reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Lokaty > Wybór lokaty terminowej > Która lokata uchroni nasze oszczędności przed podatkiem?

Która lokata uchroni nasze oszczędności przed podatkiem?

W kwietniu nie będzie już śladu po lokatach bez podatku od zysków kapitałowych. Zmiany w Ordynacji podatkowej kładą kres lokatom antybelkowym. Pytanie, które lokaty wybrać?

Od 1 stycznia 2012 roku zaczęła obowiązywać tzw. ustawa okołobudżetowa, która wprowadza przepisy, związane z budżetem i finansami państwa w nowym roku. Zmianom uległy również regulacje w Ordynacji podatkowej – słowem, zmieniono zapisy, pozwalające na uniknięcie płacenia podatku od zysków kapitałowych, tzw. „podatku

Belki”. Licząc ich trzymiesięczny okres „vacatio legis”, nowe przepisy zaczną obowiązywać 1 kwietnia 2012 roku.

Gdzie jest luka prawna?

Zgodnie z obowiązującymi poprzednio przepisami, zyski z odsetek zaokrąglane były do pełnych złotych. Natomiast od zysku rzędu 2,49 zł nie trzeba było płacić podatku. Ponieważ 2,49 zł zaokrąglamy w dół: mamy 2 zł. Od tego liczymy podatek 19% - daje nam to 38 groszy. Przy kolejnym zaokrągleniu do pełnych złotych zysk „nie istnieje”.

Teraz wystarczy już tylko odpowiednia kwota maksymalna, której nie możemy przekroczyć i, kapitalizując codziennie, otrzymamy zyski poniżej 2,49 zł. Nic dziwnego, że stało się to praktyką w niemal wszystkich bankach, działających na terenie Polski. O dziwo, rząd nic z tym nie robił, aż do teraz.

Poprawiono zapis o zaokrąglaniu do pełnych złotych i w tej chwili zyski są zaokrąglane do pełnych groszy. Tym samym nie ma ucieczki od podatku.

Sprawdź, które lokaty dają jeszcze zarobić!

Czy właściciele lokat mogą uniknąć podatku?

Niestety wygląda na to, że część odsetek, które uzyskamy po 1 kwietnia, trafi na konto fiskusa. Jak na razie nie ma innej opcji na horyzoncie, chociaż banki bronią się jak mogą.

Getin zaproponował lokatę Magiczna Dwunastka, gdzie wszystkie odsetki wypracowywane zostaną na początek okresu depozytu (do 27 marca 2012), a potem jedynie „spoczną” na lokacie. Zarabiamy jak przy odpowiedniku lokaty kapitalizowanej po okresie depozytu sprzed zmian w prawie, oprocentowanej na 8%, czyli 6,28%, licząc dla codziennej kapitalizacji.

Są to jednak nie koła ratunkowe dla tonących, tylko dla tych, którzy zostali na brzegu – czyli po prostu dla osób, zamierzających dopiero założyć lokatę.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Gdzie więc lokować pieniądze?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, gdzie ulokować swoje oszczędności. W tej chwili następuje ogromne przetasowanie na rynku depozytów. I tak np. warto zdeponować środki na Pierwszej Lokacie, która już bez dziennej kapitalizacji i umożliwia nam na zarobek rzędu 8,5%. Po podatku zostają nam zyski, wypracowane przez 6,89%. Brzmi znajomo?

Interesująca jest również wspomniana Magiczna Dwunastka na Getin Online. Podobną ofertą ratuje się FM Bank – jego Lokaty Kapitalnie Zyskowne oprocentowane są jedynie do 23 marca, później już tylko „wylegują” się, czekając na zakończenie okresu depozytu (6 lub 12 miesięcy) i zapewniają zysk rzędu 6,2% (pół roku) lub 6,1% (rok).

Nadal jednak trwa prawdziwa rekonstrukcja rynku i każdego dnia pojawiają się nowe, zaskakujące oferty. Banki usiłują stawić czoła zmianom w prawie, tworzonym przez rząd i wychodzą z ofertami nowych lokat.

Eksperci TotalMoney.pl

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Siwik

Specjalista ds. księgowości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama