce odnawialnej mówi się coraz więcej, wskazując możliwości rozwoju i cele, szczególnie na nieodległą perspektywę roku 2020. Mało, kiedy analizuje się, ile powinniśmy wybudować nowych mocy wytwórczych, ile będzie to kosztowało, czy jest to opłacalne i czy inwestycją w energetykę odnawialną można zainteresować nie tylko przedsiębiorstwa, ale także obywateli?

W Polsce obecny udział energii ze źródeł odnawialnych (OZE) w stosunku do zużycia energii finalnej brutto kształtuje się na poziomie 8%. Przekłada się to na roczną produkcję zielonej energii elektrycznej w ilości ok. 8 TWh, zielonego ciepła w ilości ok. 47 TWh (170 PJ) oraz biopaliw w ilości ok. 10 TWh (900 ktoe). PIGEO szacuje, że zużycie energii w Polsce będzie wzrastać a przy efektywnym zarządzaniu energią poziom zużycia jej w roku 2020 osiągnie poziom ok. 815 TWh. Zgodnie z dyrektywą unijną 2009/28/WE cel dla OZE w Polsce wynosi 15%. Aby go osiągnąć produkcja zielonej energii powinna, co najmniej ulec podwojeniu w stosunku do stanu obecnego. Bez nowych inwestycji skumulowanych do realizacji w ciągu 10 lat, osiągnięcie celu nie będzie możliwe. W sektorze elektroenergetyki powinien nastąpić wzrost mocy wytwórczych do 15 000 MW, z czego ok. 8500 MW stanowić będą farmy wiatrowe.

REKLAMA

Przeczytaj również: Pomysły na inwestowanie w nieruchomości

REKLAMA

Duży wzrost produkcji energii elektrycznej nastąpi także z biomasy w technologii jej współspalania z węglem. „Inwestycje” w taką generację energii nie przekładają się jednak w nowe i wydajne moce wytwórcze. Szacuję się także wzrost instalacji na biogaz (do 1650 MW) oraz na bioodpady (do 230 MW) i małej energetyki wodnej (do 530 MW). Realizacja tych celów nie będzie możliwa bez konieczności wprowadzenia usprawnień w procedurach administracyjno-prawnych, w tym szczególnie w zakresie planowania przestrzennego z uwzględnieniem lokalizowania jednostek OZE, wprowadzenia gwarantowanego przyłączenia do sieci dla generacji małej mocy oraz wprowadzenia długiej polityki dla systemów wsparcia, znacznie dłuższej niż funkcjonujące do roku 2017 zielone certyfikaty. Bez wprowadzenia uzależnienia systemów wsparcia od rodzaju źródła (np. system cen gwarantowanych) rozwój na szerszą skalę takich źródeł jak fotowoltaika, czy geotermia a nawet biogaz rolniczy, czy mała energetyka wodna nie będzie możliwy.

Na sfinansowanie wszystkich nowych inwestycji we wszystkich sektorach energii niezbędne będą wydatki sięgające średnio rocznie ok. 2,7 mld euro. Co prawda większe przedsięwzięcia sfinansują inwestorzy przy udziale banków, jednakże duży udział w rozwoju sektora OZE będą mieli także obywatele inwestujący w pompy ciepła, kolektory słoneczne, czy przydomowe wiatraki mniejszej mocy.

Michał Ćwil, Polska Izba Gospodarcza Energii Odnawialnej

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wsparcie dla firm rozwijających się - ulga na innowacyjnych pracowników

Ulga na innowacyjnych pracowników jest przeznaczona dla podatników prowadzących działalność badawczo-rozwojową, przez którą zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy CIT rozumie się działalnością twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Transformacja zaczyna się od lidera

Rozmowa z Krzysztofem Witkowskim, partnerem w EY Academy of Business, o tym, dlaczego inwestycje w rozwój power skills są dziś konieczne dla wzrostu organizacji

Karty sportowe to przepis na zdrowie

W dzisiejszym biznesie wsparcie aktywności fizycznej przez pracodawców to nie tylko benefit, ale strategiczna inwestycja w zdrowie, zaangażowanie i efektywność pracowników. Regularna aktywność fizyczna wpływa korzystnie na zdrowie, wydajność, zadowolenie oraz atmosferę w pracy. To zadanie dla działów HR, które mogą wprowadzać proste rozwiązania, jak aktywne przerwy czy dostęp do programów fitness. 

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości [KOMENTARZ]

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości. Komentuje Monika Piątkowska, doradca podatkowy w e-pity.pl.

REKLAMA

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? [Poradnik]

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? Oto poradnik dla przyszłych właścicieli salonów kosmetycznych.

Przedsiębiorcy z terenów objętych powodzią mogą opłacić składki do 15 września 2025 r.

Za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 r. składki można opłacić w terminie do 15 września 2025 r. Do opłaconych w ten sposób składek nie będą naliczane odsetki za zwłokę. Kiedy ZUS może umorzyć składki?

Wypalenie zawodowe to już problem występujący w każdej firmie. Jak można zminimalizować jego skutki

82 proc. pracowników jest dziś narażonych na wypalenie zawodowe, wynika z badania firmy Mercer przeprowadzonego w sierpniu tego roku. Wszelkie okoliczności, od warunków pracy po sytuację rodzinną i zagrożenia klimatyczne, nie są sprzyjające zmarginalizowaniu tego zjawiska.

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców. Od 1 listopada 2024 r. przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z wakacji składkowych. Jakie są warunki, by skorzystać z wakacji składkowych? Gdzie należy złożyć wniosek?

REKLAMA

ZUS umorzy składki przedsiębiorcom dotkniętym przez powódź. Wnioski o pomoc będą traktowane priorytetowo

Przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogą składać wnioski do ZUS nie tylko o odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie na raty, ale także o ich umorzenie. Jak uzyskać pomoc?

Branża winiarska walczy o uregulowanie sprzedaży przez internet

- Handel alkoholem przez Internet przypomina dziś prawdziwy Dziki Zachód, zależy nam na zapanowaniu nad tym chaosem i jasnych zasadach dla wszystkich - mówią przedsiębiorcy z branży winiarskiej i apelują o uregulowanie kwestii sprzedaży ich produktów przez internet. Pismo w tej sprawie trafiło właśnie do Ministerstwa Rolnictwa. Na ewentualnych zmianach najbardziej zyskaliby mali, krajowi producenci wina, miodu pitnego czy cydru, którzy bez możliwości sprzedawania swoich produktów za pomocą internetu – są praktycznie skazani na niebyt. Najdobitniej pokazał to czas pandemii. 

REKLAMA