REKLAMA

REKLAMA

Kategorie

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nieruchomości, Windykacja należności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Windykacja – postępowanie sądowe czy firma windykacyjna

Windykacja – proces, który niestety jest rzeczą naturalną w dzisiejszych czasach. Posiadając firmę i nawiązując współpracę z wieloma kontrahentami, pracownikami i współpracownikami obie strony muszą brać pod uwagę ryzyko, iż mogą napotkać na swojej drodze sytuację, w której będą zmuszeni użyć środki określone prawem, by odzyskać swoje należności.

Kiedy sprzedaż prawa wieczystego użytkowania niezabudowanego gruntu jest opodatkowana VAT

W 2002 r. ustanowione zostało na rzecz spółki prawo wieczystego użytkowania gruntu niezabudowanego. VAT z tego tytułu nie wystąpił. Planowana przez spółkę inwestycja nie została zrealizowana i obecnie spółka zamierza sprzedać prawo wieczystego użytkowania gruntu (cały czas jest on niezabudowany). Czy transakcja ta będzie podlegać opodatkowaniu VAT, a jeżeli tak – według jakiej stawki?

Jak rozliczyć VAT w przypadku przedwczesnego opuszczenia lokalu przez najemcę

Prowadzimy działalność gospodarczą w zakresie wynajmu lokali użytkowych. Umowy najmu lokali z reguły zawieramy na czas nieokreślony. Umowy przewidują możliwość ich rozwiązania przez obie strony, z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy najemcy chcą opuścić lokal wcześniej, bez zachowania pełnego okresu wypowiedzenia. W takich przypadkach staramy się zawrzeć z najemcą porozumienie, na mocy którego płaci on określoną opłatę za wcześniejsze rozwiązanie umowy. Jej wysokość jest ustalana indywidualnie. Jak należy traktować kwotę otrzymaną za wcześniejsze rozwiązanie umowy najmu? Jak ją rozliczyć?

Sprzedaż nieruchomości firmowej – rozliczenie podatkowe i ewidencja

Nieruchomości to najbardziej wartościowy składnik firmowego majątku. Trudności w rozliczeniu transakcji związanych z ich udziałem biorą się jednak nie tyle z ich wartości, ile z konieczności jednoczesnego uwzględnienia przepisów prawa podatkowego, bilansowego oraz cywilnego.

REKLAMA

Rynek nieruchomości magazynowych

Pomimo ekonomicznych i politycznych zawirowań mających miejsce w 2015 roku w Europie, ubiegły rok był kolejnym bardzo udanym okresem dla deweloperów działających na rynku nieruchomości magazynowych. Prognozy dla dalszego rozwoju rynku nieruchomości magazynowych są bardzo optymistyczne.

Jak rozliczyć usługi budowlane, gdy kontrahent jest podmiotem zagranicznym?

Rozliczenie usług budowlanych sprawia podatnikom wiele problemów, jeśli nieruchomość jest położona za granicą lub kontrahent jest podmiotem zagranicznym. Prawidłowe rozliczenie wymaga od polskich podatników znajomości zagranicznych przepisów. Często wiąże się też z obowiązkiem rejestracji do VAT w kraju położenia nieruchomości.

Hipoteka odwrócona – sposób na dodatkowe środki finansowe

Osoby posiadające zasoby majątkowe w postaci własności nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu lub prawa użytkowania wieczystego nieruchomości mają możliwość czerpania dodatkowych środków finansowych z tytułu zawarcia z bankiem umowy odwróconego kredytu hipotecznego.

Podatek katastralny zastąpi podatek od nieruchomości

Podatek katastralny to podatek od wartości nieruchomości i w przyszłości ma zastąpić podatek od nieruchomości, który pobierany był od powierzchni nieruchomości. Oznacza to, że mogą wzrosnąć koszty nakładane na właścicieli nieruchomości, w szczególności dotknęłoby to właścicieli mieszkań w starych kamienicach w centrach miast - podkreśla ekspert.

REKLAMA

Kodeks budowlany już wkrótce

Projekt nowego Kodeksu budowlanego został skierowany do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych.

Organizacje budowlane postulują o zmianę przepisów

Przedstawiciele trzech organizacji budowlanych przedstawili postulaty dotyczące zmiany w przepisach dotyczących zamówień publicznych. Jednym z najważniejszych jest odejście od kryterium najniższej ceny i uwzględnienie w przetargach kosztów eksploatacji i remontów budynków powstających z publicznych pieniędzy.

Odpowiedzialność cywilna zarządcy budynku komercyjnego za wszelkie zdarzenia

Zarządca nieruchomości, nałożonym przez ustawodawcę obowiązkiem, podlega ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej. Wspomniane ubezpieczenie chroni poszkodowanego zarówno w przypadku zaniedbań ze strony zarządcy jak również od działań osób trzecich, wykonujących pod nadzorem zarządcy określone czynności. W przypadku wypełnienia wszystkich przesłanek zarządca ponosi odpowiedzialność za następstwa zdarzenia wywołującego szkodę na zdrowiu bądź mieniu poszkodowanego.

Banki sprzedają długi swoich klientów firmom windykacyjnym

Rośnie popularność firm windykacyjnych, bowiem banki chętnie sprzedają długi z uwagi na nieopłacalność przekonywania swoich klientów do regulowania zobowiązań.

Nowe sposoby dotarcia do dłużnika

Dziś w windykacji nie wystarczy dobra kampania marketingowa, żeby poprawić spłacalność wśród dłużników. Trzeba im pokazać, jak mogą sami wyjść na prostą. Receptą może okazać się pilotażowy program wsparcia dla zadłużonych „Zaradni”.

Obowiązki właściciela nieruchomości w trakcie zimy

Właściciele nieruchomości, szczególnie w trakcie śnieżnej zimy, muszą pamiętać o nałożonych na nich obowiązkach, związanych z utrzymaniem czystości chodników przylegających bezpośrednio do ich posesji. Obowiązki te wynikają przede wszystkim z uregulowań ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach .

Ile kosztuje monit i wezwanie do zapłaty?

Pobieranie wygórowanych opłat windykacyjnych za wysłanie wezwania do zapłaty smsem, elektronicznie, pisemnie czy telefonicznie sięgających 20 – 70 zł, bez odzwierciedlenia rzeczywistych kosztów, jakie ponosi w związku z tymi czynnościami wierzyciel, może być uznane za dodatkową karę umowną. Ile może kosztować monit lub wezwanie do zapłaty?

Windykacja międzynarodowa a różnice kulturowe

Odzyskując długi z zagranicy należy uwzględnić obowiązujące w danym kraju przepisy prawne oraz panującą tam sytuację socjoekonomiczną. Z analizy firmy Intrum Justitia wynika, że w najbliższych latach tego typu różnice międzynarodowe mogą być szczególne istotne w odzyskiwaniu swoich należności z takich państw jak Finlandia, Czechy czy Portugalia.

Bonifikata od opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego

Osobom fizycznym spełniającym określone w ustawie przesłanki przysługuje bonifikata w wysokości 50 % wymiaru opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego gruntu, na którym znajduje się nieruchomość wykorzystywana na cele mieszkaniowe. Chcąc skorzystać z przysługującej ulgi należy wypełnić odpowiedni wniosek i złożyć go w Wydziale Obsługi Mieszkańców dla Dzielnicy bądź w Zarządzie Mienia Skarbu Państwa.

Monitoring niezapłaconych faktur w internecie

Nieopłacone w terminie faktury, w konsekwencji powodujące zatory płatnicze, to problem wielu polskich firm. Coraz więcej przedsiębiorców zdaje sobie jednak sprawę, iż odpowiednio wcześnie podjęte działania mogą skutecznie zdyscyplinować płatnika, a tym samym poprawić płynność finansową, dlatego też decydują się na wdrożenie w swoich firmach procesu monitorowania należności. Z pomocą przychodzą im internetowe serwisy, oferujące w tym zakresie skuteczną e-usługę.

Nabywanie nieruchomości przez cudzoziemców będzie zmienione

Rozszerzenie katalogu podmiotów zobowiązanych do przesyłania MSW dokumentów o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców - zakłada projekt zmian w ustawie, przygotowany przez resort. Ma on zrealizować uwagi NIK po kontroli dot. sprzedaży nieruchomości rolnych Skarbu Państwa.

Jak rozmawiać z dłużnikiem?

Czy Twoja firma miewa problemy z odzyskaniem należności? Czy zdarza się, że z niepokojem sprawdzasz stan firmowego konta i odliczasz kolejne dni opóźnienia? Zanim sięgniesz po telefon, aby zażądać spłaty faktury, dowiedz się, jak w rozmowie odzyskać dług i nie stracić klienta.

Szkolenie "Skuteczna telewindykacja" - 7 października 2014 r.

Zapraszamy na szkolenie "Skuteczna telewindykacja", które odbędzie się 7 października 2014 r. w Warszawie.

Problemy firm z odzyskiwaniem należności z zagranicy

Wraz z rosnącą wymianą handlową z zagranicą polskie przedsiębiorstwa zgłaszają coraz więcej problemów z zaległymi płatnościami. Terminy spłat się wydłużają, a samodzielne odzyskiwanie należności – przez znaczną odległość, barierę językową czy kulturową – jest dla polskich firm dużym wyzwaniem.

Windykacja czy sprzedaż długu – co wybrać, żeby nie stracić?

Ze względu na zawiłości prawne i skomplikowane wyliczenia, oferta firm windykacyjnych i giełd wierzytelności często budzi konsternacje. Przedsiębiorcy nie zawsze wiedzą, czym właściwie różni się windykacja na zlecenie od sprzedaży długu, z jakimi kosztami powinni się liczyć, a także która z opcji będzie dla nich korzystniejsza finansowo. Eksperci z Grupy Kapitałowej Pragma Inkaso SA podpowiadają, jakie rozwiązanie dla jakiej wierzytelności wybrać, aby nie być stratnym.

Odbiór mieszkania od dewelopera

Odbiór własnego mieszkania od dewelopera to ważna chwila dla każdego, kto starał się o swoje cztery kąty. Przeniesienie własności nieruchomości na nabywcę wiąże się ze spełnieniem kilku obowiązków przez dewelopera. Z procedury odbioru sporządzany jest protokół, do którego nabywca może zgłaszać wady nieruchomości. Jaką odpowiedzialność za wady ponosi deweloper?

Zmiany w odpisach zwykłych i wyciągach z ksiąg wieczystych

Ministerstwo Sprawiedliwości wprowadziło znaczne ułatwienia w dostępie do ksiąg wieczystych przez Internet. Od 6 sierpnia 2014 r. Centralna Ewidencja Ksiąg Wieczystych udostępnia odpisy zwykłe i wyciągi z księgi wieczystej w zmienionej postaci.

Sprzedaż wierzytelności z niezapłaconych faktur

Pieniądze z nieopłaconych faktur można próbować odzyskać samodzielnie lub za pośrednictwem firmy windykacyjnej. Można również pozbyć się kłopotu szybciej, sprzedając wierzytelności. Czy sprzedaż wierzytelności to dobry pomysł?

Księgi wieczyste dostępne przez Internet

Ministerstwo Sprawiedliwości wprowadza nową e-usługę, polegającą na łatwiejszym dostępnie do ksiąg wieczystych przez Internet. Teraz dostęp jest znacznie szybszy i łatwiejszy, dodatkowo można od razu uzyskać z nich wyciąg.

Jak ustanowić hipotekę na nieruchomości?

Hipoteka jest wygodnym zabezpieczeniem wierzytelności, ponieważ pozwala właścicielowi korzystać z obciążonej nieruchomości. Wierzyciel natomiast, w przypadku zwłoki lub niewypłacalności dłużnika, może nawet domagać się licytacji nieruchomości i zaspokojenia z pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży. Jakie przesłanki muszą zostać spełnione, by ustanowienie hipoteki było skuteczne?

Prawa dłużnika w postępowaniu egzekucyjnym

Nawet po złożeniu wniosku o wszczęcie egzekucji dłużnik ma środki prawne, by bronić się przed komornikiem. Dotyczy to zarówno egzekucji jako całości, poszczególnych czynności komornika, jak i konkretnych części majątkowych dłużnika.

Przeznaczenie działki a plan zagospodarowania przestrzennego

Możliwości zabudowy i gospodarowania nieruchomościami w gminie zależą w dużej mierze od uchwalanego przez radę gminy planu zagospodarowania przestrzennego. Jeśli założenia planu są niezgodne z naszymi oczekiwaniami, nie oznacza to, że jesteśmy skazani na porażkę w walce o naszą własność.

Jak odzyskać dług?

Jakie prawa przysługują wierzycielowi, gdy chce skutecznie odzyskać dług? Czy istnieją pozasądowe, alternatywne drogi jego wyegzekwowania? Dowiedz się w jaki sposób można odzyskać swój dług.

Szkolenie "Skuteczna telewindykacja" - 13 czerwca 2014 r.

Zapraszamy na szkolenie "Skuteczna telewindykacja", które odbędzie się 13 czerwca 2014 r. w Warszawie.

Zarządca jako reprezentant wspólnoty mieszkaniowej w sądzie

Wspólnoty mieszkaniowe w przeważającej większości przypadków korzystają z usług tzw. zarządców. Są nimi podmioty zewnętrzne, zwykle działające w formie spółek kapitałowych, dla których zarządzanie nieruchomościami jest podstawowym przedmiotem działalności. Na gruncie postępowań sądowych rodzi się w związku z tym pytanie o podstawę prawną reprezentacji wspólnot mieszkaniowych przez takich zarządców.

Segregacja odpadów w 2015 r.

Od 2015 r. wszyscy mieszkańcy gmin mają obowiązek segregacji odpadów, a praktycznie każda gmina posiadać zakład segregacji odpadów. Jest to spowodowane obowiązkiem wdrożenia unijnych wymogów związanych z ochroną środowiska. W jaki sposób segregować śmieci?

2014 rok będzie trudny dla branży budowlanej

Rok 2014 dla budownictwa wciąż będzie trudny, a wiele przedsiębiorstw, we wszystkich działach budownictwa będzie zagrożonych upadłością - wynika z Raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Małopolskiej Szkoły Administracji Publicznej "Instrument Szybkiego Reagowania"

Czy warto inwestować w nieruchomości na Cyprze?

Analiza cyklicznych zmian trendów cenowych i zainteresowania inwestowaniem w nieruchomości w poszczególnych krajach prowadzi do wniosku, iż zarówno w tym roku, jak i w kolejnych latach Cypr będzie bardzo atrakcyjnym miejscem dla inwestorów. Czy warto inwestować w nieruchomości na Cyprze?

Podatek od nieruchomości niekorzystny dla przedsiębiorców

Przedsiębiorcy co roku są narażeni na wysokie koszty związane z opłatą podatku od nieruchomości. Wykorzystując nieruchomość pod działalność gospodarcza, przedsiębiorca musi pokryć o wiele wyższe koszty niż osoba, która używałaby lokal jedynie w celach prywatnych. Najwyższe stawki podatku od nieruchomości obowiązują w Poznaniu, Warszawie, Gdańsku i Krakowie.

Dobrowolne poddanie się egzekucji przez dłużnika

Spośród instrumentów prawnych pozwalających na przyspieszenie przeprowadzenia postępowania egzekucyjnego a wręcz „przeskoczenie” etapu postępowania sądowego zmierzającego do uzyskania prawomocnego wyroku (tytułu wykonawczego) na uwagę zasługuje dobrowolne poddanie się egzekucji przez dłużnika.

Mija termin zapłaty podatku od nieruchomości

15 marca mija termin zapłaty pierwszej raty podatku od nieruchomości. Dodatkowo część właścicieli mieszkań i gruntów do końca miesiąca muszą wnieść opłatę od wieczystego użytkowania gruntu.

Forum Windykacji 7-8 kwietnia 2014 r.

Zapraszamy na Forum Windykacji, które odbędzie się w Warszawie 7-8 kwietnia 2014 r. To jedno z największych i najbardziej prestiżowych spotkań z obszaru windykacji.

Jak sprawdzić wypłacalność kontrahenta?

W czasach dużej konkurencyjności kontrahenci mają możliwość wyboru usługodawcy nie tylko zwracając uwagę na cenę oferowanej usługi czy produktu ale również, sprawdzają go pod wieloma względami, również jego wypłacalność. W tej sytuacji utrzymanie płynności finansowej w firmie stanowi ważny element budowania przewagi konkurencyjnej. Dodatkowo świadczy to o jej stabilnej sytuacji umożliwiającej wydłużanie terminów płatności za faktury, co pozytywnie wpływa na dalsze relacje z odbiorcami. Jak sprawdzić wypłacalność klienta?

Negocjacje z bankiem przy opóźnieniu w spłacie raty kredytu

Czynności obrony przed komornikiem zaczynają się właściwie już w momencie pojawienia się opóźnienia w płatności raty kredytu. Po kilku dniach od terminu wymagalności raty kredytu, gdy rata nie została zapłacona, próbę kontaktu podejmuje pracownik banku odpowiedzialny za monitoring płatności. W tym momencie nasuwają się skojarzenia o bezwzględnych windykatorach, jednak w praktyce uprzejmy głos pracownika banku zachęca nas do przedstawienia powodów opóźnienia w spłacie raty.

Ile lat musi minąć do przedawnienia długu?

Z nadejściem 2014 roku cześć istniejących długów ulegnie przedawnieniu. Ile lat musi minąć do przedawnienia długu i jakie są tego konsekwencje? Czy utraconych w ten sposób pieniędzy nie da się już odzyskać?

Od 2014 r. pośrednik nieruchomości bez licencji

Od 1 stycznia 2014 roku pośrednikiem nieruchomości będzie mógł zostać każdy. Nie będą wymagane szczególne kwalifikacje. Od 2014 r. ma powstać nowy rejestr pośredników i zarządców nieruchomości.

Księgi wieczyste i hipoteka dostępne przez Internet

1 grudnia 2013 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Od tego dnia będzie możliwy bezpłatny i powszechny dostęp do ksiąg wieczystych online.

Trudni dłużnicy - jacy są i w co "grają"

Firmy windykacyjne, na co dzień spotykają się z dłużnikami, krótko mówiąc nieskorymi do współpracy. Tak zwani trudni dłużnicy zdarzają się bardzo często, ale co należy rozumieć pod tym pojęciem? Kim jest „trudny” dłużnik? Jakich gier używa, aby uniknąć spłaty zobowiązania?

Legalna egzekucja wierzytelności, uprawnienia firm windykacyjnych

W dobie coraz powszechniejszej działalności i faktu pojawiania się kolejnych firm „windykacyjnych” zasadnym jest pytanie, jakie kompetencje przysługują firmom windykacyjnym i ich pracownikom, a także kto może dokonać zgodnie z prawem egzekucji z majątku dłużnika.

Obrona przed komornikiem - argumenty prawne i faktyczne

Wskazane jest szczegółowe wyjaśnienie pojęcia „obrony przed komornikiem” i przedstawienie wszystkich związanych z tym okoliczności. Celem obrony przed komornikiem jest wyeliminowanie potencjalnych szkód w majątku lub życiu osobistym dłużnika, które mogą powstać na skutek czynności windykacyjnych i egzekucyjnych podejmowanych przez wierzyciela i komornika na wniosek wierzyciela lub przygotowanie dłużnika na jak najmniej uciążliwe doświadczenie owych skutków.

Obrona przed komornikiem - wstęp

Otrzymanie wezwania do zapłaty wraz z wypowiedzeniem umowy kredytowej wcale nie przekreśla sytuacji prawnej dłużnika. Nie powoduje, że dłużnik skazany jest na „stracenie” (czyli komornika) i uzależniony tylko od woli pracownika banku. Okazuje się bowiem, że przy zastosowaniu odpowiednich metod negocjacyjnych można zyskać nawet kilka miesięcy odsuwając od siebie wizję egzekucji.

Czym jest roszczenie windykacyjne?

Roszczenie windykacyjne przysługuje właścicielowi rzeczy w przypadku naruszenia prawa przez osobę faktycznie władającą jego rzeczą. Jest to podstawowe roszczenie, z jakim może wystąpić właściciel. Jaka powinna być treść roszczenia windykacyjnego?

REKLAMA