REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bonifikata od opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego

Paulina Kosior
Prawnik, absolwentka Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania.
bonifikata, użytkowanie wieczyste
bonifikata, użytkowanie wieczyste
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Osobom fizycznym spełniającym określone w ustawie przesłanki przysługuje bonifikata w wysokości 50 % wymiaru opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego gruntu, na którym znajduje się nieruchomość wykorzystywana na cele mieszkaniowe. Chcąc skorzystać z przysługującej ulgi należy wypełnić odpowiedni wniosek i złożyć go w Wydziale Obsługi Mieszkańców dla Dzielnicy bądź w Zarządzie Mienia Skarbu Państwa.

Użytkowanie wieczyste jest rodzajem prawa rzeczowego. Polega ono na odpłatnym oddaniu w użytkowanie osobie fizycznej bądź prawnej nieruchomości gruntowej, która jest własnością Skarbu Państwa, województwa, powiatu bądź gminy na okres od 40 do 99 lat. Użytkownik wieczysty nieruchomości posiada zbliżone prawa do prawowitego właściciela, którymi może swobodnie zarządzać. Poprzez dowolne rozporządzanie nieruchomością należy rozumieć jej sprzedaż, obciążenie jak również zapisanie w testamencie. Ponadto użytkownik posiada pełne prawo do nieruchomości znajdujących się na użytkowanym gruncie. Zawarcie umowy użytkowania wieczystego wymaga formy aktu notarialnego pod rygorem nieważności i dokonania wpisu w dziale drugim księgi wieczystej, pt. własność. Kwestię tę reguluję treść art. 27 Ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami (Dz.U. 1997 Nr 115 poz. 741).

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Instytucja użytkowania wieczystego wiążę się ze ściśle określonymi przez przepisy prawa opłatami. Użytkownik, nie później jednak niż do dnia zawarcia umowy o użytkowanie wieczyste, jednorazowo wnosi opłatę stanowiącą cenę nieruchomości, której wynosi od 15 % do 25 % ceny nieruchomości. Od powyższej reguły istnieje pewien wyjątek. W przypadku sprzedaży bezprzetargowej lub w drodze rokowań cena nieruchomości może zostać rozłożona na oprocentowane raty, na okres nie dłuższy niż 10 lat. Płatność pierwszej raty nie może nastąpić później, niż do dnia zawarcia umowy przenoszącej własność. Wierzytelność z tego tytułu podlega zabezpieczeniu w postaci ustanowienia hipoteki i dokonaniu wpisu do księgi wieczystej.

Prowadzenie firmy w specjanej strefie ekonomicznej w 2015 r.

Zgodnie z literą prawa użytkownik wieczysty oprócz wniesienia jednorazowej opłaty stanowiącej cenę nieruchomości jest zobowiązany do uiszczania corocznych opłat przez cały okres użytkowania nieruchomości. Opłaty wnosi się do dnia 31 marca każdego roku, z góry za dany rok. Wyjątkiem jest rok, kiedy zostało ustanowione użytkowanie wieczyste nieruchomości. Wysokość opłaty z tytułu użytkowania wieczystego ustalana jest według stawki procentowej odnoszącej się do wartości nieruchomości, zgodnie z treścią art. 67 Ustawy o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. 1997 Nr 115 poz. 741). Wysokość opłaty rocznej uzależniona jest od celu, na jaki nieruchomość została oddany w użytkowanie wieczyste i wynosi odpowiednio:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1) za nieruchomości gruntowe oddane na cele obronności i bezpieczeństwa państwa, w tym ochrony przeciwpożarowej – 0,3% ceny;

REKLAMA

2) za nieruchomości gruntowe pod budowę obiektów sakralnych wraz z budynkami towarzyszącymi, plebanii w parafiach diecezjalnych i zakonnych, archiwów i muzeów diecezjalnych, seminariów duchownych, domów zakonnych oraz siedzib naczelnych władz kościołów i związków wyznaniowych – 0,3% ceny;

3) za nieruchomości gruntowe na działalność charytatywną oraz na niezarobkową działalność: opiekuńczą, kulturalną, leczniczą, oświatową, wychowawczą, naukową lub badawczo-rozwojową – 0,3% ceny;

3a) za nieruchomości gruntowe oddane na cele rolne – 1% ceny;

4) za nieruchomości gruntowe oddane na cele mieszkaniowe, na realizację urządzeń infrastruktury technicznej i innych celów publicznych oraz działalność sportową – 1% ceny;

4a) za nieruchomości gruntowe na działalność turystyczną – 2% ceny;

5) za pozostałe nieruchomości gruntowe – 3% ceny;

Wypowiedzenie umowy dzierżawy przez wydzierżawiającego

REKLAMA

Od wyliczonej opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości na cele mieszkaniowe osobom fizycznym przysługuje 50 % bonifikata. Zgodnie z treścią art. 74 Ustawy o gospodarce nieruchomościami bonifikata przysługuje gospodarstwom domowym, w których miesięczny dochód na jednego członka rodziny nie przekracza połowy „przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym rok, za który opłata ma być wnoszona, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego”. Przez gospodarstwo domowe należy rozumieć zespół osób wspólnie zamieszkujących i utrzymujących się bądź osobę samotną,  która utrzymuje się samodzielnie. Ustawodawca do dochodu zalicza dochody ze stosunku pracy, działalności gospodarczej, umów cywilnoprawnych w postaci umów zlecenia lub o dzieło, świadczeń emerytalnych bądź rentowych, stypendia, alimenty oraz inne stanowiące dochód osoby fizycznej.

Zobowiązany do wniesienia opłaty rocznej, który spełnia przesłanki do uzyskania bonifikaty, wypełnia wniosek i składa w Wydziale Obsługi Mieszkańców dla Dzielnicy bądź w Zarządzie Mienia Skarbu Państwa. Ubiegając się o przyznanie bonifikaty trzeba należycie udokumentować uzyskiwane dochody. Do wniosku najlepiej dołączyć ubiegłoroczną deklarację podatkową składane do Urzędu Skarbowego na formularzu. Odpowiedni wzór wniosku można uzyskać w placówce Urzędu Miejskim lub pobrać ze strony internetowej urzędu. Termin do złożenia wniosku ubiega z dniem 31 marca każdego roku, który jednocześnie jest terminem zapłaty. Wnioski złożone w terminie późniejszym nie zostaną przyjęte przez urzędników. Niemniej jednak należy pamiętać, iż na rozpatrzenie przedmiotowego wniosku organ ma 3 miesiące, licząc od daty jego otrzymania. W związku z faktem, iż okres rozpatrywania wniosku o udzielenie bonifikaty to aż 3 miesiące należy go złożyć odpowiednio wcześnie. W przypadku kiedy zachodzi okoliczność, iż odpowiedź może zostać wydana po upływie terminu na dokonanie zapłaty z tytułu użytkowania wieczystego warto zwrócić się z wnioskiem o odroczenie terminu zapłaty.

Na czym polega umowa dzierżawy?

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

REKLAMA

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

Leasing w podatkach i optymalizacja wykupu - praktyczne informacje

Leasing od lat jest jedną z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych w biznesie. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej opcji, ponieważ pozwala ona na rozłożenie kosztów w czasie, a także oferuje korzyści podatkowe. Warto jednak pamiętać, że zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy podlegają różnym regulacjom podatkowym, które mogą mieć istotne znaczenie dla rozliczeń firmy. Dodatkowo, wykup przedmiotu leasingu niesie ze sobą określone skutki podatkowe, które warto dobrze zaplanować.

Nie czekaj na cyberatak. Jakie kroki podjąć, aby być przygotowanym?

Czy w dzisiejszych czasach każda organizacja jest zagrożona cyberatakiem? Jak się chronić? Na co zwracać uwagę? Na pytania odpowiadają: Paweł Kulpa i Robert Ługowski - Cybersecurity Architect, Safesqr.

Jak założyć spółkę z o.o. przez S24?

Rejestracja spółki z o.o. przez system S24 w wielu przypadkach jest najlepszą metodą zakładania spółki, ze względu na ograniczenie kosztów, szybkość (np. nie ma konieczności umawiania spotkań z notariuszem) i możliwość działania zdalnego w wielu sytuacjach. Mimo tego, że funkcjonowanie systemu s24 wydaje się niezbyt skomplikowane, to jednak zakładanie spółki wymaga posiadania pewnej wiedzy prawnej.

REKLAMA

Ustawa wiatrakowa 2025 przyjęta: 500 metrów odległości wiatraków od zabudowań

Ustawa wiatrakowa 2025 została przyjęta przez rząd. Przedsiębiorcy, szczególnie województwa zachodniopomorskiego, nie kryją zadowolenia. Wymaganą odległość wiatraków od zabudowań zmniejsza się do 500 metrów.

Piękny umysł. Jakie możliwości poznania preferencji zachowań człowieka daje PRISM Brain Mapping?

Od wielu lat neuronauka znajduje zastosowanie nie tylko w medycynie, lecz także w pracy rozwojowej – indywidualnej i zespołowej. Doskonałym przykładem narzędzia diagnostycznego, którego metodologia jest zbudowana na wiedzy o mózgu, jest PRISM Brain Mapping. Uniwersalność i dokładność tego narzędzia pozwala na jego szerokie wykorzystanie w obszarze HR.

REKLAMA