| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Jak rozliczyć VAT w przypadku przedwczesnego opuszczenia lokalu przez najemcę

Jak rozliczyć VAT w przypadku przedwczesnego opuszczenia lokalu przez najemcę

Prowadzimy działalność gospodarczą w zakresie wynajmu lokali użytkowych. Umowy najmu lokali z reguły zawieramy na czas nieokreślony. Umowy przewidują możliwość ich rozwiązania przez obie strony, z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy najemcy chcą opuścić lokal wcześniej, bez zachowania pełnego okresu wypowiedzenia. W takich przypadkach staramy się zawrzeć z najemcą porozumienie, na mocy którego płaci on określoną opłatę za wcześniejsze rozwiązanie umowy. Jej wysokość jest ustalana indywidualnie. Jak należy traktować kwotę otrzymaną za wcześniejsze rozwiązanie umowy najmu? Jak ją rozliczyć?

Opłata za wcześniejsze rozwiązanie umowy najmu lokalu, wynikająca z zawartego przez strony porozumienia, nie ma charakteru odszkodowawczego. Należy uznać, że jest wynagrodzeniem za świadczenie usług podlegających opodatkowaniu VAT. W takim przypadku należy wystawić fakturę VAT, gdy najemca jest podatnikiem.

Rozstrzygnięcie, czy zapłata otrzymana z tytułu wyrażenia zgody na rozwiązanie umowy najmu lokalu bez zachowania pełnego okresu wypowiedzenia stanowi należność za czynność podlegającą opodatkowaniu VAT, wymaga zdefiniowania charakteru działań wynajmującego. Jeżeli czynność realizowana przez wynajmującego powinna być uznana za świadczenie usług w rozumieniu przepisów art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, to podlega ona opodatkowaniu VAT. Jeśli natomiast roszczenia wynajmującego miałyby charakter odszkodowawczy i nie wiązałyby się z żadnym świadczeniem z jego strony, należałoby uznać, że otrzymane odszkodowanie nie podlega opodatkowaniu.

W przedstawionym w pytaniu stanie faktycznym decydującą rolę odgrywa wyrażenie przez wynajmującego zgody na wcześniejsze rozwiązanie umowy najmu lokalu, bez zachowania przewidzianego okresu wypowiedzenia. Wynajmujący, wyrażając taką zgodę, de facto decyduje się na dodatkowe świadczenie na rzecz najemcy. Świadczenie to realizowane jest za wynagrodzeniem, które stanowi zapłatę za określone działanie wynajmującego. Między otrzymanym wynagrodzeniem a świadczeniem wykonanym przez wynajmującego istnieje wtedy ścisły związek. Zawarcie porozumienia przez strony umowy i wpłacenie przez najemcę określonej kwoty kończy bowiem stosunek najmu przed upływem okresu wypowiedzenia. Według art. 8 ustawy za świadczenie usług w rozumieniu ustawowym uznaje się również zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji. Zaniechanie czynności, czy też tolerowanie czynności lub sytuacji, podlega opodatkowaniu VAT, gdy obie strony uzyskują z tego tytułu bezpośrednią korzyść.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes  cały artykuł: Jak rozliczyć VAT w przypadku przedwczesnego opuszczenia lokalu przez najemcę

W artykule omówiono również interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi dotyczącą rozliczania VAT z tytułu umowy najmu.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Biernacki

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »