REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Rodzina na Swoim, Stopy procentowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Byki nie w formie

W czwartek parkiet zachowywał się bardzo podobnie jak w środę. Indeks przez wiele godzin czaił się w rejonie z poprzedniego zamknięcia, aby skończyć dzień nerwowo. Ostatnie odbicie nastąpiło głównie dzięki surowcom, tymczasem dane z amerykańskiego rynku nie napawają optymizmem, notowania miedzi i ropy poszły w dół, a walory KGHMu, ORLENu, LOTOSU i całego WIG20 nie miały zbyt wielu powodów do zwyżek.

Zagraniczne rynki finansowe osłabiły złotego

Podczas wczorajszej konferencji prasowej Marek Belka zrobił aluzję do tego, że można spodziewać się kolejnych podwyżek stóp procentowych, a RPP podejmie dalsze kroki w tej kwestii, ale nie umocniło to złotego. Rodzima waluta pozostała obojętna na słowa szefa NBP, który podkreślił, że złoty ma potencjał do aprecjacji. Nowością w informacji prasowej było zaakcentowanie faktu, że narasta presja płacowa.

Stopy procentowe podniesione

Ze względu na to, że środa rozpoczęła się w duchu oczekiwań na podniesienie stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej, kurs EUR/PLN podlegał zwiększonym wahaniom. W pierwszej połowie dnia zaliczył lekką zwyżkę, co należy wiązać z bliskością istotnego wsparcia na poziomie 3,8550, które znajduje się w dolnym ograniczeniu długoterminowego kanału spadkowego.

Warszawska giełda w świetnej formie

Giełda Papierów Wartościowych jest na dobrej drodze do tego, żeby ponownie osiągnąć szczyt trendu zwyżkowego, który rozpoczął się w lutym 2009 r. i pobić nowe rekordy. Sprzyja temu sytuacja na światowych rynkach – dobre rokowania dla euro, surowców i akcji. Indeks WIG zdobył już blisko 48,5 tys. pkt. Ostatnio tak wysoką wartość osiągnął wiosną 2008 r.

REKLAMA

Złoty czeka na komunikat RPP

WIG20 poszybował w górę

Spokój, który ogarnął rynek w poniedziałek, nie trwał wiecznie. We wtorek inwestorzy rzucili się do zakupów. Rano nastąpiło dynamiczne wzmocnienie europejskich parkietów, co wywindowało polskie indeksy w górę.

Czy single mogą liczyć na pieniądze w ramach programu „Rodzina na swoim”?

Projekt zmian programu „Rodzina na swoim” nie jest korzystny dla kupujących. Nie będzie można przebierać w ofertach, ponieważ do RnS będą kwalifikować się tylko najtańsze, nieliczne mieszkania. Cieszące się dużą popularnością lokale używane nie zostaną objęte dofinansowaniem, a największy problem ze znalezieniem jakiejkolwiek oferty, która kwalifikowałoby się do programu, będą mieć single.

Wyniki notowań EUR/PLN nadal słabe

Para EUR/PLN rozpoczęła dzisiejszy dzień z niskimi notowaniami w rejonie 3,8600. Jej kurs trzyma się blisko dolnego ograniczenia szerokiego kanału spadkowego, który można zaobserwować na dziennym wykresie już od kwietnia ur. To na tym poziomie znajduje się istotne wsparcie.

REKLAMA

Dlaczego realne ceny mieszkań idą w dół?

W styczniu po raz pierwszy od pół roku wzrósł poziom optymizmu na rynku nieruchomości. Obecnie 66% doradców spodziewa się wzrostu cen w perspektywie 12 miesięcy. Uwzględniając jednak inflację, możemy mówić o przecenie w Warszawie, Trójmieście, Wrocławiu i Krakowie. Pretendentem do wzrostów pozostają Katowice.

Notowanie złotego stabilne

Notowania naszej rodzimej waluty wahały się zaledwie o dwa grosze w stosunku do dolara amerykańskiego i franka. Tylko kurs GBP/PLN wybił się z tego grona, idąc do góry o 4 grosze. W atmosferze oczekiwań na wtorkową publikację danych o brytyjskiej inflacji konsumentów (CPI) umocnił się funt. Dopiero jutrzejsza publikacja może zahamować presję inflacyjną na wyspach.

Kontynuacja umocnienia dolara

Dolar rozpoczął nowy tydzień od kontynuacji umocnienia względem wybranych walut, które nastąpiło w piątek. Amerykańska waluta zajęła lepszą pozycją, toteż wzrosła wartość koszyka dolarowego, odzwierciedlanego przez indeks BOSSA USD.

Dlaczego w pierwszej połowie stycznia nastąpiły wzrosty eurodolara?

Perspektywa podwyżki stóp procentowych w Polsce nadal odbija się na rodzimym rynku walutowym. Atmosferę podtrzymują wypowiedzi prezesa NBP jak i innych członków Rady Polityki Pieniężnej, które nastąpiły w ostatnim czasie, a ich wydźwięk jest dość jednoznaczny. Wszystko wskazuje na to, że już wkrótce nastąpi zaostrzenie polityki pieniężnej.

Byki nieco w tyle za niedźwiedziami

Rynki odetchnęły z ulgą po zakończonych przetargach portugalskich i hiszpańskich papierów, ale na niewiele się to zdało, z punktu widzenia akcjonariuszy. Już wkrótce nad tymi ostatnimi zaczęła brać górę potrzeba pozbycia się akcji.

Eurodolar usiłuje odrobić straty

W czwartek notowania głównej pary walutowej odznaczały się sporą dynamiką. W piątek sytuacja nieco się uspokoiła. Mimo że nastąpił istotny, 2-3 procentowy, jednodniowy wzrost, para EUR/USD nie wykazywała zainteresowania korektą.

Doral wciąż pod wrażeniem danych o bezrobociu

W piątek rano dolar ponownie stracił na wartości. Nadal reaguje w ten sposób na niezbyt dobre dane o cotygodniowym bezrobociu. Nie bez powodu Bernanke zapewnia, iż nie należy liczyć na szybką poprawę na rynku pracy, chociaż ożywienie wzrasta.

Dolar wyraźnie stracił na wartości

Pomyślny przebieg aukcji portugalskich obligacji w środę i hiszpańskich obligacji w czwartek położył kres obawom, związanym z ewentualnym „bailoutem” na Półwyspie Iberyjskim. Rynkom zamarzyła się bardziej zdecydowana korekta na euro. Oliwy do ognia dolał J.C.Trichet, zapewniając, że poziom inflacji CPI w ciągu najbliższych miesięcy nie spadnie poniżej 2,0 proc. r/r, a bank centralny powinien trzymać rękę na pulsie rynku.

Czwartek w duchu danych na temat inflacji

W czwartek sesja nie upłynęła w cieniu obaw, związanych ze sprzedażą hiszpańskich i włoskich obligacji. Niepokoje te były dużo mniejsze, w porównaniu z atmosferą, poprzedzającą portugalską aukcję. Tym razem zachodnie parkiety cechowała stabilność, a WIG20 nie oddalał się zbytnio od granic z poprzedniego zamknięcia. Co prawda pod koniec dnia popyt na niego spadł, ale indeks wrócił do formy przed i na fixingu.

Obligacje Portugalii sprzedane

Mamy już za sobą przetarg 3-letnich i 10-letnich, portugalskich obligacji. Rozeszły się wszystkie papiery o wartości 1,25 mld EUR, przy czym największy popyt był na te o dłuższym terminie wykupu. Można mówić o stosunku popytu do podaży 3,2, W porównaniu z listopadowym przetargiem średnia rentowność poszła w dół, wynosząc 6,719 proc.

Presja inflacyjna na rynkach wschodzących

Tajlandia wprowadziła kolejną podwyżkę stóp procentowych; to już czwarta w ciągu ostatnich 7 miesięcy. Koszt pieniądza zwiększył się o 0,25 pkt proc., wzrastając do 2,25%. Większość analityków była przygotowana na taki scenariusz. Presja inflacyjna coraz mocniej bowiem daje o sobie znać na rynkach wschodzących.

Zwyżka euro przed aukcją portugalskich obligacji

Dziś o godz. 11.45 poznamy wyniki aukcji portugalskich obligacji o wartości 1,25 mld EUR. Niepewność wyników podkręca wzrost wartości euro. Może mieć to związek z niedawną deklaracją Chin i Japonii. Oba kraje przejawiają zainteresowanie europejskimi papierami wartościowymi.

Wtorek udany dla złotego

Rynek nie obfitował dzisiaj w żadne, istotne wskaźniki makro. Kursy większości par walutowych, z eurodolarem na czele, nie podlegały znaczącym wahaniom. Natomiast złoty zdecydowanie umocnił się.

Wypowiedź Bratkowskiego umocniła złotego

Złoty nie mógł pozostać obojętny na wypowiedź Andrzeja Bratkowskiego. Członek Rady Polityki Pieniężnej orzekł, że dla gospodarki najkorzystniejszy byłby kurs EUR/PLN na poziomie 3,70-3,80, a do końca roku wartość złotego może wzrosnąć nawet do 3,50.

Portugalia: nie ma rozmów na temat pomocy ze strony UE

Dwa czynniki złożyły się na poniedziałkowe spadki, od których europejskie rynki rozpoczęły nowy tydzień. Po pierwsze, piątkowa sesja w Stanach wypadła mizernie, ponieważ dane z tamtejszego rynku pracy nie sprostały oczekiwaniom inwestorów. Po drugie, obserwujemy eskalację obaw, związanych z problemami finansowymi Portugalii.

Jak kształtował się krajowy rynek walutowy w grudniu 2010?

W drugiej połowie grudnia kurs EUR/PLN mieścił się w wąskim przedziale 3,9500 – 4,0000 i poddawał się stabilizacji, która miała miejsce w wyniku spadku aktywności inwestorów i ograniczenia zmienności notowań głównych par walutowych.

Dlaczego znakomite dane z początku stycznia niewiele pomogą giełdom?

Pierwszy tydzień nowego roku był inny niż zawsze, ponieważ dla inwestorów trwał krócej. W poniedziałek giełda w Londynie była zamknięta, co odbiło się negatywnie na handlu, natomiast w czwartek nie funkcjonowała krajowa GPW, czemu winna jest zmiana w podejściu do święta Trzech Króli.

Dane z USA sprzeczne z szacunkami

Trudno było spodziewać się większych zmian po optymistycznym odczycie ADP ze środy. Mimo to dziś o godz. 14.30 Departament Pracy zaskoczył wiele osób, informując, iż liczba etatów poza sektorem rolniczym wzrosła w grudniu jedynie o 103 tys. Tymczasem szacunki sięgały 175-200 tys. Natomiast stopa bezrobocia nie zajęła oczekiwanego poziomu 9,7 proc., tylko spadła z 9,8 proc. do 9,4 proc.

Jakich zmian na rynku mieszkaniowym należy się spodziewać w porównaniu z rokiem 2010?

Zaskakujące szacunki ADP

W dniu dzisiejszym firma ADP oszacowała liczbę nowych etatów w sektorach pozarolniczych w grudniu ur. Opublikowane dane były dużym zaskoczeniem i wyniosły aż 297 tys., przewyższając prognozę 100 tys. niemalże dwukrotnie.

Reakcja złotego na wypowiedź M. Belki

Wczoraj wieczorem złoty umocnił się. Kurs EUR/PLN poszedł w dół, w okolice 3,8850, USD/PLN znalazło się pod poziomem 2,92, CHF/PLN – 3,07. Była to reakcja na wypowiedź M. Belka dla agencji Reutera. Prezes NBP zapowiedział m.in. zbliżający się cykl podwyżek stóp procentowych w naszym kraju.

Jakie trendy panują na rynkach wymiany walut?

Dokładne szacowanie kursów walutowych mija się z celem. Nie znaczy to jednak, że nie warto obserwować trendów, jakim podlegają najciekawsze dla nas pary walutowe. Analiza punktów zwrotnych w zachowaniu poszczególnych walut oraz wyjaśnianie ich genezy są bardzo pomocne w podejmowaniu decyzji finansowych, a co ważniejsze – skuteczniejsze od konkretnych prognoz.

Eksport lokomotywą polskiej gospodarki

W grudniu odnotowano najwyższy od niemalże siedmiu lat indeks PMI dla Polski, który wyniósł aż 56,3 pkt.-  Najnowszy odczyt wskaźnika zapowiada, że w tym roku to eksport będzie motorem napędowym polskiej gospodarki - mówi dr Jacek Adamski, dyrektor departamentu ekonomicznego PKPP Lewiatan.

Podwyżka stóp w Polsce coraz bardziej realna

W ostatnich godzinach nasza waluta była stosunkowo silna. Kurs EUR/PLN pozostawał w przedziale 3,95-3,96 i nie podlegał w dniu dzisiejszym korekcie wzrostowej. Może to nieco dziwić, biorąc pod uwagę fakt, że czynnik spekulacyjny w postaci plotek o sprzedaży euro za złotówki na rynku przez Ministerstwo Finansów zdezaktualizował się pod koniec zeszłego tygodnia.

Sylwestrowe nastroje na giełdzie

Największy dochód przyniosły spółki chemiczne, deweloperzy wywołali uczucie zawodu. W branży chemicznej zyski przekroczyły aż 60%, ale już w drugiej inwestorzy musieli pogodzić się z około 6-proc. stratą.

Większe obroty na GPW w 2011 r.?

Inwestorzy mają do wyboru już ponad 400 spółek, obecnych na giełdzie w stolicy. W 2010 r. na warszawskiej giełdzie zadebiutowały 34 firmy. Kilka z nich, PZU, Tauron i GPW, miało bardzo dobre notowania.

Stabilizacja rodzimej waluty

Spekulacje na temat tego, że Ministerstwo Finansów wymienia euro na złote, sprzyjało umocnieniu naszej waluty.

Warto inwestować w złoto i srebro

Kończy się dekada wzrostów cen metali szlachetnych. Od 2001 roku złoto podrożało o 415 proc. a srebro o 550 proc. Jednak specjaliści przewidują, że ceny będą dalej rosnąć.

Zwyżka kursu EUR/PLN

Pierwszy tydzień po świętach rozpoczął się od zwyżki kursu EUR/PLN. Osiągnęła ona w końcu poziom 3,9900, po zwiększeniu z 3,9600. Trudno wytłumaczyć, dlaczego nastąpił taki ruch. Najsensowniejszym powodem wydaje się zmniejszenie płynności rynkowej.

Jak zmienią się ceny mieszkań i rodzaje sprzedawanych nieruchomości w roku 2011?

Eksperci przewidują, że w przyszłym roku sprzedaż mieszkania zajmie mniej czasu, wzrośnie liczba zawieranych transakcji, zaś ceny nieznacznie pójdą w dół na rynku mieszkaniowym. Popyt na duże mieszkania w drogich dzielnicach powinien być mniejszy. Najchętniej będziemy kupować lokale dwupokojowe.

Dlaczego maleje optymizm wśród deweloperów?

Większość doradców mieszkaniowych wróży minimalny wzrost cen mieszkań w przyszłym roku. Ich zdania są jednak podzielone.

Zaskakująca decyzja władz monetarnych Chin

Pierwszy dzień na giełdzie po Świętach Bożego Narodzenia upłynął w spokojnych nastrojach.
Wartość złotego nieznacznie wzrastała. Kurs EUR/PLN znalazł się w rejonie 3,9650 i udało mu się znacząco przebić 200-sesyjną średnią, która od początku grudnia chroniła notowania przed większym spadkiem.

Londyńska giełda nieczynna

W zeszłym tygodniu pierwszy raz od maja nastąpił odpływ pieniędzy z akcyjnych funduszy akcji lokujących na rynkach wschodzących. Budzi on niepokój, który łagodzą pozytywne nastroje, utrzymujące się na rynku ryzykownych aktywów.

Jak kształtował się kurs złotego wobec innych walut?

Ostatnio złoty zachowywał się ambiwalentnie w stosunku do innych walut. Nastąpiła konsolidacja pary EUR/PLN poniżej wartości 4,00, kurs USD/PLN nieznacznie poszedł w górę, zaś notowania CHF/PLN zdecydowanie poszły w dół, aż do nowego, tegorocznego maksimum w rejonie 3,20.

Stabilne notowania złotego

Nie należy spodziewać się trudnych do przewidzenia zmian w dzisiejszych notowaniach złotego, mimo że zachowanie różnych walut względem dolara jest urozmaicone. Kurs EUR/PLN nadal pozostaje w okolicach 200-sesyjnej średniej kroczącej, zaś notowania pary USD/PLN znajdują się w pobliżu wartości 3,0300.

Na giełdzie cicho i spokojnie

Dzisiejszy dzień na rynku walutowym można zaliczyć do tych z kategorii nieciekawych. Konsolidacja eurodolara w rejonach 200-sesyjnej średniej ruchomej utrzymuje się, ograniczając ruch spadkowy.

Pozostawienie stóp procentowych: za i przeciw

Nikogo nie zaskoczyła grudniowa decyzja Rady Polityki Pieniężnej, która utrzymała stopy procentowe na poziomie 3,5%. Eksperci spodziewają się jednak, że już na następnym posiedzeniu RPP koszt pieniądza może ulec zmianie.

Jakie będą ceny mieszkań na rynku wtórnym w roku 2011?

W 2011 r. możemy spodziewać się nieznacznych obniżek średnich cen mieszkań, które były już wcześniej użytkowane. Wykluczenie rynku wtórnego z programu „Rodzina na swoim” powinno spowodować ograniczenie popytu w tym segmencie mieszkaniowym, co może rzutować na spadek cen.

Jak zmieniały się ofertowe ceny mieszkań na rynku wtórnym w roku 2010?

W 2010 r. w 15 polskich miastach średnie ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym poszły w górę o 2,6%. Jest to poziom zbliżony do inflacji. Rynek mieszkaniowy jest zróżnicowany, zaś ceny mieszkań nie we wszystkich miejscowościach zachowywały wartość podobną do zeszłorocznej.

Jak kształtował się rynek kredytów hipotecznych w roku 2010?

W roku 2010 nastąpiła zasadnicza zmiana sytuacji na rynku kredytów hipotecznych. Zarówno marże kredytów w złotych, jak i w euro, były systematycznie obniżane. Przeciętna marża kredytu, udzielonego w złotych na kwotę 300 tys. zł, przy wkładzie własnym 25%, w grudniu wyniosła 1,73%.

Polska polityka monetarna a stopy procentowe

Bardzo dobre nastroje panują na światowych giełdach. Przedświąteczny klimat udzielił się również naszemu rodzimemu WIG, który niemal zupełnie wyrównał szczyt z bieżącego roku. Udało mu się to głównie dzięki walorom KGHM. Tymczasem S&P 500 w pełni odrobił straty, poniesione w wyniku bankructwa Lehman Brothers.

Stopy procentowe bez zmian?

Złoty zachowuje się w różny sposób względem innych walut. Konsolidacja pary EUR/PLN wokół psychologicznej bariery 4,00 trwa i powinna utrzymywać się w ciągu kolejnych sesji. Od kilku dni notowania USD/PLN idą w górę, zaś w przypadku CHF/PLN uwidoczniła się dynamiczna zwyżka.

REKLAMA