reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Kodeks budowlany już wkrótce

Kodeks budowlany już wkrótce

Projekt nowego Kodeksu budowlanego został skierowany do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych.

Szczegóły projektu ustawy i stan prac nad częścią urbanistyczną kodeksu przedstawili 25 maja br., podczas posiedzenia sejmowej Komisji Infrastruktury, przewodniczący Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Budowlanego prof. Marek Wierzbowski oraz minister infrastruktury i rozwoju Maria Wasiak.

Unormowanie podstawy realizacji zamierzeń budowlanych i usystematyzowanie przepisów prawa dotychczas zawartych w odrębnych ustawach prawo budowlane i o wyrobach budowlanych – to główne korzyści projektu – powiedział prof. Wierzbowski, który przedstawił parlamentarzystom najważniejsze proponowane regulacje kodeksu.

W części ogólnej projektu kodeksu określono prawne ramy działań administracji architektoniczno-budowlanej oraz nadzoru budowlanego. Wprowadzono zespół zasad ogólnych o istotnym znaczeniu dla całego procesu inwestycji budowlanych i wzmocnienia pozycji inwestora. Projekt wprowadza nowe rozwiązania mające na celu przede wszystkim uelastycznienie procedur (w tym również procedur legalizacyjnych i naprawczych), ułatwienie realizacji inwestycji budowlanych czy stabilizację wydanych pozwoleń na budowę.

W MIiR toczą się prace nad nowelizacją ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, projektem ustawy o strategicznych inwestycjach celu publicznego a także projektem ustawy o rewitalizacji. Wszystkie te projekty wynikają z potrzeby bieżących, celowych i skutecznych działań, które pozwolą ograniczyć najistotniejsze problemy i umożliwią efektywne kształtowanie przestrzeni. Przygotowane przez resort projekty ustaw, w tym tzw. „mała nowelizacja ustawy o planowaniu”, są wstępem do kompleksowych zmian systemowych, opracowywanych przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju oraz Komisję Kodyfikacyjną Prawa Budowlanego.

Projekt Kodeksu budowlanego został przekazany MIiR przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Budowlanego w lutym br. Potem projekt skierowano do wstępnego uzgodnienia z Rządowym Centrum Legislacji oraz do uzgodnień wewnątrzresortowych. Następny etap to skierowanie projektu do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych. Opracowanie projektu kodeksu uwzględniającego efekt konsultacji i uzgodnień, umożliwi otwarcie kolejnych etapów prac legislacyjnych zgodnie z Regulaminem Prac Rady Ministrów.

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury i Administracji

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kodeks budowlany już wkrótce. /Fot. Fotolia
Kodeks budowlany już wkrótce. /Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

MDDP Outsourcing

Nowoczesny outsourcing księgowości, kadr i płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama