REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Warszawska giełda w świetnej formie

Dane o zatrudnieniu i płacach w Polsce sugerują ograniczony wzrost realnego funduszu płac.
Dane o zatrudnieniu i płacach w Polsce sugerują ograniczony wzrost realnego funduszu płac.

REKLAMA

REKLAMA

Giełda Papierów Wartościowych jest na dobrej drodze do tego, żeby ponownie osiągnąć szczyt trendu zwyżkowego, który rozpoczął się w lutym 2009 r. i pobić nowe rekordy. Sprzyja temu sytuacja na światowych rynkach – dobre rokowania dla euro, surowców i akcji. Indeks WIG zdobył już blisko 48,5 tys. pkt. Ostatnio tak wysoką wartość osiągnął wiosną 2008 r.

Pierwsze skrzypce znów gra kilka największych spółek. Dziś są to PKO BP oraz Pekao, rosnące po blisko 2% i zapewniające indeksowi WIG 0,3% wzrostu. Reszta spółek zabiera indeksowi 0,1%. Wczoraj kluczową rolę odegrały KGHM i PKO BP, na które przypadła ponad połowa z 1,9-proc. zwyżki. W tle głównego nurtu notowań od wielu sesji obserwujemy pokaźne zwyżki mniejszych spółek. Indeks małych firm sWIG80, który słabo zachowywał się przez dużą część 2010 r., teraz wyróżnia się na tle rynku. Od końca 2010 r. zyskał już 3,8%., czyli prawie 2 razy więcej niż WIG20. Z jednej strony udział mniejszych przedsiębiorstw w giełdowych zwyżkach jest korzystną oznaką, gdyż wskazuje na większą szerokość rosnącego rynku. Z drugiej strony, uzyskiwanie ponadprzeciętnych stóp zwrotu w tym segmencie giełdy ostrzega przed wejściem fali zwyżkowej w najbardziej emocjonalną fazę, która zazwyczaj wieńczy dany ruch w górę.

REKLAMA

Dowiedz się także: Jak zachowywał się rynek finansowy w pierwszym tygodniu stycznia 2010?

Wiele wskazuje na to, że Rada Polityki Pieniężnej podejmie dziś decyzję o podwyżce kosztu pieniądza. Bez względu jednak na to, czy stanie się to dzisiaj, czy na kolejnym posiedzeniu, rynek i tak uwzględnia zaostrzenie polityki pieniężnej, czy to w oprocentowaniu lokat bankowych, czy w stawkach 3-miesięcznego WIBOR-u. Z tego punktu widzenia decyzja RPP jedynie utwierdzi kierunek zmian na rynku.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Rynki nieruchomości w USA

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W styczniu nie uległa poprawie koniunktura na amerykańskim rynku nieruchomości. Indeks NAHB, obrazujący oceny rynku przez firmy budowlane, pozostał na poziomie 16 pkt – takim samym, jak w ciągu dwóch poprzednich miesięcy. Odczyt poniżej 50 pkt oznacza, że więcej ankietowanych ocenia warunki na rynku jako słabe, a nie dobre. Analitycy liczyli na nieco lepsze wiadomości. Rekordowo niski poziom wskaźnik osiągnął w styczniu 2009 r. Wyniósł wówczas zaledwie 8 pkt. Natomiast jego średnia wartość z lat 1985–2007 sięga 54 pkt. Wskaźnik odnoszący się do sprzedaży nowych domów utrzymał się 4. kolejny miesiąc na poziomie 16 pkt. Trzeci raz z rzędu wskaźnik oczekiwanej sprzedaży w następnych 6 miesiącach wyniósł 25 pkt. Natomiast wskaźnik obrazujący zainteresowanie kupujących mieszkaniami podniósł się do 12 pkt z 11 pkt w grudniu.

Dziś poznamy grudniowe dane o aktywności na rynku budowlanym w USA. Oczekiwana jest stabilizacja na poziomie z poprzedniego miesiąca.

Źródło: Zespół Analiz Home Broker

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

REKLAMA