REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Księgi wieczyste dostępne w internecie

 Kancelaria Wierzbowski Eversheds
Usługi prawne dla biznesu
księgi wieczyste online
księgi wieczyste online

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 lipca 2014 r. przeglądanie, jak i pobieranie odpisów z ksiąg wieczystych, możliwe jest poprzez teleinformatyczny system Elektroniczne Księgi Wieczyste (EKW), który jest dostępny na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości. Załatwienie spraw wymagających odpisów z księgi, takich jak zaciągnięcie kredytu hipotecznego czy dokonanie czynności dotyczącej nieruchomości u notariusza, powinno stać się łatwiejsze.

W pierwszej kolejności, EKW pozwala na bezpłatne przeglądanie ksiąg wieczystych i umożliwia wgląd we wszystkie działy danej księgi. Informacje wyświetlone w EKW można wydrukować bezpośrednio z komputera. Taki wydruk ma jednak jedynie wartość informacyjną, nie posiada waloru dokumentu wydanego przez sąd.

REKLAMA

W celu uzyskania odpisu lub wyciągu z księgi wieczystej, posiadającego moc dokumentu wydanego przez sąd, należy skorzystać z drugiej funkcjonalności EKW – złożenia wniosku o wydanie dokumentu. Wniosek taki można obecnie złożyć wyłącznie za pośrednictwem teleinformatycznego systemu EKW, złożenie wniosku w papierowej postaci nie jest możliwe.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Składając wniosek o odpis lub wyciąg należy wybrać formę odbioru dokumentu:

  • dostarczenie dokumentu w pliku PDF do samodzielnego wydruku
  • lub korespondencyjne wydanie dokumentu poprzez wysłanie na adres wnioskodawcy papierowej wersji dokumentu z pieczęciami sądu.

Co istotne, dokument w obu wersjach ma taką samą moc – moc dokumentu wydanego przez sąd.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podstawa wpisu prawa własności do księgi wieczystej przy łączeniu się spółek

REKLAMA

Nowością w stosunku do poprzedniej regulacji jest możliwość wystąpienia o wyciąg z księgi wieczystej (do tej pory można było żądać jedynie odpisu zupełnego lub zwykłego księgi). Wyciąg stanowi wykaz informacji wyodrębnionych wskazanym działem lub działami księgi wieczystej. Jest przydatny, gdy wnioskodawca potrzebuje jedynie konkretnej informacji z księgi – np. informacji o wpisanej hipotece na rzecz banku.

Wniosek o wydanie dokumentu z księgi wieczystej podlega opłacie. System EKW akceptuje jedynie płatność dokonywaną online. Wysokość opłaty od wniosku różni się w zależności od rodzaju żądanego dokumentu i sposobu jego dostarczenia:

Odpis zwykły

Odpis zupełny

Wyciąg z księgi

Dokument do samodzielnego wydruku

20 zł

50 zł

5 zł za wyciąg z jednego działu księgi

Korespondencyjne wydanie opieczętowanego dokumentu

30 zł

60 zł

15 zł za wyciąg z jednego działu księgi

Korzystanie z systemu teleinformatycznego EKW wymaga znajomości numeru księgi wieczystej danej nieruchomości. Jeśli znamy jedynie adres nieruchomości, numer księgi wieczystej można ustalić w wydziale geodezji Urzędu Miasta lub Gminy, w którym położona jest dana nieruchomość.

Zmiany w odpisach zwykłych i wyciągach z ksiąg wieczystych

Autor: Aleksandra Jankowska, aplikantka adwokacka

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA