REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Pomysł na prezent, który zawsze będzie udany

Katarzyna Siwek
Specjalista Home broker
Bankowcom nie brakuje pomysłów na prezenty finansowe. Fot. Fotolia
Bankowcom nie brakuje pomysłów na prezenty finansowe. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nie masz pomysłu na prezent, który na pewno się spodoba? Chcesz sprezentować najbliższym coś wyjątkowego, tak aby z twoim pomysłem na prezent wiązała się korzyść materialna i edukacyjna? Ekspertki podpowiadają, jakie pomysły na prezenty zawsze przynoszą radość.

Zamiast szlafroka, kompletu kosmetyków, pudełka czekoladek czy po prostu koperty z gotówką, pod choinką możemy położyć kartę podarunkową. Wygląda elegancko i powinna ucieszyć zarówno dorosłego, jak i dziecko. Karty podarunkowe sprzedają sieciowe sklepy (np. Empik, Media Markt.), a także galerie handlowe. W tym drugim przypadku płacąc kartą, można zrobić zakupy w sklepach, znajdujących się w danym obiekcie.

REKLAMA

Najbardziej nowoczesne są wirtualne e-karty, które mają postać kodu alfanumerycznego i pozwalają regulować płatności za zakupy w sklepach internetowych (np. Empik.com). Tak opakowany prezent można wysłać mailem, bez ponoszenia dodatkowych kosztów przesyłki. Karty upominkowe są określonej wartości (np. Empiku: 25, 50, 100 zł) albo bez nominału, na dowolne doładowanie (np. od 20 do 500 zł).

Plastik zamiast koperty

W tej samej grupie prezentów finansowych znajdziemy, oferowane przez banki, różnego rodzaju karty przedpłacone (pre-paid). Zasada jest prosta: kupujemy kartę i wpłacamy na jej rachunek tyle pieniędzy, ile chcemy sprezentować.

REKLAMA

 Klasyczna karta (hybrydowa, z chipem i paskiem magnetycznym) służy do tradycyjnych płatności za pośrednictwem terminala, w internecie (nie zawsze) lub do wypłat gotówki z bankomatu. Możemy ją podarować zarówno osobie dorosłej, jak i dziecku (użytkownikiem karty może być osoba, która ukończyła 13 lat).

Z kolei przedpłacona karta wirtualna przeznaczona jest wyłącznie do transakcji zdalnych (zakupy internetowe, telefoniczne, drogą pocztową). Jej całkowicie wirtualny charakter (nie posiada fizycznego plastiku) sprawia, że nie obawiamy się kradzieży czy zgubienia karty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dowiedz się również: Które banki oddadzą pieniądze za zakupy dokonane kartą kredytową?

Pierwsze konto na Gwiazdkę, czyli kieszonkowe na rachunku bankowym 

Rachunek z kartą płatniczą, zasilony pewną kwotą, to doskonały prezent, także edukacyjny –samodzielne zarządzanie kieszonkowym uczy gospodarowania, a to już pierwszy krok do dorosłości. Bank wyposaża konto w rozmaite akcesoria, aby je uatrakcyjnić. Standardem stał się już dostęp do rachunku przez internet, brak opłat za jego prowadzenie, przelewy i za korzystanie z obcych bankomatów w kraju.

Przy wyborze konta osobistego zwróćmy uwagę na to, co umowa mówi o karcie do rachunku, bo jej użytkowanie powinno być bezpłatne, bez względu na to, jak często dziecko z niej korzysta. Pamiętajmy jednak, że własne konto można posiadać od trzynastego roku życia, a wręczenie małoletniemu takiego upominku wymaga zgody rodzica-opiekuna, który powinien być obecny przy podpisywaniu umowy w banku.

W prezencie świątecznym pełnomocnictwo

REKLAMA

Kolejnym pomysłem na prezent finansowy może być lokata bankowa. Nie dość, że jest instrumentem bezpiecznym, to jeszcze niekiedy spełnia rolę edukacyjną, ze względu na różne metody kapitalizacji i naliczania odsetek. Zakładając lokatę w tej chwili, damy jeszcze radę ochronić dochód z odsetek przed podatkiem Belki. Warunkiem jest jednak to, żeby odsetki były naliczone do końca marca 2012 r.

Niestety zysk z lokaty, porównany ze stopą inflacji, może okazać się symboliczny. Dlatego wybierając ofertę banku, trzeba odnieść ją do inflacji. Ofiarowanie bliskiej osobie upominku w postaci lokaty jest pomysłem interesującym, ale bardziej skomplikowanym, bo nie można jej założyć na rzecz innej osoby. Obdarujemy jedynie pełnomocnictwem do lokaty, otworzonej na siebie (wpłacając np. 1000 zł) i w ten sposób udostępniamy zgromadzone środki.

Ustanowienie pełnomocnictwa nie wymaga obecności osoby, na rzecz której jest ono dokonywane. W przypadku prezentu dla dziecka pełnomocnictwa udziela się jego rodzicom lub prawnym opiekunom.

W ramach prezentu gwiazdkowego można też podarować bliskiej osobie detaliczne obligacje skarbowe. Do wyboru mamy papiery 2-, 3-, 4- i 10-letnie. Dla dziecka będzie to dodatkowo forma edukacji czy pierwsze zetknięcie z rynkiem kapitałowym. Jeśli jednak chcemy kupić obligacje i przekazać je innej osobie, konieczna okaże się wizyta w placówce PKO BP (nie da się załatwić tego ani przez internet, ani przez telefon).

Gdy obdarowanym ma być dziecko, analogicznie, jak w przypadku lokaty, musimy udzielić pełnomocnictwa do swoich obligacji. Jeśli dziecko ukończyło 13 lat, można jemu udzielić pełnomocnictwa, ale za zgodą rodzica lub opiekuna. Dopuszczalne jest też dokonanie darowizny.

Polecamy serwis: Lokaty

Polisa inwestycyjna – pieniądze będą pracować

Inną możliwością jest podarowanie bliskiej osobie polisy inwestycyjnej. Tak przekazane pieniądze będą pracować do czasu, gdy obdarowana osoba z nich skorzysta. Wpłacona składka może być zainwestowana w funduszach o różnym profilu ryzyka czy nawet w różnych regionach geograficznych. W przypadku umowy polisy inwestycyjnej osoba wręczająca prezent powinna występować w charakterze ubezpieczającego, a obdarowany– ubezpieczonego. Aby było to możliwe, polisa musi mieć charakter indywidualny, a nie grupowy.

Ze względu na to ograniczenie z kręgu potencjalnych prezentów „wypada” większość tzw. polisolokat, oferowanych przez banki jako ekwiwalent lokat bankowych (są zwolnione z podatku Belki).

Gdy obdarowanym ma być dziecko, najlepiej, aby umowa została zawarta na czas określony, np. 18 lat. Po upływie tego czasu środki będą mogły zostać wypłacone bezpośrednio ubezpieczonemu. Minusem prezentu jest konieczność obecności rodziców przy podpisaniu umowy.

Decydując się na polisę można też wybrać program regularnego oszczędzania i opłacić z góry składkę na przykład za 5 lat. Nie każdy produkt daje jednak taką możliwość.

Obdarowując kogoś bliskiego prezentem o większej wartości trzeba pamiętać o podatku. W przypadku najbliższej rodziny skorzystamy ze zwolnienia, ale będziemy musieli powiadomić urząd skarbowy o darowiźnie. Dlatego z niektórymi pomysłami na prezenty lepiej jest trochę poczekać, zamiast podejmować pochopną decyzję.

Anna Olesiejuk, Katarzyna Siwek

Home Broker

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA