| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Przedsiębiorca w urzędzie > Księgi wieczyste dostępne w internecie

Księgi wieczyste dostępne w internecie

Od 1 lipca 2014 r. przeglądanie, jak i pobieranie odpisów z ksiąg wieczystych, możliwe jest poprzez teleinformatyczny system Elektroniczne Księgi Wieczyste (EKW), który jest dostępny na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości. Załatwienie spraw wymagających odpisów z księgi, takich jak zaciągnięcie kredytu hipotecznego czy dokonanie czynności dotyczącej nieruchomości u notariusza, powinno stać się łatwiejsze.

W pierwszej kolejności, EKW pozwala na bezpłatne przeglądanie ksiąg wieczystych i umożliwia wgląd we wszystkie działy danej księgi. Informacje wyświetlone w EKW można wydrukować bezpośrednio z komputera. Taki wydruk ma jednak jedynie wartość informacyjną, nie posiada waloru dokumentu wydanego przez sąd.

W celu uzyskania odpisu lub wyciągu z księgi wieczystej, posiadającego moc dokumentu wydanego przez sąd, należy skorzystać z drugiej funkcjonalności EKW – złożenia wniosku o wydanie dokumentu. Wniosek taki można obecnie złożyć wyłącznie za pośrednictwem teleinformatycznego systemu EKW, złożenie wniosku w papierowej postaci nie jest możliwe.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Składając wniosek o odpis lub wyciąg należy wybrać formę odbioru dokumentu:

  • dostarczenie dokumentu w pliku PDF do samodzielnego wydruku
  • lub korespondencyjne wydanie dokumentu poprzez wysłanie na adres wnioskodawcy papierowej wersji dokumentu z pieczęciami sądu.

Co istotne, dokument w obu wersjach ma taką samą moc – moc dokumentu wydanego przez sąd.

Podstawa wpisu prawa własności do księgi wieczystej przy łączeniu się spółek

Nowością w stosunku do poprzedniej regulacji jest możliwość wystąpienia o wyciąg z księgi wieczystej (do tej pory można było żądać jedynie odpisu zupełnego lub zwykłego księgi). Wyciąg stanowi wykaz informacji wyodrębnionych wskazanym działem lub działami księgi wieczystej. Jest przydatny, gdy wnioskodawca potrzebuje jedynie konkretnej informacji z księgi – np. informacji o wpisanej hipotece na rzecz banku.

Wniosek o wydanie dokumentu z księgi wieczystej podlega opłacie. System EKW akceptuje jedynie płatność dokonywaną online. Wysokość opłaty od wniosku różni się w zależności od rodzaju żądanego dokumentu i sposobu jego dostarczenia:

Odpis zwykły

Odpis zupełny

Wyciąg z księgi

Dokument do samodzielnego wydruku

20 zł

50 zł

5 zł za wyciąg z jednego działu księgi

Korespondencyjne wydanie opieczętowanego dokumentu

30 zł

60 zł

15 zł za wyciąg z jednego działu księgi

Korzystanie z systemu teleinformatycznego EKW wymaga znajomości numeru księgi wieczystej danej nieruchomości. Jeśli znamy jedynie adres nieruchomości, numer księgi wieczystej można ustalić w wydziale geodezji Urzędu Miasta lub Gminy, w którym położona jest dana nieruchomość.

Zmiany w odpisach zwykłych i wyciągach z ksiąg wieczystych

Autor: Aleksandra Jankowska, aplikantka adwokacka

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Izabela Sikora

Prawnik, rzecznik patentowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »