REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak można wycofać się z mediacji?

Natalia Ciesielczyk
Mediacje
Mediacje
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Mediacja jest alternatywnym sposobem rozwiązywania sporów. W mediacjach zawsze bierze udział neutralny mediator, który pomaga stronom dojść do porozumienia. Zgodnie z kodeksem postępowania cywilnego mediacja jest dobrowolna. W związku z tym każda ze stron może w dowolnym momencie wycofać się z mediacji, jeżeli nie chce brać udziału w dalszych mediacjach bądź nie dostrzega żadnych szans na zawarcie ugody.

Czym jest mediacja?

Mediacja jest sposobem rozwiązywania konfliktów przy udziale bezstronnego mediatora . Efektem mediacji jest ugoda, która satysfakcjonuje obie strony sporu. Postępowanie mediacyjne jest niejawne, w związku z tym „mediator jest obowiązany do zachowania w tajemnicy faktów, o których dowiedział się w związku z prowadzeniem mediacji, chyba że strony zwolnią go z tego obowiązku”. Należy pamiętać, że głównym zadaniem mediatora jest przede wszystkim stworzenie podstaw do dialogu między stronami, pilnowanie procedur oraz kontrola dobrowolności i satysfakcji stron z wypracowanego rozwiązania. W zależności od rodzaju rozstrzyganego konfliktu wyróżnia się mediacje w sprawach karnych oraz cywilnych.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na FORUM!

Czas trwania mediacji

Zgodnie z obowiązującym prawem sąd może skierować sprawę na postępowanie mediacyjne tylko raz w toku  postępowania i tylko do momentu zamknięcia pierwszego posiedzenia wyznaczonego na rozprawę. W wyjątkowych sytuacjach po zamknięciu posiedzenia sąd może zdecydować o wszczęciu postępowania na zgodny wniosek stron. Wszczęcie mediacji następuje z chwilą doręczenia mediatorowi wniosku o przeprowadzenie mediacji. Co do zasady sąd kierując sprawę na postępowanie mediacyjne wyznacza miesięczny termin na zawarcie ugody. Jednak ze względu na trudność lub zawiłość sporu strony mogą zgodnie wnieść o wyznaczenie dłuższego terminu. Należy podkreślić, że zarówno termin jak i miejsce posiedzenia wyznacza  mediator właściwy w danej sprawie. Z przebiegu przeprowadzonej mediacji zostaje sporządzony protokół, w którym oznacza się  strony, czas i miejsce oraz wynik mediacji. Ponadto mediator jest obowiązany doręczyć uczestnikom postępowania odpis protokołu.

Zakończenie mediacji

W wielu przypadkach mediacja kończy się z chwilą zawarcia porozumienia przez strony we wszystkich lub w części konfliktowych spraw. Gdy dochodzi do pełnego zawarcia ugody zadaniem mediatora jest omówienie procesu formalizacji i wprowadzenia zawartego porozumienia w życie. Natomiast w przypadku niepełnego porozumienia mediator może zaproponować przeanalizowaniem dostępnych procedur, które ułatwiłyby rozwiązanie pozostałych problemów. Ponadto zakończenie mediacji może nastąpić zarówno na wniosek strony jak i mediatora. Ze względu na dobrowolny charakter mediacji strony mogą wycofać się z niej z dowolnych powodów i w dowolnym momencie postępowania. Należy nadmienić, iż rezygnacja strony z dalszych mediacji nie wywołuje względem niej negatywnych konsekwencji oraz nie zwalnia żadnej ze stron od opłaty mediacyjnej. Mediator przerywa postępowanie mediacyjne zawsze gdy uzna, że strona nie jest świadoma skutków porozumienia lub gdy ze względu na swój stan zdrowia nie jest zdolna do uczestnictwa w mediacjach. O zakończeniu postępowania mediator postanawia również w sytuacji, gdy strony za pomocą mediacji chcą osiągnąć nieuczciwe korzyści lub gdy nie chcą z zaangażowaniem uczestniczyć w postępowaniu. Ponadto prowadzący postępowanie mediacyjne może je przerwać z chwilą stwierdzenia, że osiągnięcie porozumienia jest niemożliwe lub kiedy sam nabierze przekonania o braku swojej bezstronności.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

REKLAMA