Wiele osób, przeglądających oferty kredytów hipotecznych, zwraca uwagę głównie na to, jaką kwotę przyzna im bank i ile wyniesie oprocentowanie. Można jednak uniknąć wielu przykrych niespodzianek, jeżeli uwzględnimy również inne koszty, związane z kredytem hipotecznym, takie jak wysokość prowizji i ubezpieczenia wkładu własnego, opłata za wcześniejszą spłatę zobowiązania czy możliwość udania się na wakacje kredytowe. Ponadto na kredycie hipotecznym zaoszczędzimy pokaźną sumę, jeżeli wynegocjujemy niższą cenę mieszkania.
Na obligacjach z rynku Catalyst, emitowanych przez firmy z branży nieruchomościowej, można średnio zarobić 10,13 proc. Większe poczucie bezpieczeństwa sprawia, że zysk jest mniejszy o przeszło 1 pkt. proc., bo taka jest różnica w oprocentowaniu obligacji zabezpieczonych i niezabezpieczonych, emitowanych przez firmę.
Zwolennicy bezpiecznego oszczędzania często mają dylemat, co wybrać: lokatę bankową czy konto oszczędnościowe? Zanim podejmiemy decyzję o założeniu lokaty bankowej, powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy chcemy mieć bezpłatny dostęp do swoich oszczędności, czy wolimy zarobić więcej. Dzięki lokatom bankowym z reguły lepiej się zarabia, ale zgromadzone środki można stracić, jeżeli depozyt zostanie rozwiązany przed czasem.
Jeżeli rozważasz kupno lokalu pod wynajem, warto przyjrzeć się podatkowi VAT przy różnych wariantach zakupu. Kiedy planujesz zaciągnąć kredyt, dobrym sposobem na obniżenie opłat, jakie generują podatki VAT, może okazać się otworzenie własnej działalności gospodarczej. Natomiast gdy koszty inwestycji są niskie, lepiej jest nie męczyć się z podatkami VAT i przejść na ryczałt.
Na najlepszych kontach oszczędnościowych można zarobić ponad 4 proc. netto w skali roku. Zakładając konto oszczędnościowe, musimy jednak pamiętać o licznych obostrzeniach, narzucanych przez poszczególne banki. Przykładowo, możemy stracić znaczną część odsetek, zarobionych na koncie oszczędnościowym, wykonując przelew.