| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Szybsze i prostsze postępowania przed WSA i NSA

Szybsze i prostsze postępowania przed WSA i NSA

Nowelizacja ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ma przyspieszyć i uprościć postępowania przed wojewódzkimi sądami administracyjnymi i Naczelnym Sądem Administracyjnym. Nowa ustawa wejdzie w życie 15 sierpnia 2015 r.

15 sierpnia 2015 r. wejdzie w życie

NSA będzie mógł zmieniać wyroki wydane przez WSA. W takich przypadkach sprawy będą trafiać bezpośrednio do instytucji, które mogą je załatwić, a nie ponownie do wojewódzkich sądów administracyjnych. Jednocześnie nowelizacja daje WSA prawo do merytorycznego orzekania w przypadku skarg na decyzje i postanowienia administracyjne. Jeśli zostaną one uwzględnione, sąd będzie mógł zobowiązać urząd, który wydał zakwestionowane rozstrzygnięcie, do jego zmiany oraz wskazać sposób jej załatwienia, a także określić czas, w jakim to ma nastąpić. O wydaniu takiej decyzji lub postanowienia urząd będzie musiał zawiadomić sąd w terminie siedmiu dni. Dotychczas sąd mógł tylko polecić urzędowi ponowne zbadanie sprawy.

Zobacz: Jak uzyskać Europejski Nakaz Zapłaty

Ustawa daje też referendarzom sądowym większe kompetencje do orzekania - określa tryb i sposób wydawania przez nich zarządzeń oraz rozszerza zakres spraw, które mogą być rozpoznawane w trybie uproszczonym. Zmiana odciąży sędziów i skróci czas oczekiwania na rozstrzygnięcia sądowe.

W ustawie znalazły się również przepisy umożliwiające skuteczniejszą walkę z przewlekłym załatwianiem spraw przez urzędy. Dotychczas urząd mógł uwzględnić skargę na bezczynność lub przewlekłość postępowania do dnia rozpoczęcia rozprawy. Zgodnie z nowelizacją będzie miał na to trzydzieści dni od jej wniesienia.

Zobacz: Zawezwanie do próby ugodowej - szybszy i tańszy sposób dochodzenia roszczeń od kontrahentów

Sejm VII kadencji uchwalił ustawę 9 kwietnia 2015 r., a prezydent podpisał ją 28 kwietnia br.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Witold Studziński

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »