Jak rozliczyć VAT w przypadku przedwczesnego opuszczenia lokalu przez najemcę
REKLAMA
REKLAMA
Opłata za wcześniejsze rozwiązanie umowy najmu lokalu, wynikająca z zawartego przez strony porozumienia, nie ma charakteru odszkodowawczego. Należy uznać, że jest wynagrodzeniem za świadczenie usług podlegających opodatkowaniu VAT. W takim przypadku należy wystawić fakturę VAT, gdy najemca jest podatnikiem.
REKLAMA
REKLAMA
Rozstrzygnięcie, czy zapłata otrzymana z tytułu wyrażenia zgody na rozwiązanie umowy najmu lokalu bez zachowania pełnego okresu wypowiedzenia stanowi należność za czynność podlegającą opodatkowaniu VAT, wymaga zdefiniowania charakteru działań wynajmującego. Jeżeli czynność realizowana przez wynajmującego powinna być uznana za świadczenie usług w rozumieniu przepisów art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, to podlega ona opodatkowaniu VAT. Jeśli natomiast roszczenia wynajmującego miałyby charakter odszkodowawczy i nie wiązałyby się z żadnym świadczeniem z jego strony, należałoby uznać, że otrzymane odszkodowanie nie podlega opodatkowaniu.
W przedstawionym w pytaniu stanie faktycznym decydującą rolę odgrywa wyrażenie przez wynajmującego zgody na wcześniejsze rozwiązanie umowy najmu lokalu, bez zachowania przewidzianego okresu wypowiedzenia. Wynajmujący, wyrażając taką zgodę, de facto decyduje się na dodatkowe świadczenie na rzecz najemcy. Świadczenie to realizowane jest za wynagrodzeniem, które stanowi zapłatę za określone działanie wynajmującego. Między otrzymanym wynagrodzeniem a świadczeniem wykonanym przez wynajmującego istnieje wtedy ścisły związek. Zawarcie porozumienia przez strony umowy i wpłacenie przez najemcę określonej kwoty kończy bowiem stosunek najmu przed upływem okresu wypowiedzenia. Według art. 8 ustawy za świadczenie usług w rozumieniu ustawowym uznaje się również zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji. Zaniechanie czynności, czy też tolerowanie czynności lub sytuacji, podlega opodatkowaniu VAT, gdy obie strony uzyskują z tego tytułu bezpośrednią korzyść.
Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jak rozliczyć VAT w przypadku przedwczesnego opuszczenia lokalu przez najemcę
W artykule omówiono również interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi dotyczącą rozliczania VAT z tytułu umowy najmu.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.