reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Lokaty > Wybór lokaty terminowej > Lokaty oparte na WIBORze

Lokaty oparte na WIBORze

Lokaty oparte na WIBORze mogą stać się nową modą na oszczędzanie. Czy lokaty, których oprocentowanie uzależnione jest od wskaźników WIBOR albo WIBID staną się popularną formą oszczędzania?

Lokaty oparte na WIBORze

O pojęciu stopy procentowej słyszał każdy, o wskaźnikach WIBOR i WIBID już niekoniecznie. Zazwyczaj wartości te mają znaczenie tylko dla kredytobiorców, zwłaszcza tych, którzy zaciągnęli kredyt hipoteczny. Obydwie te stawki są ustalane codziennie i informują o tym:

  • jakie oprocentowanie w skali roku obowiązuje dla wzajemnych pożyczek międzybankowych (WIBOR)
  • jakie oprocentowanie banki oferują (także wzajemnie) za przyjęcie depozytu (WIBID)

Zazwyczaj mamy do czynienia z lokatami z oprocentowaniem stałym – czyli zakładając lokatę będziemy mieli to samo oprocentowanie przez cały okres jej trwania. Niezależnie czy gospodarka/stopy procentowe idą w górę czy w dół, my dostaniemy tyle samo. W przypadku lokat opartych o WIBOR bądź WIBID oprocentowanie jest zmienne i aktualizowane, co miesiąc lub co kwartał. Podwyższenie stóp procentowych daje nam gwarancję, że wzrośnie i nasze oprocentowanie. Tak samo rzecz się ma obniżeniem oprocentowania.

Szukasz lokaty? Sprawdź najlepsze propozycje!

Oprocentowanie takich lokat nie jest tylko samą wartością wskaźnika. Banki stosują różne wzory, dla przykładu w FM Banku dla Lokaty WIBOR Plus oprocentowanie wyliczane jest na podstawie wzoru: WIBOR 6M + 1,4 p. p.; z kolei w Banku BGŻ oprocentowanie depozytu o nazwie „Lokata WIBID” wylicza się odejmując od stawki WIBID 3M aż 1,4 p.p.

Polecamy: Polacy nie odróżniają banku od parabanku

Co oferują banki?

W chwili obecnej lokaty, których oprocentowanie ustalane jest na podstawie wskaźnika WIBOR lub WIBOD możemy założyć w 6 bankach. Najkrótszy okres depozytu to 3 miesiące, najdłuższy - aż 10 lat. Jeśli chcemy oszczędzać na poważnie to szybko okazuje się, że możemy zapomnieć o lokatach z oprocentowaniem opartym na WIBID-zie. Tak się bowiem składa, że obydwie oferty tych lokat: od Banku BGŻ oraz Invest-Banku są oparte o wzory, w których punkty procentowe albo się odejmuje albo wartość wskaźnika przemnaża przez mnożnik o wartości 0,65. Powoduje to, że oprocentowanie oscyluje na poziomie 3%, a jest nawet niższe…

Po zestawieniu wszystkich ofert okazuje się, że na porządny zysk możemy liczyć tylko w FM Banku i Meritum Banku. Nie powinno to dziwić nikogo, kto śledzi z uwagą rankingi lokat – na te dwa banki zawsze można liczyć, jeśli chodzi o korzystne oprocentowanie depozytów. Także tych wieloletnich.

Najlepszą ofertę ma zdecydowanie FM Bank. Na lokacie WIBOR Plus 1, 2 lub 3 letniej można zarobić 6,26%; 6,36% i 6,56%. To dzięki temu, że do podstawowej stawki WIBOR 6M bank dodaje punkty procentowe – 1,2; 1,3 lub 1,4 p.p. Im dłuższy okres lokaty, tym większa wartość dodatkowych punktów. Minimalna wartość lokaty to tysiąc złotych, i co ważne, nie musimy w banku posiadać rachunku by móc założyć lokatę. Jeśli chodzi o aktualizację oprocentowania to jest ona dokonywana co kwartał, a za aktualny WIBOR przyjmuje się wartość z 2 dni roboczych przed nowym kwartałem.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Advicero Nexia

Doradztwo podatkowe, księgowość, corporate services, obsługa płacowo-kadrowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama