reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Notowanie złotego stabilne

Notowanie złotego stabilne

Notowania naszej rodzimej waluty wahały się zaledwie o dwa grosze w stosunku do dolara amerykańskiego i franka. Tylko kurs GBP/PLN wybił się z tego grona, idąc do góry o 4 grosze. W atmosferze oczekiwań na wtorkową publikację danych o brytyjskiej inflacji konsumentów (CPI) umocnił się funt. Dopiero jutrzejsza publikacja może zahamować presję inflacyjną na wyspach.

W najbliższych godzinach powinna być kontynuowana stabilizacja notowań złotego względem pozostałych, głównych walut. Sprzyjać jej będzie nieobecność inwestorów z USA, którzy dzisiaj świętują. Zmienność mogą nieznacznie podnieść jedynie doniesienia ze spotkania ministrów finansów strefy euro, które rozpoczęło się w dniu dzisiejszym. Prawdopodobnie jednak nie poznamy żadnych konkretnych ustaleń, dlatego trudno spodziewać się silnej i trwałej reakcji rynku. Jedynie kurs EUR/USD może odnotować nieco większe zmiany. W ostatnich godzinach konsolidował się on wokół wartości 1,3300.

Dowiedz się także: Jak kształtował się kurs dolara w listopadzie?

Złoty oczekuje na główne wydarzenie tego tygodnia na krajowym rynku – decyzję Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych, którą poznamy w środę oraz na dalsze rozstrzygnięcia na światowych rynkach. Problemy mniej rozwiniętych krajów strefy euro wciąż pozostaje w zawieszeniu. Jeśli europejskie władze nie zdecydują się na ustanowienie stałego i wystarczająco, dużego programu stabilizacyjnego dla krajów strefy euro – obecny nie jest w stanie zdobyć pełnego zaufania inwestorów – obawy związane ze wskazanymi problemami mogą okresowo powracać, wywołując korekty spadkowe w notowaniach ryzykowniejszych aktywów. Te nie powinny jednak wywoływać trwałych zmian. Trend wzrostowy na giełdach w dłuższym terminie wydaje się niezagrożony.

Polecamy serwis: Lokaty

Dzisiaj Ministerstwo Finansów przedstawiło dane o wysokości środków walutowych na koniec 2010 r. Od końca listopada fundusze te spadły z poziomu, przekraczającego 5 mld EUR do 1,63 mld EUR. Prawdopodobnie przynajmniej część z nich została wymieniona na rynku, co spowodowało umocnienie złotego. Obecny, zdecydowanie niższy poziom wskazanych środków zmniejsza pole do działań MF na rynku walutowym. Działania takie, nawet jeśli Ministerstwu w dalszym ciągu zależy na silniejszym złotym, nie są obecnie potrzebne, bowiem wystarczającą presję aprecjacyjną w notowaniach polskiej waluty tworzą oczekiwania inwestorów na podwyżki stóp procentowych w naszym kraju.

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Tomasz Regulski

analityk DM TMS Brokers

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Już w środę poznamy decyzję Rady Polityki Pieniężnej odnośnie stóp procentowych.
Już w środę poznamy decyzję Rady Polityki Pieniężnej odnośnie stóp procentowych.

Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dowson Holdings Limited

Optymalizacja podatkowa, konta i spółki zagraniczne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama