REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy debiut GPW przywróci nas do codzienności?

Paweł Cymcyk
Menedżer Komunikacji Inwestycyjnej ING TFI S.A.

REKLAMA

REKLAMA

W zeszłym tygodniu miały miejsce posiedzenia banków centralnych, przy czym zrobiło się nie mało szumu. Swoje piętno odcisnęły miliardowe stymulusy gospodarcze, a amerykański rynek pracy przez chwilę dobrze rokował, natomiast początek tygodnia nie przyniósł większych sensacji.

REKLAMA

Z rana byki próbowały wypchnąć WIG20 na nowe maksima, ale słabnące zachodnie pakiety im to uniemożliwiły. Następnie podaż przeszła do ofensywy i do samego końca systematycznie spychała WIG20 na coraz to niższe poziomy. Cały spadkowy obraz handlu został wypaczony przez fiksing, po którym indeks powrócił do poziomu neutralnego.

REKLAMA

Ten tydzień, pod względem danych makroekonomicznych, prezentuje się znacznie słabiej niż ostatni, a dodatkowo informacje, które dziś spłynęły na rynek, nie napawały optymizmem. Niemiecka produkcja przemysłowa we wrześniu spadła o 0,8 proc., a spodziewano się wzrostu tego wskaźnika. Widać, że umacniające się euro zaczyna odciskać swoje piętno na produkcji, chociaż zgodnie z innymi dzisiejszymi danymi o niemieckim eksporcie, ten segment trzyma się jeszcze bardzo dobrze i rośnie. Wynika to z prostego faktu, że obecnie eksportuje się wcześniej zamówione i wyprodukowane towary, więc efekt spadku produkcji będzie widoczny dopiero za 2-3 miesiące. 

Dowiedz się także: Jakie są czynniki inwestowania według Johna Neffa

Przy pustym kalendarium gracze przypomnieli sobie o rosnących rentownościach obligacji krajów peryferyjnych strefy Euro. Co prawda, w poprzednim tygodniu te problemy z finansowaniem wyraźnie się powiększyły, ale wtedy najważniejszy był FED i jego drukarka, więc taniejące papiery dłużne nie były ciekawe. Dziś wróciły na czołówki, ale nikt (na razie) nie mówi o żadnym ryzyku bankructwa, a jedynie o przejściowych problemach, więc jak tylko pojawi się coś ciekawszego, to temat zniknie, a wraz z nim ten element ryzyka.

Polecamy serwis: Lokaty

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Tak jak międzynarodowe media koncentrowały się na zastępczym temacie taniejących obligacji Irlandii i Portugalii, tak wszyscy krajowi inwestorzy zajmowali się dziś wróżeniem z fusów, o ile to procent zdrożeją akcje na jutrzejszym debiucie GPW. Temat zmonopolizował całe media, ale już jutro po wielkim debiucie wrócimy do codzienności.

Chociaż dzisiejsza sesja nie przyniosła żadnych istotnych zmian na indeksie największych spółek, to nawet przy istotnie mniejszych obrotach warto zwrócić uwagę, że szerokość popytu na rynku, mierzona ilością spółek rosnących, zanotowała wyraźną poprawę. Takie sesje często są zapowiedzią lepszego okresu dla małych i średnich spółek, które ostatnio zachowywały się co najwyżej średnio, chociaż w tej chwili nie ma jeszcze ku temu wyraźnych przesłanek..

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy zbyt beztrosko podchodzą do cyberkryminalistów?

Firmy lekkomyślnie podchodzą do kwestii cyberbezpieczeństwa? Z raportu „State of Enterprise Cyber Risk in the Age of AI 2024” wynika. że co dziesiąta firma nigdy nie przeprowadziła audytu swoich systemów, a połowa sprawdza zabezpieczenia raz w tygodniu lub rzadziej. A aż 65 proc. firm działa na podstawie przestarzałych, co najmniej dwuletnich, planów. 

ZPP chce zmian w akcyzie na wyroby tytoniowe i e-papierosy

Przedsiębiorcy są zaskoczeni nieoczekiwaną zmianą przepisów podatkowych dotyczących akcyzy na wyroby tytoniowe. Przedstawiciele Związku Przedsiębiorców i Pracodawców alarmują, że zmiany wprowadzane są w niewłaściwy sposób. Mają swoje propozycje. 

Upór czy rezygnacja? O skutecznych strategiach realizacji celów

16 października w godzinach 10:00-12:00 zapraszamy na debatę „Upór czy rezygnacja? O skutecznych strategiach realizacji celów”.

MRiRW: Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r.

Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r. W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowane zostały projekty rozporządzeń określających stawki poszczególnych płatności bezpośrednich podstawowych oraz ekoschematów obszarowych (bez ekoschematu Dobrostan zwierząt).

REKLAMA

Liderzy Eksportu nagrodzeni podczas Gali PAIH Forum Biznesu

Najlepsi polscy eksporterzy wyłonieni. Za nami rozdanie nagród Lidera Eksportu PAIH. Wyróżnienia w czterech kategoriach były kluczowymi punktami gali, która zakończyła pierwszy dzień trwającego PAIH Forum Biznesu.

PAIH Forum Biznesu 2024 wystartowało!

Rozpoczęło się wyjątkowe spotkanie przedsiębiorców, reprezentantów regionów i instytucji rozwoju, czyli PAIH Forum Biznesu 2024. Na wydarzenie zarejestrowało się łącznie niemal 5000 osób, a już pierwszy dzień imprezy zgromadził na PGE Narodowym setki firm z sektora MŚP, dziesiątki przedstawicieli świata polityki i nauki oraz licznych ekspertów PAIH i innych instytucji otoczenia biznesu. Warszawa stała się właśnie centrum polskiej przedsiębiorczości.

Emigracja zarobkowa. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści?

Emigracja zarobkowa na świecie. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści? W tym roku na podium znalazła się Australia, wyprzedzając dotychczasowego lidera – Kanadę. A gdzie można znaleźć najwięcej specjalistów z Polski? 

Jak ulga na ekspansję wspiera przedsiębiorców w zdobywaniu nowych rynków?

Ulga na ekspansję, która weszła w życie 1 stycznia 2022 roku. Jej celem jest wspieranie przedsiębiorców w zwiększaniu przychodów ze sprzedaży produktów, szczególnie poprzez rozszerzenie działalności na nowe rynki. Mimo że ulga na ekspansję pozwala zaoszczędzić do 190 tys. złotych rocznie, w praktyce okazała się mało popularna – w 2022 roku skorzystało z niej jedynie 224 podatników CIT. To pokazuje, że pomimo potencjalnie dużych korzyści, ulga wciąż nie cieszy się szerokim zainteresowaniem wśród przedsiębiorców.

REKLAMA

Fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną? Ekspertka krytycznie o planach Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów planuje zmiany w opodatkowaniu fundacji rodzinnych od 2025 r. Zdaniem ekspertki dr Anny Marii Panasiuk proponowane przez resort finansów zmiany idą za daleko, a ich wprowadzenie może doprowadzić do tego, że fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną.

Rewolucja w VAT dla małych podatników: nowe zwolnienie podmiotowe daje korzyść w obrotach z zagranicą

To będzie rewolucyjna nowelizacja ustawy VAT. Teraz nawet niewielka sprzedaż zagranicę np. przez platformę internetową wymusza płacenie VAT – formalnie nawet od osób nie prowadzących działalność gospodarczą i fiskus może skutecznie podatku dochodzić.

REKLAMA