REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Londyńska giełda nieczynna

Przerwa świąteczna trwa dłużej na londyńskiej giełdzie.
Przerwa świąteczna trwa dłużej na londyńskiej giełdzie.

REKLAMA

REKLAMA

W zeszłym tygodniu pierwszy raz od maja nastąpił odpływ pieniędzy z akcyjnych funduszy akcji lokujących na rynkach wschodzących. Budzi on niepokój, który łagodzą pozytywne nastroje, utrzymujące się na rynku ryzykownych aktywów.

Inwestorzy odwrócili się przede wszystkim od giełd latynoamerykańskich oraz azjatyckich, natomiast wzięciem cieszyły się rynki z regionu EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka), czyli te, do których zaliczana jest także Polska. W przypadku podmiotów zwanych GEM, które lokują na wszystkich emerging markets, nastąpił napływ środków. Na gorszym postrzeganiu rynków wschodzących skorzystały dojrzałe giełdy. Mogły one zaobserwować napływ kapitału. Największą popularnością cieszył się amerykański rynek. Napływy odnotowały też fundusze lokujące w Japonii. Na europejskich giełdach nastąpił odpływ, ale nie dotyczyło to niemieckiego parkietu. Łącznie fundusze akcji pozyskały 4,5 mld USD świeżego kapitału, podczas gdy z podmiotów obligacyjnych odpłynęło 2,3 mld USD. Odpływ kapitału z wschodzących rynków akcji to niepokojące zjawisko, lecz nie ma powodów, aby traktować go jako sygnał do zapowiadania gorszych czasów dla giełd, dopóki ogólny bilans dla funduszy akcyjnych pozostaje pozytywny.

REKLAMA

Dowiedz się także: Dlaczego polski rynek najmu jest słabo rozwinięty?

REKLAMA

Na zachodnich parkietach poświąteczny dzień zaczął się od zniżek, będących reakcją na sobotnią podwyżkę stóp procentowych w Chinach. Na naszym rynku utrzymuje się natomiast spokój, na który wpływ ma nieobecność inwestorów z Londynu. W Angliiœ parkiet jest dziś zamknięty.

Nie ma powodów do paniki, w związku z odpływem œśrodków z funduszy lokujących na wschodzących rynkach akcji, ponieważ odnotowano pozytywny bilans napływów do wszystkich podmiotów akcyjnych.

Rynek nieruchomości w Wielkiej Brytanii

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z danych Hometrack wynika, że w grudniu po raz 6. z rzędu spadły ceny domów w Wielkiej Brytanii. Zniżka wyniosła 0,4%, w porównaniu z listopadem. Specjaliści z tej firmy, badającej rynek nieruchomości, zapowiadają na przyszły rok kontynuację spadkowej tendencji w zakresie cen. Prognozują ich 2-proc. zniżkę. Takie oczekiwania tłumaczą małym popytem na kredyty hipoteczne oraz zaostrzaniem warunków ich przyznawania. Hometrack to kolejna firma, zapowiadająca obniżkę cen domów w Wielkiej Brytanii w 2011 r. Szacunki dotyczące spadku wynoszą od 2% do 5%.

Polecamy serwis: Kursy walut

Rynek nieruchomości w Chinach

Chiny zamierzają uskutecznić środki, przeciwdziałające wzrostowi cen mieszkań. Chińskie władze przyznały się, że podjęte przez nich różne działania, mające służyć walce ze wzrostem cen mieszkań, są nieskuteczne. By osiągnąć lepszy efekt, zapowiedziano pobudzanie podaży na rynku oraz dalsze kroki, mające na celu ukrócenie spekulacji. Temu pierwszemu celowi ma służyć między innymi wzrost liczby mieszkań, których budowa jest subsydiowana przez władze, do 10 mln z zaplanowanych na ten rok 5,8 mln. Ma się zwiększyć również dostępność gruntów. Już w tym roku ich sprzedaż o 1/3 przewyższa sprzedaż w 2009 r.

Źródło: Zespół Analiz Home Broker

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

REKLAMA

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

REKLAMA

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

REKLAMA