Bilans niemieckiego eksportu gorszy niż oczekiwano
REKLAMA
REKLAMA
Zwyżki ich kursów przełożyły się na 0,6 pkt proc. wzrost indeksu WIG. Ostatecznie zakończył on dzień na 0,4-proc. plusie. Bez tych dwóch firm wczorajsze notowania giełdy poszłyby w dół. Dobrze obrazuje to zmiana indeksu cenowego, w którym wszystkie notowane spółki mają taki sam udział. Spadł on wczoraj o 0,3%.
REKLAMA
Wpływ zwyżki surowców obserwujemy też w skali globalnej. Te parkiety, gdzie spółki paliwowe i wydobywcze mają znaczący udział, zachowują się ostatnio znacznie lepiej niż te, gdzie struktura sektorowa jest inna. W uproszczeniu można tu przeciwstawić giełdę turecką i rosyjską. W pierwszym przypadku kluczową rolę odgrywają firmy finansowe, w drugim – surowcowe. My obserwujemy inną sytuację. Realizacja zysków na walorach KGHM zabiera indeksowi WIG 0,16 pkt proc. z 0,5% zniżki.
Dowiedz się także: Dlaczego sektor usług jest tak bardzo obiecujący?
Z punktu widzenia kondycji europejskiej gospodarki istotne są podane dziś dane o bilansie handlowym Niemiec w październiku. Kraj ten odnotował nadwyżkę 14,3 mld euro, niższą od spodziewanej, która miała wynosić 15 mld USD, a miesiąc wcześniej – 15,3 mld USD. Eksport zmniejszył się o 1,1% w skali miesiąca, choć liczono na wzrost. Handel zagraniczny jest dla Niemiec bardzo ważny z kilku powodów. W dużym stopniu bazuje na nim silne ożywienie niemieckiej gospodarki. Jednocześnie handel ten odzwierciedla wpływ umocnienia euro – obecnie o 9% w skali roku – na atrakcyjność europejskiego eksportu oraz pokazuje, jaki jest popyt na rynkach rozwijających się, gdzie Niemcy sporo sprzedają.
Polecamy serwis: Lokaty
Październik to już trzeci miesiąc w II połowie tego roku, w którym następuje spadek niemieckiego eksportu. Tymczasem Chiny planują wznieść trzeci co do wysokości wieżowiec świata, co świadczy o tym, że tamtejszy rynek nieruchomości tętni życiem.
Rynki nieruchomości w USA i Chinach
REKLAMA
Rentowność amerykańskich obligacji 10-letnich podniosła się wczoraj do najwyższego poziomu od ponad 5 miesięcy. Sięgnęła blisko 3,2%. To konsekwencja rosnących cen surowców, wzmacniających obawy przed podniesieniem się inflacji, jak również pochodna nadziei inwestorów na utrzymanie wyraźnego ożywienia gospodarczego. W październikowym dołku dochodowość 10-latek była niższa niż 2,4%. Wzrost rentowności, w oparciu o którą wyznacza się koszt kredytów hipotecznych, to niedobra wiadomość dla rynku nieruchomości w USA.
Potwierdzeniem rozgrzania chińskiego rynku nieruchomości są plany budowy trzeciego, najwyższego budynku na świecie. Shanghai Greenland Group planuje zainwestować 4,5 mld USD w projekt 606-metrowej wieży, która będzie oferować 3 mln metrów kwadratowych powierzchni. Zostanie ona postawiona w mieście Wuhan, 900 km na zachód od Shanghaju. Zostaną w niej ulokowane luksusowe hotele, apartamenty oraz centrum konferencyjne. Budowa ma zostać zakończona za 5 lat.
Źródło: Zespół Analiz Home Broker
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.