REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Podstawa wpisu prawa własności do księgi wieczystej przy łączeniu się spółek

Piotr Łukasik
Prawnik, doktorant
Co może stanowić podstawę wpisu prawa własności do księgi wieczystej w przypadku łączenia się spółek?
Co może stanowić podstawę wpisu prawa własności do księgi wieczystej w przypadku łączenia się spółek?

REKLAMA

REKLAMA

Kodeks spółek handlowych dopuszcza możliwość transformacji spółek. W ramach tych transformacji możliwe jest między innymi łączenie się spółek. Ekspert wyjaśnia, jak przebiega procedura wpisu do księgi wieczystej własności spółki powstałej w wyniku transformacji.

W jaki sposób łączą się spółki?

Łączenie się spółek może się to odbywać albo poprzez fuzję, w wyniku której łączące się spółki tworzą nową spółkę lub przez przeniesienie na jedną z nich majątków pozostałych spółek (tzw. inkorporacja). Łączyć między sobą mogą się spółki kapitałowe. Mogą one również łączyć się ze spółkami osobowymi. Spółka osobowa nie może natomiast być spółką przejmującą albo spółką nowo zawiązaną.

REKLAMA

REKLAMA

 Niezwykle istotną kwestią w procedurze łączenia się spółki jest fakt, że, spółka przejmowana albo spółki łączące się przez zawiązanie nowej spółki zostają rozwiązane, bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego, w dniu wykreślenia z rejestru. Tym samym istotą całej procedury jest fuzja lub inkorporacja, a nie postępowanie likwidacyjne.

Połączenie następuje z dniem wpisania połączenia do Krajowego Rejestru Sądowego właściwego według siedziby, odpowiednio spółki przejmującej albo spółki nowo zawiązanej (dzień połączenia). Zarząd każdej z łączących się spółek powinien zgłosić do sądu rejestrowego uchwałę o łączeniu się spółki w celu wpisania do rejestru wzmianki o takiej uchwale ze wskazaniem, czy łącząca się spółka jest spółką przejmującą, czy spółką przejmowaną.

W przypadku gdy siedziby właściwych sądów rejestrowych znajdują się w różnych miejscowościach, sąd rejestrowy właściwy według siedziby spółki przejmującej (inkorporacja) bądź spółki nowo zawiązanej (fuzja) zawiadamia z urzędu, niezwłocznie sąd rejestrowy właściwy według siedziby spółki przejmowanej bądź spółek łączących się przez zawiązanie nowej spółki. Sąd rejestrowy właściwy według siedziby spółki przejmowanej bądź każdej ze spółek łączących się przez zawiązanie nowej spółki powinien wówczas przekazać z urzędu dokumenty spółki wykreślonej z rejestru, celem ich przechowania, sądowi rejestrowemu właściwemu według siedziby spółki przejmującej bądź spółki nowo zawiązanej. Wpis spółki przejmującej lub zawiązanej wywołuje skutek wykreślenia spółki przejmowanej albo spółek łączących się przez zawiązanie nowej spółki.

Polecamy: Tworzenie strategii działania firmy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kwestie problematyczne

 Wydawać by się mogło, że przepisy regulujące czas połączenia, a więc moment, w którym połączenie staje się faktem i jest skuteczne w obrocie, jak również istotne elementy tej procedury i jej skutki są jasne i klarowne.

REKLAMA

Okazuje się jednak, że mogą rodzić pewne wątpliwości. Tak było między innymi w przypadku kwestii dowodowych związanych ujawnieniem połączenia spółek. Otóż, aby spółka powstała w wyniku fuzji lub inkorporacji mogła skutecznie wykazywać, że jest następcą prawnym poprzednich spółek, potrzebne są do tego określone dokumenty, np. w celu dokonania wpisu w księdze wieczystej.

Może mieć miejsce sytuacja, w której w wyniku inkorporacji spółek A i B, jak zostało wyżej wskazane, spółka A staje się następcą prawnym spółki B z samego faktu procedury inkorporacyjnej. Nie jest więc do tego konieczne postępowanie likwidacyjne spółki B, czy wykreślenie jej z rejestru. Tak więc można wyprowadzić wniosek, że fakt prawidłowego dopełnienia wszystkich wymaganych przepisami prawa handlowego kwestii odnośnie procedury połączenia spółek A i B rodzi skutek w postaci następstwa prawnego A.

Jednym z niezbędnych elementów owej procedury połączenia jest złożenie wniosku o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego – Rejestru Przedsiębiorców. Poprawnie dokonany wpis w rejestrze dowodzi faktu inkorporacji obu spółek, których następcą staje się A.

Polecamy: Jak chronić dobra osobiste?

W takim wypadku warto zastanowić się, czy odpis z KRSu może być podstawą wpisu w księdze wieczystej. Zgodnie z art. 34 zdanie drugie ustawy o księgach wieczystych i hipotece, do ujawnienia w księdze wieczystej nowego właściciela lub użytkownika wieczystego nieodzowne jest wykazanie jego następstwa prawnego po osobie wpisanej w księdze wieczystej jako właściciel lub użytkownik wieczysty. Sądy uznają niekiedy, że dokumentem wykazującym owo następstwo mogą być tylko uchwały walnego zgromadzenia akcjonariuszy o fuzji, zaś dołączony do wniosku odpis z Krajowego Rejestru Sądowego potwierdza jedynie zmianę nazwy podmiotu prawnego i nie jest wystarczającą podstawą wpisu w księdze wieczystej.

W toku postępowania mogło budzić wątpliwości, czy odpowiednim dowodem w postępowaniu wieczystoksięgowym następstwa oraz tożsamości, o których mowa, jest dołączony do wniosku odpis z rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym. Wątpliwości sądów orzekających w tego typu sprawach rozwiał Sąd Najwyższy – Izba Cywilna postanowieniem z dnia 16 marca 2005 r. (sygnatura: IV CK 495/2004), który w owym postanowieniu uznał, że dopiero wykazanie dokonania wpisu połączenia spółek do rejestru przedsiębiorców może stanowić dowód następstwa prawnego wynikającego z połączenia. Takim dowodem może być także poświadczony odpis z rejestru przedsiębiorców.

Jeżeli więc w rubryce 1 działu 1 rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym wpisana jest dana spółka łącząca się (A), a rubryka 4 działu 6 obejmuje wpis połączenia polegającego na przeniesieniu całego majątku B na A na podstawie uchwał nadzwyczajnych walnych zgromadzeń akcjonariuszy obu spółek, tj. wpis połączenia się A z B w trybie artykułu 492 § 1 pkt 1 kodeksu spółek handlowych, treść obu wymienionych rubryk wskazuje więc łącznie na  A, jako następcę prawnego B.

Dołączony do wniosku odpis z rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym jest przy tym odpowiednim dowodem następstwa prawnego A po B w postępowaniu wieczystoksięgowym.

Według przepisów ustawy o księgach wieczystych i hipotece wpis w księdze wieczystej może być dokonany na podstawie dokumentu z podpisem notarialnie poświadczonym, jeżeli przepisy szczególne nie przewidują innej formy dokumentu, artykuł 494 § 1 kodeksu spółek handlowych stanowi, że spółka przejmująca wstępuje z dniem połączenia we wszystkie prawa i obowiązki spółki przejmowanej, zgodnie zaś z art. 493 § 2 KSH dniem połączenia jest dzień wpisania połączenia do rejestru właściwego według siedziby spółki przejmującej.

Biorąc pod uwagę owe przepisy oraz powyższe postanowienie można uznać, że dopiero wykazanie dokonania wpisu połączenia do rejestru może stanowić dowód następstwa prawnego wynikającego z połączenia.

Takim dowodem może być także poświadczony odpis z rejestru przedsiębiorców. W ścisłym związku z domniemaniem, że dane wpisane do rejestru przedsiębiorców są prawdziwe, pozostaje jawność rejestru przedsiębiorców przejawiająca się w tym, że każdy ma dostęp za pośrednictwem Centralnej Informacji Krajowego Rejestru Sądowego do danych zawartych w rejestrze oraz może otrzymać poświadczone odpisy, wyciągi i zaświadczenia o tych danych. Owe odpisy, wyciągi i zaświadczenia mają moc dokumentów wydawanych przez sąd, a więc taką samą jak odpisy postanowień sądu o wpisie określonych danych do rejestru.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Współpraca na styku biznesu i nauki to nieocenione korzyści także dla firm

    Współpraca praktyków biznesu z instytucjami naukowymi wielu z nas kojarzy się głównie z działalnością społeczną. Korzyści dla uczelni i ich studentów są bowiem dość oczywiste. Mowa m.in. o dostępie do najnowszej wiedzy praktycznej i możliwości warsztatowego pogłębiania umiejętności uczniów, co pośrednio buduje także prestiż szkoły wyższej. A co z takiej współpracy może wynieść biznes? Wbrew pozorom to nie tylko poczucie dobrze wypełnionej misji, ale też korzyści ekonomiczne i wizerunkowe.

    Kto zakłada firmę by spełnić swoje marzenia a kto przechodzi na swoje, by skorzystać z okazji

    Daleko za sobą mamy już etap szybkiego przyrostu firm wskutek wymuszania przez dotychczasowych pracodawców przejścia na samozatrudnienie. Teraz rynek młodych firm znormalniał i niewiele różni się od innych, w krajach o ustabilizowanej od dekad gospodarce.

    Przedsiębiorcy z listą oczekiwań do nowego rządu. Na co liczą najbardziej?

    Lista oczekiwań przedsiębiorców wobec nowego rządu jest całkiem długa, a otwierają ją: odblokowanie środków z KPO, przywrócenie dialogu społecznego i stabilności wprowadzania zmian w przepisach czy powrót do poprzedniego sposobu rozliczania składki zdrowotnej.

    1000 zł na całe świąteczne zakupy? Taka kwota wystarczy połowie Polaków

    Ponad połowa badanych Polaków planuje przeznaczyć na wszystkie świąteczne (chodzi oczywiście o Święta Bożego Narodzenia) zakupy do 1000 zł - wynika z badania opublikowanego 6 grudnia 2023 r. przez Mastercard. Dodano, że ok. 46 proc. odkłada na ten cel z dużym wyprzedzeniem.

    REKLAMA

    Prawdziwa szynka, wędlina, kiełbasa, wędzonka – z czego powinny być zrobione? Określi rozporządzenie

    Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotował 5 grudnia 2023 r. projekt rozporządzenia, które ma na celu wprowadzenie zasad stosowania określeń "szynka" „wędlina”, „wędzonka”, „kiełbasa” przy znakowaniu produktów żywnościowych. Po wejściu w życie tych przepisów będzie jasne jakie produkty będą mogły być oznaczane na opakowaniach tymi określeniami. Projekt ten spotkał się ze sprzeciwem polskich producentów żywności roślinnej.

    Do 200 tys. euro i szansa rozwoju w USA. 10-12 polskich startupów zostanie wybranych w I kwartale 2024 roku

    Maverick Nation wyselekcjonuje technologiczne startupy z Polski i umożliwi im rozwój w Stanach Zjednoczonych. Na początku II kwartału 2024 roku swoich sił w USA spróbuje od 10 do 12 polskich startupów, które na ten cel otrzymają do 200 tys. euro i niespotykane dotąd wsparcie biznesowe. To pierwszy polski, całkowicie prywatny projekt tego typu, utworzony bez wsparcia publicznego ze strony Polskiego Funduszu Rozwoju czy Europejskiego Funduszu Innowacji, co jest ewenementem w inicjatywach tego typu.

    Co dostaniemy zamiast podwyżki w 2024 roku? Firmy szukają oszczędności. Ale pracownicy mogą na tym zyskać!

    Widmo wysokich kosztów firmowych skłania pracodawców do szukania rozwiązań, które pozwolą optymalizować wydatki. Jednym z nich jest wdrożenie strategii pozapłacowej bazującej na benefitach żywieniowych, która zapewnia oszczędności zarówno firmie, jak i zatrudnionym. Aby przyciągnąć i zatrzymać talenty, firmy coraz częściej już na etapie rekrutacji informują o wartości finansowej benefitów, ponieważ kandydaci nie mają świadomości, z czego składa się całkowity pakiet wynagrodzeń. 

    Branża transportowa najdłużej czeka na pieniądze od kontrahentów

    Branża TSL jest najszybciej rozwijającym się sektorem gospodarki. Najważniejszą składową tego sukcesu jest transport, który w ciągu ostatnich 10 lat zwiększył zatrudnienie o blisko ćwierć miliona osób (najnowszy raport „Transport drogowy w Polsce 2023”). Skąd zatem biorą się finansowe wyzwania i problemy tej branży? Chociażby z długich terminów płatności. 

    REKLAMA

    Które branże mają najlepsze perspektywy na przyszły rok?

    Pozytywne dane z NBP pokazujące wzrost wskaźnika prognoz popytu dają optymizm firmom. Które branże mają najlepsze perspektywy? 

    Czy inwestorzy w spółki memowe są bardziej skłonni do inwestowania w kryptowaluty czy w akcje?

    Czy inwestorzy którzy wcześniej kupowali akcje memowej spółki GameStop mogą być zainteresowani bardziej tradycyjną giełdą? Jakie są główne trendy dominujące wśród osób wybierających inwestowanie w te nowe instrumenty?

    REKLAMA