reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty i pożyczki hipoteczne > Umowa przedwstępna zakupu nieruchomości na rynku wtórnym - aspekty prawne i kredytowe

Umowa przedwstępna zakupu nieruchomości na rynku wtórnym - aspekty prawne i kredytowe

Zakup nieruchomości na kredyt wiąże się z reguły z koniecznością podpisania umowy przedwstępnej. Dlaczego zapisy umowy przedwstępnej są istotne i o czym trzeba pamiętać podpisując taką umowę?

Umowa przedwstępna zakupu nieruchomości, jak sama nazwa wskazuje, reguluje warunki dojścia do skutku umowy przeniesienia własności, czyli umowy przyrzeczonej. Od stron umowy zależy jaką treść i zakres będzie miała taka umowa, ale wskazane jest, aby regulowała istotne postanowienia umowy przyrzeczonej. Umowa przedwstępna w sposób naturalny określa warunki dojścia do skutku umowy przyrzeczonej.

Nawet w najbardziej minimalistycznej wersji umowy przedwstępnej należy pamiętać o :

  • określeniu przedmiotu umowy oraz jego cen,
  • zawarciu docelowych terminów.

Istotne jest, aby został opisany status prawny przedmiotu umowy wraz ze wskazaniem tytułu własności oraz oznaczeniem jego księgi wieczystej. Jeżeli występują ograniczone prawa rzeczowe (np. hipoteka, służebności) lub wady prawne nieruchomości to powinny być również opisane. 

Ustalenie terminu zawarcia umowy przyrzeczonej ma bezpośredni związek z procesem kredytowym. Należy pamiętać, aby termin ten uzależnić od okresu oczekiwania na przyznanie kredytu. W zależności od banku oraz bieżącej sytuacji na rynku kredytowym termin ten może wynosić od 2 do nawet 10 tygodni. Im odleglejsza data zawarcia umowy przyrzeczonej, tym więcej szans na uzyskanie korzystnego kredytu.

Dodatkowymi, często stosowanymi, elementami umowy przedwstępnej są zabezpieczenia w postaci zadatku lub zaliczki albo kary umowy z tytułu nie dojścia do skutku umowy przyrzeczonej. Zapisy te mają na celu wzmocnienie woli stron oraz uprawdopodobnienie sfinalizowanie transakcji. W przeciwnym wypadku strona, która doprowadza do zerwania umowy ponosi konsekwencje finansowe na rzecz drugiej strony. 

Dowiedz się Zadatek czy zaliczka - co jest korzystniejsze

Co do zasady strony mogą zawrzeć umowę przedwstępną w dowolnej formie. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, iż w zależności od tego czy umowa przedwstępna zostanie zawarta w tej samej formie co umowa przyrzeczona czy też w innej formie, prawo przewiduje różne skutki prawne. Dla zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości przewidziana jest forma aktu notarialnego pod rygorem nieważności. Dla umowy przedwstępnej taki rygor już nie obowiązuje. Jeśli jednak strony zawrą umowę przedwstępną również w formie aktu notarialnego, to druga strona może dochodzić zawarcia umowy przyrzeczonej. A zatem gdyby kontrahent uchylał się od zawarcia umowy przyrzeczonej, strona uprawniona do zawarcia takiej umowy może wystąpić do sądu z pozwem o zawarcie umowy sprzedaży nieruchomości. Sąd uwzględni powództwo, gdy warunki tej umowy zostały już wcześniej poprawnie ustalone w umowie przedwstępnej (dokładnie określona nieruchomość i cena) oraz gdy umowa ta została zawarta w formie aktu notarialnego.

Umowa przedwstępna może zostać zawarta także w innej formie, nawet w formie zwykłej pisemnej i nie spowoduje to nieważności umowy przedwstępnej. W takim jednak przypadku – gdy chodzi o sprzedaż nieruchomości, a kontrahent uchyla się od jej zawarcia – strona uprawniona nie będzie mogła dochodzić przed sądem zawarcia umowy przyrzeczonej.

Polecamy bezpłatne wzory umów >>

Umowa przedwstępna, nie ma doniosłości prawnej właściwej umowy kupna - sprzedaży, ale od ustaleń i terminów w niej zapisanych niejednokrotnie zależy czy transakcja dojdzie do skutku oraz jakie konsekwencje ponoszą strony umowy w sytuacji przeciwnej. Dobrze wynegocjowana i sporządzona umowa przedwstępna powinna chronić w równym stopniu tak zbywcę jak i nabywcę nieruchomości.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wilk Latkowski Doradcy Podatkowi i Radcowie Prawni

Nowoczesna kancelaria doradztwa podatkowego i prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama