REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć VAT w przypadku przedwczesnego opuszczenia lokalu przez najemcę

Jak rozliczyć VAT w przypadku przedwczesnego opuszczenia lokalu przez najemcę /fot. Fotolia
Jak rozliczyć VAT w przypadku przedwczesnego opuszczenia lokalu przez najemcę /fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Prowadzimy działalność gospodarczą w zakresie wynajmu lokali użytkowych. Umowy najmu lokali z reguły zawieramy na czas nieokreślony. Umowy przewidują możliwość ich rozwiązania przez obie strony, z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy najemcy chcą opuścić lokal wcześniej, bez zachowania pełnego okresu wypowiedzenia. W takich przypadkach staramy się zawrzeć z najemcą porozumienie, na mocy którego płaci on określoną opłatę za wcześniejsze rozwiązanie umowy. Jej wysokość jest ustalana indywidualnie. Jak należy traktować kwotę otrzymaną za wcześniejsze rozwiązanie umowy najmu? Jak ją rozliczyć?

Opłata za wcześniejsze rozwiązanie umowy najmu lokalu, wynikająca z zawartego przez strony porozumienia, nie ma charakteru odszkodowawczego. Należy uznać, że jest wynagrodzeniem za świadczenie usług podlegających opodatkowaniu VAT. W takim przypadku należy wystawić fakturę VAT, gdy najemca jest podatnikiem.

REKLAMA

REKLAMA

Rozstrzygnięcie, czy zapłata otrzymana z tytułu wyrażenia zgody na rozwiązanie umowy najmu lokalu bez zachowania pełnego okresu wypowiedzenia stanowi należność za czynność podlegającą opodatkowaniu VAT, wymaga zdefiniowania charakteru działań wynajmującego. Jeżeli czynność realizowana przez wynajmującego powinna być uznana za świadczenie usług w rozumieniu przepisów art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, to podlega ona opodatkowaniu VAT. Jeśli natomiast roszczenia wynajmującego miałyby charakter odszkodowawczy i nie wiązałyby się z żadnym świadczeniem z jego strony, należałoby uznać, że otrzymane odszkodowanie nie podlega opodatkowaniu.

W przedstawionym w pytaniu stanie faktycznym decydującą rolę odgrywa wyrażenie przez wynajmującego zgody na wcześniejsze rozwiązanie umowy najmu lokalu, bez zachowania przewidzianego okresu wypowiedzenia. Wynajmujący, wyrażając taką zgodę, de facto decyduje się na dodatkowe świadczenie na rzecz najemcy. Świadczenie to realizowane jest za wynagrodzeniem, które stanowi zapłatę za określone działanie wynajmującego. Między otrzymanym wynagrodzeniem a świadczeniem wykonanym przez wynajmującego istnieje wtedy ścisły związek. Zawarcie porozumienia przez strony umowy i wpłacenie przez najemcę określonej kwoty kończy bowiem stosunek najmu przed upływem okresu wypowiedzenia. Według art. 8 ustawy za świadczenie usług w rozumieniu ustawowym uznaje się również zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji. Zaniechanie czynności, czy też tolerowanie czynności lub sytuacji, podlega opodatkowaniu VAT, gdy obie strony uzyskują z tego tytułu bezpośrednią korzyść.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes  cały artykuł: Jak rozliczyć VAT w przypadku przedwczesnego opuszczenia lokalu przez najemcę

W artykule omówiono również interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi dotyczącą rozliczania VAT z tytułu umowy najmu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA