REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sylwestrowe nastroje na giełdzie

W 2010 r. nie udało się znaleźć kompromisu w kwestii problemów na rynkach nieruchomości.
W 2010 r. nie udało się znaleźć kompromisu w kwestii problemów na rynkach nieruchomości.

REKLAMA

REKLAMA

Największy dochód przyniosły spółki chemiczne, deweloperzy wywołali uczucie zawodu. W branży chemicznej zyski przekroczyły aż 60%, ale już w drugiej inwestorzy musieli pogodzić się z około 6-proc. stratą.

REKLAMA

W skali ostatnich dwóch lat deweloperzy nie wypadają już tak źle. Zajmują 3. miejsce pod względem stopy zwrotu wśród giełdowych indeksów branżowych. Wyprzedzają ich jedynie spółki spożywcze oraz chemiczne. W obu ujęciach powodów do zadowolenia nie mają posiadacze walorów firm budowlanych. W kończącym się roku przyniosły mniej niż 8% zysku, a w ostatnich 2 latach dały zarobić jedną czwartą. Od końca 2008 r. WIG poszedł w górę o trzy czwarte.

REKLAMA

W rok 2011 wchodzimy ze znacznie większą pewnością, dotyczącą korzystnych perspektyw gospodarczych, patrząc w kontekście roku ubiegłego. Na tej podstawie obliczono, ile wyniosą zwyżki na rynkach akcji. Jednocześnie musimy pamiętać, że w przyszłym roku będą trwały zmagania z problemami, jakie nie występowały w minionych miesiącach. Chodzi o wyższe koszty finansowania długów w wielu krajach, będących pochodną podniesienia stóp procentowych, co dotyczy głównie rynków wschodzących albo spadku zaufania do poszczególnych państw, głównie z grupy PIIGS.

Dowiedz się także: Czy warto nie płacić za mieszkanie w trakcie budowy?

W 2011 r. problemy, z jakimi przyjdzie zmagać się gospodarkom, będą odmienne od tych z 2010 r. Wyzwaniem są wyższe koszty finansowania długów, jak również skutki walki z deficytami budżetowymi

Polecamy serwis: Lokaty

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Hiszpański rynek nieruchomości

REKLAMA

Z danych Banku Hiszpanii wynika, że na tamtejszym rynku nieruchomości wystawiono na sprzedaż od 700 tys. do 1,1 mln mieszkań. Taka sytuacja wywiera presję na rynek pierwotny, gdzie z 750 tys. budowanych mieszkań w 2007 r., ta liczba zeszła poniżej 140 tys. Jednocześnie wywierana jest presja na ceny mieszkań, które od szczytu z I kwartału 2008 r. obniżyły się już o kilkanaście procent. Prognozy przewidują zniżkę o dalsze 20% w kolejnych latach.

Hiszpania jest dobrym przykładem na to, że w państwach, gdzie bąble na rynkach nieruchomości były największe, nie udało się rozwiązać problemów. Chodzi przede wszystkim o nadmierną podaż, jaka powstała w okresie boomu, który nastąpił w efekcie dużej aktywności na rynku budowlanym, jak również w czasie kryzysu, co było konsekwencja niewypłacalności kredytobiorców. Równocześnie majający rok wykreował nowe bańki. Skutki walki z nimi są albo będą widoczne w najbliższych miesiącach, co zacznie w końcu ciążyć koniunkturze gospodarczej.

Źródło: Zespół Analiz Home Broker

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

REKLAMA

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA