REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Będą zmiany w przepisach o mediacji

mediacja
mediacja

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Gospodarki zamierza rozpowszechnić mediację oraz inne pozasądowe sposoby rozwiązywania sporów. Planuje wprowadzenie w tym celu uproszczeń w przepisach oraz zachęt podatkowych i finansowych w postaci np. zmniejszenia kosztów, związanych ze skierowaniem sprawy do rozstrzygnięcia w tym trybie.

Mediacja w sprawach cywilnych została wprowadzona do polskiego prawa w 2005 r., ale liczba ugód zawartych na skutek postępowania mediacyjnego nie przekracza 1 %.

REKLAMA

Rządowe założenia ustawy o wspieraniu polubownych metod rozwiązywania sporów, przygotowane przez resort gospodarki nakładają obowiązek poinformowania w pozwie czy strony podjęły próbę mediacji lub innej pozasądowej metody rozwiązania sporu oraz uzasadnienie przyczyn, które stały na przeszkodzie takiemu rozwiązaniu.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Obowiązki sądu

REKLAMA

Na Sąd nałożony będzie obowiązek analizy przed przystąpieniem do merytorycznego rozpoznania sprawy, czy sprawa ma szansę na polubowne rozwiązanie oraz ustalenia celowości skierowania sprawy do mediacji. W tym celu będzie możliwe wyznaczenie przed terminem pierwszego posiedzenia wyznaczonego na rozprawę posiedzenia niejawnego z udziałem stron tak, aby sąd mógł strony wysłuchać i podjąć decyzję, czy sprawę należy skierować na drogę mediacji.

Ponadto sąd będzie miał obowiązek nakłonienia stron do mediacji w każdym stanie postępowania, jak również pouczania o możliwości ugodowego załatwienia sporu, przede wszystkim w drodze mediacji w sprawach, w których zawarcie ugody jest dopuszczalne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wprowadzona też będzie możliwość nakazania stronom udziału w spotkaniu informacyjnym dotyczącym mediacji i innych metod pozasądowego rozwiązywania sporów, przed wyznaczeniem pierwszego posiedzenia przeznaczonego na rozprawę. Spotkanie to będzie mógł prowadzić sędzia, referendarz sądowy, mediator, asystent sędziego lub urzędnik sądowy.

Sąd będzie mógł skierować strony do mediacji na każdym etapie postępowania, a także więcej niż jeden raz w toku postępowania.

Dopuszczalne też będzie kierowanie stron do mediacji przez sąd w sprawach nakazowych, po skutecznym wniesieniu zarzutów.

Postępowanie mediacyjne w sprawach konsumenckich

Zmiany w procedurze mediacji

Założenia nowej ustawy umożliwiają mediatorowi, na zgodny wniosek stron, zaproponowanie sposobu rozwiązania sporu. Kierując sprawę do mediacji sąd będzie przekazywał mediatorowi dane kontaktowe stron lub pełnomocników.

Nastąpi rozszerzenie obowiązku zachowania w tajemnicy faktów, o których mediator dowiedział się w związku z mediacją na inne osoby biorące udział w niej udział.

REKLAMA

Zniesiony będzie obowiązek składania protokołu mediacji pozasądowej. Mediator będzie miał obowiązek złożenia protokołu jedynie wówczas, gdy strony będą wnioskowały o zatwierdzenie ugody. Sąd będzie miał obowiązek niezwłocznego zatwierdzenia ugody zawartej przed mediatorem na wniosek stron lub po złożeniu protokołu z przebiegu mediacji przez mediatora.

Wprowadzony będzie również obowiązek doręczania przez sąd mediatorowi postanowienia o odmowie nadania klauzuli wykonalności bądź zatwierdzenia ugody zawartej przed mediatorem w całości lub w części.

Jakie koszty występują w mediacji?

Koszty

Założenia nowej ustawy wprowadzają również zachęty finansowe do korzystania z mediacji, którymi będą np. zaliczenie kosztów mediacji prowadzonej na skutek skierowania przez sąd do kosztów sądowych, czy też zwolnienie od opłaty sądowej wniosków o zatwierdzenie ugody zawartej przed mediatorem w wyniku mediacji pozasądowej. Będzie również dokonywany zwrot całości opłaty sądowej, jeżeli do zawarcia ugody dojdzie na wstępnym etapie postępowania. Zwrot całej opłaty uzależniony byłby więc od momentu zawarcia ugody. Gdy do zawarcia ugody dojdzie na dalszym etapie postępowania, stosowane będą przepisy dotychczasowe.

Możliwe również będzie obciążenie kosztami procesu strony niezależnie od wyniku sprawy strony, która w sposób nieusprawiedliwiony odmówiła poddania sporu mediacji oraz przez zaniechanie próby mediacji lub innej pozasądowej metody rozwiązania sporu przyczyniła się do zbędnego wytoczenia sprawy.

Jakie zasady obowiązują podczas mediacji?

Preferencje podatkowe

W ustawie o VAT ma być wprowadzony przepis umożliwiający obniżenie podstawy opodatkowania i uprawniającej do dokonania korekty w okresie rozliczeniowym, w którym nabywca towaru lub usługobiorca otrzymał fakturę korygującą o ugody zawarte pomiędzy kontrahentami, w tym pozasądowe oraz sądowe zawarte przed mediatorem.

Ponadto kwoty ustalone z tytułu odszkodowań i kar umownych w wyniku zawartej pomiędzy stronami ugody sądowej, zawartej przed mediatorem oraz pozasądowej będą stanowiły koszt uzyskania przychodu.

Z omawianych założeń powstanie teraz projekt ustawy, który trafi pod obrady rządu.

Jak dokonać zapisu na sąd polubowny?

Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

REKLAMA

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

REKLAMA

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA