REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bilans niemieckiego eksportu gorszy niż oczekiwano

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnimi czasy hossa na rynkach finansowych jest rezultatem dobrych notowań surowców. Sytuacja oddziałuje również na GPW. Ten stan rzeczy łatwo zaobserwować na przykładzie KGHM i PKN Orlen, które we wtorek były motorem napędzającym rynek.

Zwyżki ich kursów przełożyły się na 0,6 pkt proc. wzrost indeksu WIG. Ostatecznie zakończył on dzień na 0,4-proc. plusie. Bez tych dwóch firm wczorajsze notowania giełdy poszłyby w dół. Dobrze obrazuje to zmiana indeksu cenowego, w którym wszystkie notowane spółki mają taki sam udział. Spadł on wczoraj o 0,3%.

REKLAMA

Wpływ zwyżki surowców obserwujemy też w skali globalnej. Te parkiety, gdzie spółki paliwowe i wydobywcze mają znaczący udział, zachowują się ostatnio znacznie lepiej niż te, gdzie struktura sektorowa jest inna. W uproszczeniu można tu przeciwstawić giełdę turecką i rosyjską. W pierwszym przypadku kluczową rolę odgrywają firmy finansowe, w drugim – surowcowe. My obserwujemy inną sytuację. Realizacja zysków na walorach KGHM zabiera indeksowi WIG 0,16 pkt proc. z 0,5% zniżki.

Dowiedz się także: Dlaczego sektor usług jest tak bardzo obiecujący?

Z punktu widzenia kondycji europejskiej gospodarki istotne są podane dziś dane o bilansie handlowym Niemiec w październiku. Kraj ten odnotował nadwyżkę 14,3 mld euro, niższą od spodziewanej, która miała wynosić 15 mld USD, a miesiąc wcześniej – 15,3 mld USD. Eksport zmniejszył się o 1,1% w skali miesiąca, choć liczono na wzrost. Handel zagraniczny jest dla Niemiec bardzo ważny z kilku powodów. W dużym stopniu bazuje na nim silne ożywienie niemieckiej gospodarki. Jednocześnie handel ten odzwierciedla wpływ umocnienia euro – obecnie o 9% w skali roku – na atrakcyjność europejskiego eksportu oraz pokazuje, jaki jest popyt na rynkach rozwijających się, gdzie Niemcy sporo sprzedają.

Polecamy serwis: Lokaty

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Październik to już trzeci miesiąc w II połowie tego roku, w którym następuje spadek niemieckiego eksportu. Tymczasem Chiny planują wznieść trzeci co do wysokości wieżowiec świata, co świadczy o tym, że tamtejszy rynek nieruchomości tętni życiem.

Rynki nieruchomości w USA i Chinach

REKLAMA

Rentowność amerykańskich obligacji 10-letnich podniosła się wczoraj do najwyższego poziomu od ponad 5 miesięcy. Sięgnęła blisko 3,2%. To konsekwencja rosnących cen surowców, wzmacniających obawy przed podniesieniem się inflacji, jak również pochodna nadziei inwestorów na utrzymanie wyraźnego ożywienia gospodarczego. W październikowym dołku dochodowość 10-latek była niższa niż 2,4%. Wzrost rentowności, w oparciu o którą wyznacza się koszt kredytów hipotecznych, to niedobra wiadomość dla rynku nieruchomości w USA.

Potwierdzeniem rozgrzania chińskiego rynku nieruchomości są plany budowy trzeciego, najwyższego budynku na świecie. Shanghai Greenland Group planuje zainwestować 4,5 mld USD w projekt 606-metrowej wieży, która będzie oferować 3 mln metrów kwadratowych powierzchni. Zostanie ona postawiona w mieście Wuhan, 900 km na zachód od Shanghaju. Zostaną w niej ulokowane luksusowe hotele, apartamenty oraz centrum konferencyjne. Budowa ma zostać zakończona za 5 lat.

Źródło: Zespół Analiz Home Broker

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA