| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Warszawska giełda w świetnej formie

Warszawska giełda w świetnej formie

Giełda Papierów Wartościowych jest na dobrej drodze do tego, żeby ponownie osiągnąć szczyt trendu zwyżkowego, który rozpoczął się w lutym 2009 r. i pobić nowe rekordy. Sprzyja temu sytuacja na światowych rynkach – dobre rokowania dla euro, surowców i akcji. Indeks WIG zdobył już blisko 48,5 tys. pkt. Ostatnio tak wysoką wartość osiągnął wiosną 2008 r.

Pierwsze skrzypce znów gra kilka największych spółek. Dziś są to PKO BP oraz Pekao, rosnące po blisko 2% i zapewniające indeksowi WIG 0,3% wzrostu. Reszta spółek zabiera indeksowi 0,1%. Wczoraj kluczową rolę odegrały KGHM i PKO BP, na które przypadła ponad połowa z 1,9-proc. zwyżki. W tle głównego nurtu notowań od wielu sesji obserwujemy pokaźne zwyżki mniejszych spółek. Indeks małych firm sWIG80, który słabo zachowywał się przez dużą część 2010 r., teraz wyróżnia się na tle rynku. Od końca 2010 r. zyskał już 3,8%., czyli prawie 2 razy więcej niż WIG20. Z jednej strony udział mniejszych przedsiębiorstw w giełdowych zwyżkach jest korzystną oznaką, gdyż wskazuje na większą szerokość rosnącego rynku. Z drugiej strony, uzyskiwanie ponadprzeciętnych stóp zwrotu w tym segmencie giełdy ostrzega przed wejściem fali zwyżkowej w najbardziej emocjonalną fazę, która zazwyczaj wieńczy dany ruch w górę.

Dowiedz się także: Jak zachowywał się rynek finansowy w pierwszym tygodniu stycznia 2010?

Wiele wskazuje na to, że Rada Polityki Pieniężnej podejmie dziś decyzję o podwyżce kosztu pieniądza. Bez względu jednak na to, czy stanie się to dzisiaj, czy na kolejnym posiedzeniu, rynek i tak uwzględnia zaostrzenie polityki pieniężnej, czy to w oprocentowaniu lokat bankowych, czy w stawkach 3-miesięcznego WIBOR-u. Z tego punktu widzenia decyzja RPP jedynie utwierdzi kierunek zmian na rynku.

Polecamy serwis: Budżet domowy

W styczniu nie uległa poprawie koniunktura na amerykańskim rynku nieruchomości. Indeks NAHB, obrazujący oceny rynku przez firmy budowlane, pozostał na poziomie 16 pkt – takim samym, jak w ciągu dwóch poprzednich miesięcy. Odczyt poniżej 50 pkt oznacza, że więcej ankietowanych ocenia warunki na rynku jako słabe, a nie dobre. Analitycy liczyli na nieco lepsze wiadomości. Rekordowo niski poziom wskaźnik osiągnął w styczniu 2009 r. Wyniósł wówczas zaledwie 8 pkt. Natomiast jego średnia wartość z lat 1985–2007 sięga 54 pkt. Wskaźnik odnoszący się do sprzedaży nowych domów utrzymał się 4. kolejny miesiąc na poziomie 16 pkt. Trzeci raz z rzędu wskaźnik oczekiwanej sprzedaży w następnych 6 miesiącach wyniósł 25 pkt. Natomiast wskaźnik obrazujący zainteresowanie kupujących mieszkaniami podniósł się do 12 pkt z 11 pkt w grudniu.

Dziś poznamy grudniowe dane o aktywności na rynku budowlanym w USA. Oczekiwana jest stabilizacja na poziomie z poprzedniego miesiąca.

Źródło: Zespół Analiz Home Broker

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Sikora

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »